uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

На форумі дискутували щодо викликів та досягнень України в сфері бізнесу та прав людини

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Наука > На форумі дискутували щодо викликів та досягнень України в сфері бізнесу та прав людини

Центральною подією другого дня V Харківського міжнародного юридичного форуму стала панельна дискусія «Бізнес і права людини: пошук сталих моделей».

Тематика бізнесу та прав людини представлена на форумі п’ятий рік поспіль. Це дозволяє простежити  позитивні зрушення в реалізації стандартів прав людини під час здійснення господарської діяльності, які відбулися з 2017 року.

Модераторка панельної дискусії голова Міжнародної лабораторії бізнесу та прав людини Університету  Олена УВАРОВА, окреслюючи  завдання, які стоять перед учасниками заходу, зазначила: «Сьогодні в світі багато говорять про необхідність нових моделей ведення бізнесу, які б відповідали повазі до прав людини, до людської гідності, як бізнес впливає на демократичні процеси, як держави можуть і не можуть контролювати бізнес. І, звичайно, йдеться не лише про пошук сталих моделей. Але коли ми пропонуємо нову модель, з’являються й ризики її запровадження, тих змін, які з ним пов’язані. У нашому регіоні й в Україні зокрема, на мій погляд ці ризики ще більше посилюються тим, що існує певна недовіра до відповідних змін і недовіра до будь-якої відмови від засад ринкової економіки або обмеження цих засад. Сьогодні ми хочемо поговорити про ті можливості й ті ризики, які на сьогодні існують, як ми можемо відповідати на них, і які державні й недержавні суб’єкти, актори можуть відігравати важливу роль у цих процесах».

Проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку Університету Юрій БАРАБАШ привітав зібрання і подякував партнерам і друзям форуму – Офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, організації ПРООН, Данському інституту з прав людини і багатьом іншим за постійну підтримку в організації заходів, присвячених проблематиці захисту прав людини у сфері бізнесу. Він також додав, що в умовах пандемії питання захисту прав людини в сфері бізнесу набувають надзвичайної актуальності.

Старша менеджерка проєктів Офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Карін РОЕЛКЕ у вітальному слові зазначила: «ОБСЄ – найбільша р-егіональна безпекова організація – від самого заснування просувала принципи прав людини. Повага до прав людини і основоположних свобод є ключовим аспектом концепції безпеки ОБСЄ. Захист прав людини – це обов’язок усіх держав. Це стосується урядів тих держав, у яких товари виробляються, і тих, де товари споживаються. ОБСЄ синхронізує свої стратегічні документи із цілями сталого розвитку. Бізнес відіграє ключову роль у досягненні ухвалених у 2015 році цілей сталого розвитку, а отже має впроваджувати повагу до прав людини у своїй діяльності. Варто зауважити, що цього року Україна прийняла нову Національну стратегію з прав людини, яка визначає бізнес та права людини як одну зі стратегічних цілей та вказує, що бізнес має застосовувати відповідальну політику щодо прав людини в своїй діяльності. Наступним кроком має бути розробка ідей щодо впровадження цих стратегічний цілей. Сьогоднішній форум є чудовою нагодою для такої роботи».

До учасників також звернулася Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила ДЕНІСОВА: «Для України дуже важливо перейняти найкращі міжнародні практики з захисту прав людини, оскільки вже 28 країн ухвалили національні плани дій з  імплементації Керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини. Ми маємо скористатись цим набутим досвідом і адаптувати його до наших реалій». Робоча частина панельної дискусії розпочалася з сесії «Рамка бізнесу і прав людини: глобальні тенденції розвитку» під модеруванням, проєктної координаторки GoLOCAL Олени МИТНИК, на якій виступили старший радник Данського інституту з прав людини Дірк ХОФФМАНН, спів-голова Глобальної асоціації досліджень у сфері бізнесу і прав людини, лекторка у Школі права й експертка Центру прав людини Університету Ессекса (Велика Британія ) Тара ВАН ХУ, доцентка групи з права в Університеті Вагенінгена (Нідерланди) Надя БЕРНАЗ, доцентка NOVA School of Law (Португалія) Клер БРАЙТ та ін.