Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > Відкрито пам’ятник Герою України, почесному громадянину міста Харкова та області, багаторічному ректору Університету Василю Яковичу Тацію

15 вересня 2023 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника на могилі одного з найвідоміших українських правознавців Василя Яковича Тація – з 1987 року до 2020 року – ректора, а з 2020 радника ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академіка Національної академії наук України, академіка Національної академії правових наук України, доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України, Героя України.

З нагоди відкриття пам’ятника видатному правознавцю на кладовищі №2 по вул. Пушкінській зібралися рідні, колеги та друзі Василя Яковича – викладачі, науковці, правознавці, судді, численні гості. Зокрема, перший заступник Харківського міського голови Олександр Новак, депутати Харківської міської ради, представники Спілки ректорів ЗВО України, керівники регіональних та місцевих органів правосуддя та охорони правопорядку, науковці Національної академії правових наук України, викладачі та студенти Університету, а також представники громадськості та ЗМІ.

Відкриваючи урочистості, зі словами, пронизаними щирою повагою та родинною любов’ю до батька звернулися до всіх присутніх доньки Василя Яковича Тація Оксана та Лариса: «Майже рік тому не стало нашого батька, і сьогодні ми вдячні кожному, хто прийшов вшанувати його пам’ять. Все життя він присвятив служінню людям, країні, був відданий своїй справі. Пам’ять про нього завжди буде жити в наших серцях, його нащадках, учнях, творах».

Ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій Гетьман  у своїй промові зазначив: «Сьогодні разом із нами сумує небо, сумує всесвіт. Нинішня подія – то данина пам’яті людині-легенді, яка віддала усього себе до останньої краплини служінню юридичній освіті, науці, українській державі, українському народові. Досить часто життя випробувало Василя Яковича на міцність, і він вистояв, пройшов свій життєвий шлях достойно, виважено, завжди виходячи переможцем. За весь час роботи на керівних посадах академік Тацій брав участь у роботі біля 600 комісій різного рівня, в тому числі й комісіях при президентах України. До нього усі зверталися за порадами, бо розуміли його мудрість, життєвий досвід, уміння вирішувати надскладні державні питання так, як того вимагає суспільство і держава. Василь Якович був тим ідеологом, який навколо себе згуртував коло однодумців із науковців, народних депутатів, державних діячів, які разом створили Конституцію нашої країни. До речі, вона вважається однією з найкращих у всьому світі. Ми завжди будемо пам’ятати Василя Яковича Тація, орієнтуватися на його мудрість, поради, які актуальні і сьогодні, у такий важкий час для всіх нас і нашої держави».

Президент Національної академії правових наук України академік Володимир Журавель закцентував увагу присутніх на тому, що Василь Тацій 30 років свого життя присвятив Національній академії правових наук України – інституції, яка була створена саме за його ініціативи та безпосередньої участі. «Головне завдання нашого покоління сьогодні полягає в тому, щоб прикласти усі зусилля для збереження академії, здобутків та напрацювань, пов’язаних з ім’ям Василя Яковича Тація», – зазначив науковець.

Перший заступник Харківського міського голови Олександр Новак у своєму виступі згадав, що Василь Тацій, будучи фундатором видатної харківської юридичної школи, виховав чимало юристів – вчених і практиків, які продовжують сьогодні ті справи, які започаткував їхній вчитель. «Пишаюся тим, що особисто мав честь особисто спілкуватися с В.Я.Тацієм, слухати його поради, які й сьогодні надихають мене на працю заради розвитку нашого рідного Харкова».

На церемонії відкриття пам’ятника також виступили член Спілки Героїв України Алла Коваленко, представник Спілки ректорів ЗВО України Володимир Пономаренко та автор пам’ятника народний художник України Катіб Мамедов.

Завдяки своїй плідній та самовідданій праці на благо України, вітчизняної освіти та науки, а також Харківської територіальної громади Василь Якович Тацій заслужив на вдячну пам’ять сучасного та майбутніх поколінь українського народу, світової наукової спільноти та мешканців Харкова.