uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Перспективи трансформації права у цифрову добу обговорювали на міждисциплінарному воркшопі

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Наука > Перспективи трансформації права у цифрову добу обговорювали на міждисциплінарному воркшопі

24 вересня відбувся сателітний захід V Харківського Міжнародного юридичного форуму – міждисциплінарний воркшоп “Цифрові технології, людський досвід і право”, організований Центром права, етики та цифрових технологій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Чотиригодинний воркшоп розпочався з виступу співмодераторки заходу доцентки кафедри теорії і філософії права та провідної спеціалістки Центру Наталії САТОХІНОЇ. Пані Наталія говорила про втрату досвіду в цифрову епоху та пов’язані з цим перспективи права.

Дослідник філософії розуму та когнітивної науки Шива РАХМАН (Індія) презентував філософські рефлексії щодо сучасного людського буття як синтезу наукового та нормативного. Пан Шива окреслив деякі перспективи перетину біологічних і технологічних досягнень та нормативної етики.

З презентацією про деякі аспекти автономії у зв’язку з перебуванням особи в Інтернеті виступила докторантка з прав людини та глобальної політики в Школі передових досліджень Сант’Анна в Пізі Маріанна КАПАССО (Італія). Вона також розповіла про можливості машинного навчання й вбудування етики до систем штучного інтелекту. 

Суддя Великої Палати Верховного Суду Дмитро ГУДИМА представив доповідь, присвячену цифровим технологіям у правосудді та перспективам впровадження деяких з них в Україні. Пан Дмитро, крім того, відкрив завісу над пропонованою в національному праві системою розгляду справ з долученням суддів онлайн.

Модераторка заходу та керівниця  Центру права, етики та цифрових технологій Юлія РАЗМЄТАЄВА презентувала дослідження про думки та алгоритми у зв’язку з питаннями довіри, нейтральності та безсторонності у цифрову епоху.Пані Юлія пояснила, який вплив на погляди осіб здійснюють цифрові інструменти та їх бенефеціари, а також висловила побоювання щодо деяких наслідків запровадження алгоритмічних рішень.

З доповіддю про алгоритми та міжнародне правосуддя виступив Ферроу УЛВЕН з Університету Айови (США), який навів спостереження висхідних та низхідних характеристик міжнародно-правової аргументації й того, які аргументи переважають у використанні штучних агентів.

Державна ІТ-консультантка Кларіс ШРЬОДЕР (Німеччина), мала коротку презентацію про мистецтво відкриття державних установ в умовах цифрової ери. Вона навела приклади ініціатив відкритого уряду та вдалого поєднання зусиль громадськості без досвіду у сфері інформаційних технологій з публічною владою.

Завершив воркшоп випускник коледжу Сент-Джонс Коннор ХОКІНГ (США) виступом про покращення людини за допомогою сучасних технологічних і медичних досягнень на прикладі дослідження дії окремих препаратів. Він підняв деякі питання біоетики у цифрову епоху, у тому числі питання екстенсивного просування кордонів персонального та достовірності досвіду. Після кожної доповіді та наприкінці заходу учасниці й учасники мали час для плідного обговорення. До дискусії приєдналися як українські, так і французькі, американські, німецькі та новозеландські дослідниці й дослідники.