Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > На Факультеті слідчої та детективної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого було проведено вебінар на тему: «Проблемні питання визначення розміру матеріальної шкоди (збитків), спричиненої російським агресором власникам нерухомого майна»

На Факультеті слідчої та детективної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого було проведено вебінар провідним експертом Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» на тему: «Проблемні питання визначення розміру матеріальної шкоди (збитків), спричиненої російським агресором власникам нерухомого майна».

Перед студентами виступив завідувач сектору будівельно-технічних досліджень, кандидат технічних наук, Заслужений будівельник України, КАПЛІН Роман Борисович.

В рамках вебінару, учасники отримали можливість поглибити свої знання, адже виступ Романа КАПЛІНА  був дуже пізнавальним та просвітницьким. Слухачі задавали актуальні питання і отримували професійні відповіді від експерта.

Проблемні питання, пов’язані з визначенням розміру матеріальної шкоди, є надзвичайно важливими у відновленні прав власників нерухомого майна, які постраждали від російської агресії. Тому, зустріч такого рівня має велике значення у підвищенні якості правосуддя в цій галузі.

Під час вебінару були визначені такі важливі тези, як:

• Кабінет Міністрів України своєю Постановою від 20 березня 2022 року № 326 затвердив  Порядок  визначення  шкоди  та  збитків,  завданих Україні  внаслідок збройної агресії російської федерації.
  • За час  проведення  антитерористичної  операції,  а  також  операції  об’єднаних  сил  проти  збройної  агресії  Російської  Федерації  на  території  України (в тому числі тимчасово окупованій) різного ступеня пошкоджень  від військових дій масштабні руйнування отримали житлові будинки, школи,  дитячі садки, медичні установи, об’єкти інфраструктури.
  • Відновлення життєдіяльності на відповідних територіях, звільнених від Збройних  сил  російської  федерації,  передбачає  визначення  обсягів  руйнувань, здійснення обстеження пошкоджених будівель та їх відновлення.  Останнім часом актуально те, що перед експертами постає питання у  встановленні  вартості  відновлення  об’єктів  різного  функціонування.  Зазначене  питання  набрало  обертів у  зв’язку  зі  формуванням бюджету  на  відновлення міст та інфраструктури України. Розроблено методичне  забезпечення процедури визначення вартості відновлення об’єктів  нерухомого  майна,  яке  зазнало  пошкоджень  та  руйнувань  внаслідок  надзвичайних ситуацій, військових (бойових) дій та терористичних актів.  Виконання будівельно-технічних експертиз з вирішення питань щодо  вартості відновлення об’єкту нерухомого майна, яке зазнало пошкоджень та  руйнувань  в  наслідок надзвичайних ситуацій, військових (бойових)  дій та  терористичних  актів,  входить  до  компетенції  фахівців,  які  мають  кваліфікацію судового експерта зі спеціальності 10.6. «Дослідження об’єктів  нерухомості будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних  документів». У разі  визначення  ринкової  вартості  об’єкта,  який  зазнав  пошкодження  внаслідок  збройної  агресії,  дослідження  виконується  за  спеціальністю 10.10 – «Визначення оціночної вартості будівельних об’єктів  та споруд».
  • Результат визначення вартості  відновлення  залежить від правильної  ідентифікації  об’єкту,  тому  перш  за  все  необхідно  встановити  сутність  об’єкту. Якщо припустити помилки в способі визначення вартості, то буде  існувати можливість одержати неадекватну вартість. Для об’єктів нерухомості родовою ознакою є безпосередній зв’язок із  землею.  При цьому земля і все що з нею нерозривно зв’язано – природні предмети, або  предмети  створені  людиною,  розташовані  на  землі  або  під  землею, є нерухомість.  Відповідно до Міжнародних стандартів оцінки нерухомість – це «земля і  всі речі, що є природною складовою землі, наприклад дерева і мінерали, так  само і всі речі, що приєднані до неї людьми, наприклад споруди і  поліпшення.  Все обладнання,  що  постійно  приєднане  до будівель, таке як  каналізація,  системи  опалювання,  охолоджування  і  електропостачання,  і  вбудоване устаткування, таке як підйомники, або ліфти, також є складовою  нерухомості». Вище наведене визначення трактує поняття нерухомості, таким чином, що під нерухомістю мають на увазі земельну ділянку та об’єкти розташовані на ній, переміщення яких є неможливим без їх  знецінення та зміни  призначення. Предметом  дослідження  даного виду експертиз з встановлення вартості шкоди,  є  саме  поліпшення земельної ділянки, без земельної складової.  Тож об’єктами дослідження для судових експертів можуть бути окремі частини будинків (будівель) в межах просторово-жорсткісної конструктивної схеми або будинки (будівлі) в  межах цільної просторово-жорсткісної  конструктивної схеми,  як завершені  будівництвом, так і незавершені  будівництвом.  Не  можуть  бути  об’єктом  дослідження  об’єкти  самочинного  будівництва.

Від імені Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого хочемо висловити щирі слова вдячності КАПЛІНУ Роману Борисовичу за проведення вебінару на таку важливу тему, яка стосується багатьох власників нерухомого майна в Україні та за можливість отримати професійні знання в цій галузі. Такі ініціативи допомагають підвищувати якість досудового розслідування та правосуддя в нашій країні та дозволяють відновлювати права тих, хто постраждав від російської агресії.