uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

До міжнародного дня безпілотника «International Drone Day»

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > До міжнародного дня безпілотника «International Drone Day»

Починаючи з 2016 р. першої суботи травня у світі щорічно відзначається Міжнародний день безпілотника (International Drone Day). В основі ідеї цього свята – безпілотні літальні апарати та їх роль в житті сучасного суспільства. І вже не одне покоління здобувачів освіти й випускників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого може пишатися своєю активною участю в процесі становлення безпілотних повітряних технологій в Україні та обґрунтовано вважати цю подію одним із власних професійних свят, адже ще в березні 2016 р. основи застосування безпілотних літальних апаратів (БпЛА, безпілотників, дронів) під час провадження слідчих (розшукових) дій в ініціативному порядку було впроваджено в навчальний процес нашого Університету доцентом кафедри криміналістики Василем Білоусом.

Користуючись нагодою, наш кореспондент поспілкувався з фундатором аерокосмічної криміналістики та новітньої професії аерокриміналіста, наукові праці та навчально-методичні матеріали якого протягом останнього десятиліття формують теоретичну основу розвитку інноваційної галузі криміналістичної техніки, унікальні аеросвітлини, епічні аеровідеограми і 3D-аеротури прикрашають друковані видання, інтер’єри та електронні інформаційні ресурси Університету, а знання, уміння і навички з ситуаційно зумовленого застосування безпілотників різних типів безпосередньо слугують ефективному захисту Батьківщини від ворожої навали в лавах Збройних Сил України з першого дня повномасштабної війни рф проти України Василем Білоусом.

«Завдяки винахідливості, цілеспрямованості й хоробрості українців, масово проявленим у відповідь на нечувану з часів завершення Другої Світової війни збройну агресію наша Батьківщина стала світовим лідером з розробки, виробництва й упровадження сучасних роботизованих систем у різні сфери життєдіяльності суспільства і держави. Сучасні безпілотники – це універсальні дистанційно та/або автоматично керовані платформи, спеціально створені чи адаптовані для швидкого й безпечного для операторів (екіпажів) переміщення корисного навантаження різного призначення не тільки повітряним простором, але й під водою, над водою та суходолом. Найбільш наочно це демонструють широко відомі приклади успішного застосування останніх у царині захисту Вітчизни. Феномен комплексного застосування безпілотників Силами безпеки і оборони України для здійснення моніторингу місцевості з повітря, аеророзвідки, ретрансляції зв’язку, коригування вогню артилерії, нанесення вогневого враження, супроводу розвідувальних і евакуаційних місій, пошуково-рятувальних операцій, оперативного і гуманітарного розмінування, фіксування наслідків збройної агресії тощо вже став об’єктом ретельного вивчення та прикладом для наслідування у світовому вимірі.

Для надання органам досудового розслідування практичної допомоги з аерозйомки та аеросканування під час досудового розслідування воєнних злочинів у процесуальному статусі спеціалістів на основі особового складу Харківського гарнізону на початку 2022 р. нами було створено спеціальний загін аерокриміналістів «Сокіл» (Air Criminalists Squad «Falcon»). На рахунку підрозділу участь (в т. ч. у складі міжнародних слідчих груп) у розслідуванні багатьох резонансних кримінальних проваджень про воєнні злочини, вчинені країною-агресором на території м. Харкова та Харківської області. Ретельно розроблені наукові підвалини та результати узагальнення унікального індивідуального та колективного практичного досвіду дозволили створити й утілити в сучасну криміналістичну практику «золотий стандарт» доказування із застосуванням широкого переліку різновидів матеріалів аерозйомки, впровадити метод сферичного аеропанорамування місця вчинення воєнного злочину та інші вагомі інновації.

Найважливіші особисті та колективні здобутки відображено в навчальному онлайн-курсі «Застосування аерозйомки під час огляду місця події при розслідуванні воєнних злочинів» для Державного бюро розслідувань, практичних порадниках «Безпілотні повітряні засоби ураження сил вторгнення російської федерації» і “Застосування безпілотних літальних апаратів під час досудового розслідування”, пам’ятці щодо фото-відеофіксування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії Російської Федерації), навчально-методичному відеофільмі «Фото-відеофікування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії Російської Федерації» та інших працях.

Індустрія безпілотників – це унікальний плавильний котел знань з різних галузей науки і техніки, де спілкування з представниками різних дотичних до неї професій надзвичайно мотивує, збагачує новими знаннями та породжує неповторний синергетичний ефект. Відтак, стало доброю традицією при кожній сприятливій нагоді оволодівати новими компетентностями, невпинно підвищувати власний професійний рівень та проводити регулярні вишколи з аерокриміналістики для представників сектору безпеки і оборони, судових експертів, здобувачів освіти, ветеранів, що потребують соціальної реінтеграції, та широкого кола інших осіб. Наша практична й освітня діяльність, адресована не тільки професійній правничій спільності, спрямована на забезпечення торжества справедливості й невідворотного притягнення до кримінальної відповідальності воєнних злочинців, що уникнули справедливої відплати на полі бою, відновленню країни і співвітчизників. 

Вже стало буденною справою оперативне й надання технічної допомоги представникам різних комунальних служб з повітряного інспектування дахів, трубопроводів, інших важкодоступних конструктивних елементів будівель і ділянок місцевості, розташованих навколо епіцентрів ракетно-бомбових ударів. Харків бореться і працює, тому справа честі для кожного аерокриміналіста бути гідною ланкою нескореної громади незламного міста-фронтира.  

Фахівці в галузі геоінформаційних систем та органи місцевого самоврядування відзначають високий рівень нашої допомоги і в царині оцифровування пам’яток архітектури м. Харкова, що зазнали значних пошкоджень внаслідок збройної агресії рф проти України, яка регулярно надається нами в складі Центру криміналістичних інновацій «intelligenTrident»  НЮУ ім. Ярослава Мудрого в рамках реалізації проєкту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй з відновлення культурної спадщини України.

Для того, щоб відчувати біль Українського народу, як власний, світова спільнота прагне сприймати події в Україні через авторитетні національні та міжнародні засоби масової інформації. Відтак, ще одним суспільно важливим напрямом цивільно-військового співробітництва стало забезпечення професійної діяльності представників національних і зарубіжних ЗМІ на теренах нашого регіону, створення для них не забороненого для поширення об’єктивного та якісного відеоконтенту, який став промовистою візуальною основою для значного числа телепрограм і документальних фільмів, присвячених провідними журналістами і кінематографістами України і світу нашій Батьківщині. А широкий перелік поліграфічної продукції з найкращими авторськими художніми аеросвітлинами Харкова й Університету, поширеної тисячними накладами у більшості країн цивілізованого світу, сприяє популяризації краси значимих для нас місць далеко за межами України і надихає Людей доброї волі з різних континентів на невпинну всебічну підтримку нашої визвольної боротьби. 

Вдячне суспільство в особі вітчизняних та іноземних волонтерів і благодійних організацій, своєю чергою, всебічно сприяє матеріально-технічному забезпеченню нашої суспільно корисної діяльності. Прикладом може слугувати рідний Університет, яким ще навесні 2022 р. було передано квадрокоптер актуальної на той час моделі, вкрай необхідний для заміни кількох моїх власних довоєнних дронів, втрачених і пошкоджених внаслідок обстрілів і жорсткої протидії ворожих засобів РЕБ під час оборони м. Харкова.   

Девізом International Drone Day є «Drones are good!» (Дрони – хороші!). Це спонукає згадати про основний тип корисного навантаження переважної більшості БпЛА – фото-відеокамеру високої роздільної здатності, та принагідно поділитися найзаповітнішою мрією – здобути Перемогу, якомога швидше відновити зранену Батьківщину, повернутися до науки, викладання, прикладної юриспруденції, активного суспільного життя і виключно художньої аерозйомки, продовжуючи плідну співпрацю у цій царині зі старими і новими друзями ). Нехай, як і раніше, на рідних теренах дрони слугують досягненню виключно мирних цілей».