uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

27 вересня 2023 року у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого у межах Харківського міжнародного юридичного форуму відбулась дискусійна панель «Фінансова система України перемоги: шлях до економічних світових лідерів»

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > 27 вересня 2023 року у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого у межах Харківського міжнародного юридичного форуму відбулась дискусійна панель «Фінансова система України перемоги: шлях до економічних світових лідерів»

Модераторами заходу виступили Ольга Дмитрик, д.ю.н, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри фінансового права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, та   Катерина Павлуненко, адвокат, сертифікований аудитор, керуючий партнер АО «Павлуненко та партнери», співголова секції податкового права Ради адвокатів Харківської області.

Дуже приємно, що доповіді спікерів перетворились на справжню жваву дискусію. Думки спікерів, що були висвітлені щодо стану фінансової системи України з початку воєнного стану та до сьогодні, мали єдність як ніколи.

Так, дискусія почалась із доповіді «Податкова система перемоги»  Артема Котенко, к.ю.н., доцента, доцента кафедри фінансового права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого. Посил доповіді від пана Артема щодо необхідності позитивних висновків аналізу послаблень податкового режиму на початку широкомасштабного вторгнення, та продовження режиму сприяння лояльного оподаткування, був підхоплений  наступним  спікером Катериною Павлуненко, яка говорила про особливості податкового адміністрування та виконання контрольних функцій ДПС під час дії воєнного, надзвичайного стану. Так, пані Катерина наголосила на необхідності дотримання принципу правомірних очікувань платника податків, що виходить із презумпції правомірності дій платника. Учасники дискусії підкреслили, що функції контролю з боку держави не мають тлумачитись вузько і зводитись виключно до каральної функції контрольних органів. При цьому щодо оподаткування важливим є вибудування довіри як платників податків до держави, так і держави до платників податків.

Євгеній Панков, податковий консультант в EQT, аспірант інституту  податкового права в университеті Тілбурга, член  міжнародної податкової асоціації «IFA», доповів про досвід Європи щодо альтернативних інвестиційних фондів та перспектив у цій сфері  для України. Ця тематика викликала велику цікавість учасників форуму. Пан Євгеній проаналізував світові тенденції інвестування та акцентував увагу, що сьогодні у України є всі можливості з урахуванням європейських практик зайняти провідне місце у цій галузі.

Дмитро Михаленко – керуючий партнер Crowe Mikhailenko, президент Асоціації податкових консультантів, голова Комітету підприємців з податкових питань при Торгово- промисловій палаті України, юридичний радник ІТ комітету Європейської Бізнес Асоціації,  позначив економічні та правові  аспекти надходжень інвестицій в Україну всупереч війні та повоєнні перспективи. Пан Дмитро підкреслив, що навіть в умовах воєнного стану прямі іноземні інвестиції сьогодні спрямовуються у логістику, будівельну інфраструктуру, у мілтек. При цьому Дмитро Михайленко та Анатолій Гулей висловили впевненість та оптимізм щодо надходжень майбутніх інвестицій в Україну, назвавши одним із перспективних об’єктів для інвестування землю та харчову промисловість .

Привернула увагу та обумовила жваве обговорення тематика, із якою виступив Арсен Макарчук, директор департаменту стратегії  розвитку Національного Банку України. Пан Арсен детально розкрив стратегію розвитку фінансового сектору України і надав відповіді «із перших вуст» щодо заходів, які застосовує Національний Банк України з метою забезпечення стабільності національної валюти, стабільності функціонування банківського сектору , фінансування дефіциту бюджету  в умовах воєнного стану та ін.

Наталія Ковалко, д.ю.н., доцент, професор кафедри фінансового права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, адвокат, бізнес-медіатор, заслужений юрист України, доповіла про регулювання банківського сектору та готовність фінансової системи України до відродження, наявність відповідних регуляторів та «очистку» ринку фінансових послуг.

Жваву дискусію викликало обговорення цифрових грошей та Е-гривні, як правових феноменів, що вже є сьогоденням та потребують управового дорегулювання. Зокрема, Анатолій Гулей, д.е.н., віце-президент Crowe Mikhailenko, професор, експерт у Науково-консультативній раді при ДПС України, співголова Експертної Ради в НБУ, голова наглядової ради в Західноукраїнському національному університеті, голова правління Української міжбанківської валютної біржі,  розповів про цифрові гроші в економіці перемоги.  Арсен Ісаєв, к.ю.н., доцент, доцент кафедра цивільного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, начальник науково-дослідницького сектору Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, детально пояснив характеристики  E-гривні як об’єкта цивільних прав. Пан Арсен підсумував, що Е-гривня може стати альтернативою для електронних грошей та безготівкових коштів у сфері Е-комерції та безготівкових платежів і переказів. Разом із тим переваги та недоліки Е-гривні будуть виявлені тільки після аналізу практики її використання у відповідних сферах грошових відносин значною кількістю зацікавлених осіб.

Цікаво було почути думки Санжара Карибай, докторанта PhD Казахського гуманітарного юридичного університету імені М.С. Нарикбаєва, який позначив з урахуванням досвіду інших держав можливі шляхи для розвитку фінансової системи України.

Наприкінець нашого спілкування Анна Чайка, сертифікований аудитор, власниця АФ «Бізнес елемент», голова Харківського представництва міжнародної ГО «Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів», керуючий менеджер Української бізнес асоціації у Литві, окреслила основні тенденції ринку фінансових працівників, позначила ті навички, що стають на часі перед великою когортою спеціалістів .

Катерина Токарєва, к.ю.н., доцент, завідувач кафедри права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая,  назвала євроінтеграційні тенденції та позначила їх вплив на фінансову систему України. Зокрема, пані Катерина акцентувала увагу на потребі у зміні парадигми взаємодії між учасниками податкових відносин, запровадження сучасних цифрових технологій у процеси адміністрування податків і зборів, впровадження гендерно орієнтованого підходу у бюджетний процес та ін.

У цілому маємо надію, що спікери та всі учасники дискусійної панелі отримали належні думки колег. Сподіваємося, враховуючи те, що всі учасники дискусії є особами, дотичними до законотворчого, правозастосовного процесу, висновки дискусійної панелі «Фінансова система України перемоги: шлях до економічних світових лідерів» стануть міцним підґрунтям для майбутніх державницьких рішень на наблизить Україну до ПЕРЕМОГИ на усіх фронтах!