Історія кафедри цивільного права

У Харківському університеті на юридичному факультеті з 1804 р. існувала кафедра прав цивільного та кримінального судочинства, що з 1835 р. перетворено було на кафедру цивільних законів, загальних, окремих і місцевих, а з 1863 р. кафедра стала йменуватися «кафедра цивільного права і судочинства». Після закриття Харківського університету в 1920 р. кафедра існувала вже в лоні створеного в цьому ж році Харківського інституту радянського будівництва і права, а нині – Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

У стінах Харківського університету на кафедрі цивільного права в різні часи працювали такі класики як проф. О. В. Куніцин, проф. С. В. Пахман, проф. П. П. Цитович, проф. Л. А. Кассо, приват-доцент М. А. Гредескул, професори: С. І. Вільнянський, М. В. Гордон, В. П. Маслов, О. А. Пушкін, З. А. Підопригора, І. Ю. Красько, Ч. Н. Азімов, І. В. Жилінкова та ін. Всі вони є відомими вченими, які зробили значний внесок у формування науково-педагогічної школи харківських цивілістів. На кафедрі сформувалися потужні школи з права власності, житлового, сімейного, корпоративного права та ін.

В різні часи кафедру очолювали професори В. М. Гордон (1922 – 1926), С. І. Вільнянський (1944 – 1960), М. В. Гордон (1960 – 1968), О. А. Пушкін (1968 – 1985), В. Л. Мусіяка (1985 – 1988), Ч. Н. Азімов (1988 – 1993), доценти М. М. Сібільов (1993 – 1996) та В. М. Ігнатенко (1996 – 2001), професор В. І. Борисова (2001-2023). В. П. Маслов був ректором Харківського юридичного інституту протягом 1962-1987 років. Зараз кафедру очолює професор І. В. Спасибо-Фатєєва.

Кафедра цивільного права шанує своїх професорів і продовжує їх традиції. Кафедрою видано цикл монографій серії «Харківська цивілістична школа» у 8-ми томах , в якій поряд із працями класиків поміщувалися наукові пошуки сучасних кафедральних науковців. Представниками кафедри разом із іншими науковцями і фахівцями видавався 12-томний Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України, який зараз перевидається (вийшло 4-и томи в новій редакції). Підручники, що видавались кафедрою, завжди високо оцінювалися і в 2005 р. колектив авторів підручників «Цивільне право України» (у 2 т., 2004), «Сімейне право України» (2004) було нагороджено премією імені Ярослава Мудрого. Широкого визнання набули й інші наукові праці представників кафедри, які стали бестселерами для цивілістичної спільноти.

В 90-х роках минулого сторіччя зав. кафедрою В. Л. Мусіяку було обрано народним депутатом, а згодом – зам. голови Верховної Ради України. Зав. кафедрою М. М. Сібільов був членом робочої групи по розробці Цивільного кодексу України. Під час судової реформи до складу Верховного Суду були призначені і зараз працюють доценти В. І. Крат та В. М. Ігнатенко.

За ініціативою проф. І. В. Спасибо-Фатєєвої в 2018 р. було створено Громадську організацію «Цивілістична платформа», яка провадить масштабну просвітницьку і виховну діяльність, а також видавництво «ЕКУС», яке друкує цивілістичну літературу і за короткий час стало провідним видавництвом в Україні.

Кафедра працює і розвивається, демонструючи високі показники і авторитетність серед цивілістів України.