uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Учасники V Харківського міжнародного юридичного форуму обговорили роль економічних і юридичних закладів вищої освіти у формуванні знань про відповідальну бізнес поведінку

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Наука > Учасники V Харківського міжнародного юридичного форуму обговорили роль економічних і юридичних закладів вищої освіти у формуванні знань про відповідальну бізнес поведінку

Серію заходів V Харківського міжнародного юридичного форуму, присвячених тематиці бізнесу й прав людини, розпочав круглий стіл «Бізнес і права людини у програмах навчання за економічними і юридичними спеціальностями». У ньому взяли участь представники України, Бразилії, Великобританії, Польщі, Португалії, Словенії, США та інших країн.

Модератором круглого столу витупила голова Міжнародної лабораторії бізнесу і прав людини Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Олена УВАРОВА.

Учасників заходу привітав проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку Університету Юрій БАРАБАШ: «Я хотів би подякувати нашим давнішнім партнерам – Данському інституту прав людини, Посольству Нідерландів і Організації економічного співробітництва і розвитку  за сприяння у організації різних проєктів, а також новому партнеру – офісу ПРООН в Україні. Сьогодні ми маємо визначити, яким має бути мінімальне наповнення знань і компетентностей людини, яка в подальшому буде представляти одну із ключових правничих професій: судді, нотаря, прокурора чи адвоката. Поки що в тому стандарті, який є на бакалаврському рівні, домінує все-таки сприйняття цієї проблематики крізь призму трудового права, яке ще живе пострадянськими стереотипами, де при формально максимальному гарантуванні прав трудящих реальної відповідальності роботодавця фактично немає, особливо у приватному секторі».

На думку заступниці начальника відділу міжнародного інвестиційного співробітництва департаменту інвестицій Мінекономіки, Секретаря Національного контактного пункту ОЕСР Марини КУПЧУК, такі зустрічі допомагають знаходити шляхи, завдяки яким ми можемо впроваджувати й популяризувати міжнародні стандарти в сфері бізнесу й прав людини.  «Нагадаю, що минулого року ми схвалили план заходів з виконання концепції державної політики в сфері сприяння розвитку системи відповідального бізнесу, і вже можна робити перші висновки, що нам не вистачає  знань про відповідальну бізнес поведінку, у першу чергу, серед представників органів влади», – додала Марина Купчук.

Представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав Олена СТЕПАНЕНКО зауважила: «На перший план ми виносимо просвітницьку діяльність у сфері бізнесу й прав людини. Низький рівень обізнаності про Керівні принципи ООН з бізнесу і прав людини спостерігається не лише серед державних службовців, а й, на жаль, серед представників бізнесу, населення, громадських організацій тощо. Тиждень бізнесу і прав людини, який Уповноваженим Верховної Ради України, дав поштовх зацікавленості цими принципами студентської молоді».

Експерти, серед яких старший радник Данського інституту прав людини Дірк ХОФФМАНН, голова правління Польського інституту прав людини і бізнесу Беата ФАРАЧИК,  спів-голова Глобальної асоціації досліджень у сфері бізнесу і прав людини, лекторка у Школі права й експертка Центру прав людини Університету Ессекса (Велика Британія) Тара ВАН ХУ, старший радник з питань демократії і прав людини, UNDP Ukraine Ніколай СОДЕРБАЙ та ін., обговорили питання формування та розвитку концепції бізнесу і прав людини, взаємозв’язок з іншими суміжними концепціями, юридичні вимоги про обов’язкову належну обачність в сфері прав людини (mandatory Human Rights Due Diligence), у тому числі у ланцюгах поставок (на рівні ЄС; Франція, Норвегія, Великобританія та ін.) та їх вплив на українські компанії;  показники відповідальної бізнес поведінки та їх врахування інвесторами, партнерами по бізнесу, споживачами;  інструменти забезпечення стійких бізнес-моделей; державні політики в сфері бізнесу і прав людини (національні плани дій); корпоративні практики; та ін.; досвід Європи, США та інших країн світу, огляд програм підготовки економістів і юристів та методик викладання; потенціал українських університетів.

У межах круглого столу також відбулася презентація курсу «Бізнес і права людини у сфері цифрових технологій».