uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Інтерв’ю з Кларіс Шрьодер

У цьому інтерв’ю ми поговорили про Civic Tech з з Кларіс Шрьодер, державною ІТ-консультанткою, яка працює у публічному секторі та спеціалізується на цифровій трансформації, має досвід просування публічних цифрових послуг та відкритого уряду в Швейцарії та Німеччині. Вона також є членкінею правління OffeneKommunen.NRW, неприбуткової організації, що сприяє відкритому уряду в Північному Рейні-Вестфалії, а також членкінею Асоціації Відкритої освіти та Програмного Забезпечення.

– Ми планували трохи поговорити про Civic Tech зараз, оскільки ви сказали, що я є державною службовицею у Німеччині, в Європейському Союзі, якщо хочете, і я вважаю, що оцифрування, особливо в публічному секторі, не має майбутнього, якщо ми не включимо Civic Tech. Чому так. Я вважаю, що ІТ, інформаційні технології та все, що з ними пов’язано, від трансформації в наших процесах, а також у нашій культурі та способі спілкування – це така глибока зміна для суспільства, що ми не можемо залишати цю тему оцифрування лише спеціалістам.

Я обережно кажу, що нам потрібні фахівці у всіх різних сферах інформаційних технологій, але нам потрібні також дилетанти. І дилетантський погляд на ці інноваційні теми настільки необхідний, оскільки ми не робимо технологію для еліти в суспільстві, а робимо її для всіх. І ми не хочемо, щоб когось залишали позаду. Отже, хто в кращому положенні, щоб дійсно розробити ці рішення, а також цілу екосистему, ніж громадянське суспільство, яке є незалежним, яке має дуже серйозне підґрунтя у різних групах суспільства, і яке також не має жодних політичних, фінансових чи інших обмежень. Тож для мене великий виклик, з яким ми стикаємось у публічному ІТ щодо того, як інтегрувати цей величезний потенціал цивільних технологій. Є кілька прикладів найкращих практик, і я думаю, що ці приклади слід вивчити, їх слід вивчити, щоб реально визначити фактори, що складають загальне благо публічного ІТ та ІТ в цілому, оскільки публічне ІТ не можна відокремлювати від приватного ІТ, це було б абсолютно штучним, щоб це загальне благо справді працювало на всіх.

– Як ми могли би залучити дилетантів до теми цивільних технологій?

– Зменшивши поріг входу. Наприклад, я цифрова мігрантка. Я отримала свій перший комп’ютер у 23 роки. І я не вивчала ІТ в першу чергу, я маю мистецький  досвід. Тож  колись я грала на скрипці, яка не мала нічого спільного з комп’ютерами, колись, коли я була молодша. Та раптом життя, моє життя привело мене до ІТ. І я думаю, що моя особиста історія – це також історія успіху того, історія того, як мають працювати речі. Це не працює для всіх однаково з різних причин, і я не кажу, що всі повинні займатись ІТ. Але кожен повинен мати можливість брати участь, тобто знаходити відкриту інформацію, відкриті дані, відкриту специфікацію наших ІТ-систем та інфраструктури, а також мати можливість спільно співпрацювати та створювати. І це не просто так, як ніби уряд закликає: “О, у нас проблема. Який стартап може дати нам найкраще рішення?” Ні. Це те, що суспільство, громадянське суспільство каже: “У нас є проблема, ми знаходимо рішення, і ми швидко і гнучко працюємо з проблемою та рішенням”.

– Тож більшість проектів Civic tech ініційовані громадянським суспільством?

– Я би сказала так. Принаймні з того, що я знаю. Є фінансування. Є також державні проекти, які просувають Civic tech, на щастя, у нас є такі інфраструктури. Наприклад, проект, завдяки якому ми знаємо одна одну. Але фактичні теми, про які йдеться, насправді є такими, що просто витають у повітрі, що, можливо, також є “плодами, які низько звисають”, оскільки є деякі дані щодо конкретних тем. Тому порівняно легко створювати рішення на основі цих даних або інших технологічних факторів.

– Що, на вашу думку, є найбільшою перевагою проектів Civic tech?

– Найбільша перевага це те, що насправді кожен може взяти участь. Участь означає споживання та використання, можливо, без будь-яких кордонів, таких як, можливо, фінансові стіни, платіжні бар’єри або також інші види бар’єрів. Але також і те, що кожен може привнести свої потреби та вимоги при подальшому розвитку рішень та всієї екосистеми.

Це засіб боротьби з цифровим розривом у суспільстві.

– Так, я думаю, що цифровий розрив сьогодні є великою проблемою, і я бачу деякі нові форми цього цифрового розриву. Наприклад, гендерний розрив, гендерний цифровий розрив, так? Останнє запитання: яким ви бачите майбутнє Civic tech?

– Я дуже оптимістично дивлюся на майбутнє Civic tech, оскільки відкриті джерела зростають. Я це буквально відчуваю. Я щойно прочитала прес-реліз, черговий прес-реліз про те, що вся адміністрація, ціла публічна адміністрація переходить на відкритий код. І такі новини доходять до мене щодня. Отже, це одна з причин, чому я оптимістично налаштована, оскільки відкритий код також означає залучення громадянського суспільства. А також я бачу, що Civic tech дуже добре організовано. У нас дуже хороші структури, і ми вміємо спілкуватися між собою. Ми знаходимо спосіб по-справжньому витратити необхідний час, незважаючи на те, що більшість із нас працює повний робочий день і в їх житті виникають інші проблеми, тому ми говоримо про багато часу, проведеного добровільно, без залучення грошей, але оскільки це дуже корисно, цей курс такий корисний. Я бачу, що все більше і більше талановитих людей різного віку, будь-якого кольору приєднуються до цього руху Civic tech. Я маю на увазі, що це не один рух. Фактично це ціла шкала рухів. Одні більше цікавляться відкритими даними, інші – радіо, журналістикою, тому усе це мережа Civic tech. Я відчуваю, що вона дуже сильна і дуже міжнародна. Тож ми допомагаємо одна одній. Ось чому я оптимістка.

– Цілком погоджуюся. Одним з таких прикладів може бути наша мережа Civic tech sisters, чи не так?

– Абсолютно. Отже, ми – Юлія Размєтаєва та я – ми є частиною Civic tech sisters. Наша мета – по-справжньому надати жінкам можливість розширити сферу Civic tech. І, звичайно, ми не обмежуємось лише жінками, але й усіма, хто зацікавлений у приєднанні до Civic tech або специфічними питаннями. Ми є мережею, і ми там для всіх, хто хоче приєднатися.

– Так, подивимось. Дякую, Кларісс! Це було дуже цікаво, і я думаю, що це дає нам надію на оптимістичне майбутнє з технологіями, особливо з технологією Civic tech.