uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

«Повага до прав людини має стати невід’ємним елементом ведення бізнесу», – вважають експерти

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Лекції, семінари, воркшопи > «Повага до прав людини має стати невід’ємним елементом ведення бізнесу», – вважають експерти

11-12 червня у межах тижня до 10-річчя Керівних принципів ООН з бізнесу і прав людини, ініційованого Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбувся тренінг “Права людини і бізнес у сфері цифрових технологій”. 

Захід було організовано і проведено Міжнародною лабораторією з бізнесу і прав людини, Центром права, етики і технологій Університету у співпраці з Харківською обласною фундацією “Громадська Альтернатива” за підтримки Фонду Прав Людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні у межах проєкту “Applying Human Rights to Digital Tech”. 

До Університету завітали 20 учасників й учасниць тренінгу з різних регіонів України для отримання знань щодо стандартів відповідальної бізнес-поведінки в цифровий час. Очний тренінг став фінальною частиною навчання, яке тривало з березня в онлайн форматі. До тренінгу змогли також доєднатися онлайн-учасники. 

Основним акцентом тренінгу стало те, що повага бізнесом прав людини означає попередження спричинення шкоди людям і громадам, які пов’язані з бізнес-діяльністю компанії, з приділенням особливої уваги тим людям і громадам, які можуть постраждати найбільше. Повага прав людини і людської гідності мають стати невід’ємним елементом ведення бізнесу. Політики в сфері прав людини, оцінка впливу і плани дій не можна відокремити від щоденної роботи. Усунення ризиків для людей, які виникають в результаті щоденного функціонування компанії – наприклад, в сфері закупок, маркетингу, господарських операцій, злиттів і поглинань, в дизайні продукції й в управлінні, є критично важливим для відповідальної поведінки компанії й забезпечення «соціальної ліцензії діяти». Це означає, що компанії мають ставити собі питання про те, які ризики для людей виникають як наслідок самої суті того, як вони заробляють гроші і як їх обслуговують. 

Однак той факт, що бізнес-модель або стратегія несуть в собі ризики для прав людини, не обов’язково означає, що компанія не зможе працювати з дотриманням прав людини або що від бізнес-моделі необхідно повністю відмовитися. Скоріше, задача полягає в тому, щоб продемонструвати, що компанія вчиняє розумні кроки для попередження, пом’якшення й усунення шкоди для прав людини. 

На офіційному відкритті тренінгу виступили Олена Степаненкопредставник Уповноваженого Верховної Ради України з питань дотримання соціальних та економічних прав, Юрій Барабашпроректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Марія Ясеновськапрезидентка Харківської обласної фундації “Громадська Альтернатива”. 

З презентацією Методичного керівництва з оцінки впливу на права людини при здійсненні цифрової діяльності у тренінгу виступив старший радник Данського інституту прав людини Еміль Ліндблад Кернелл (Emil Lindblad Kernell). Марина Купчук, яка представляє Національний контактний пункт ОЕСР, Міністерство економіки України, поділилася інформацією про Рекомендації ОЕСР щодо відповідальної поведінки бізнесу та перспективи їх застосування в цифровому середовищі. Експерт з управління та розвитку талантів EPAM Станіслав Базанович розповів про досвід компанії щодо формування у менеджерів компанії поваги до різноманіття, рівності та інклюзії. В роботі тренінгу також взяли участь представники Білоруського Гельсинського Комітету  експертка з бізнесу і прав людини, авторка низки керівництв для бізнесу Катерина Дейкало, та голова комітету Олег Гулак

За результатами тренінгу учасники й учасниці, які успішно пройшли навчання, отримали сертифікати. 

Олена Уварова