uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Учасники V Харківського міжнародного юридичного форуму підсумовували перші три місяці роботи земельного ринку

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Наука > Учасники V Харківського міжнародного юридичного форуму підсумовували перші три місяці роботи земельного ринку

Скасування мораторію на продаж землі актуалізувало широке коло питань в сфері земельного й аграрного права. V Харківський міжнародний юридичний форум став саме тим майданчиком, на якому зустрілися представники органів виконавчої влади, аграрного сектору, нотаріату, фінансових установ, адвокатури та наукових правничих шкіл України аби обговорити перші результати роботи ринку землі та визначити пріоритетні напрями

Модератором панельної дискусії «Земельне право: скасування мораторію як рушій розвитку» виступив партнер юридичної компанії KPD Consulting, керівник практики нерухомості та будівництва Владислав КИСІЛЬ.

Тон дискусії задав перший заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій МІРОШНИЧЕНКО, який зазначив, що скасування мораторію на продаж землі – це та подія, яку буде помітно навіть в історичній перспективі. І хоча поки що ажіотажу на земельному ринку не спостерігається, відбуваються поступові зміни з ментальної та ідеологічної точок зору. За словами, професора Мірошниченка, мораторій порушував конституційні основоположні права семи мільйонів громадян України, не давав розвиватися економіці. «На сьогодні земельний ринок є дуже консервативним, але він уже відкриває нові можливості для дрібних і середніх фермерів. Вони можуть інвестувати гроші в землі сільськогосподарського призначення, що є, на мій погляд, тектонічними зрушеннями» – наголосив Анатолій Мірошниченко.

Загалом 2021 рік спікер назвав роком активізації земельної реформи. Крім закону №552, яким відкрився земельний ринок, прийнято іще три надважливі документи. Це, по-перше, Закон №711, пов’язаний із використанням земель, завдяки якому зміна їх цільового призначення стає значно простішою. Крім того, буквально сьогодні очікується затвердження Кабінетом Міністрів України на виконання Закону №1444 постанови, яка визначить порядок проведення електронних земельних торгів, що дозволить пришвидшити й здешевити процес проведення земельних торгів, зробить їх більш прозорими. Останній закон, який часто називають земельною конституцією – Закон № 1423 щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин.

До дискусії приєднався голова Фермерського господарства «Паритет А», заступник директора Приватного підприємства «Агропрогрес» Артем ХВЕСИК, який представив погляд аграріїв на три місяці роботи земельного ринку та  поділився досвідом взаємовідносин із власниками земельних ділянок до і після 1 липня 2021 року й укладання угод купівлі-продажу.

Приватний нотаріус Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Лілія КОЖУШНА розповіла про перші кроки і підводні камені в діяльності нотаріусів щодо укладання договорів купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення.

Спікерами панельної дискусії також стали завідувач кафедри трудового, земельного та господарського права Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова,  адвокат Іван КОСТЯШКІН, старший партнер TOTUM LF, голова Комітету з Земельного права Асоціації Адвокатів України Богдан ЯСЬКІВ, завідувач сектору проблем аграрного та земельного права Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України Павло КУЛИНИЧ, завідувач кафедри земельного та аграрного права Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка Володимир НОСІК та професор кафедри цивільного, господарського і екологічного права, НТУ “Дніпровська політехніка” МОН України Володимир АНДРЕЙЦЕВ.