uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Наукова діяльність кафедри культурології

Головним завданням кафедри є вирішення питань гуманітарної підготовки юристів, науково-методологічного та методичного забезпечення навчального процесу, розробка комплексної наукової програми та запровадження системи виховних заходів.

Наукові інтереси викладачів кафедри охоплюють філософські, культурологічні, правові, мистецтвознавчі проблеми: саморозвиток особистості в освітньому просторі України; розвиток інформаційної культури українського суспільства; самоосвіта особистості як необхідний компонент сучасного освітнього процесу; державне реформування культурної сфери України в умовах економічної та соціальної кризи наприкінці ХХ – початку ХХІ ст.; тенденції розвитку юридичного термінознавства; проблема саморозвитку особистості в сучасній теодицеї та антроподицеї; актуальні проблеми аксіологічних основ буття людства ХХІ ст.; моральна та комунікативна культура в контексті проблем духовної культури сучасного українського суспільства; моральна та професійна культура судочинства; основні напрями вдосконалення мовної та мовленнєвої компетентності здобувачів вищої юридичної освіти; основні тенденції розвитку музичного театру ХХІ ст.; аксіологічна динаміка людства в контексті фаустіанської тематики; проблема взаємозв’язку правової та естетичної поведінки в художній літературі сучасності: лінгвістичний аспект; проблеми розвитку бандурного виконавства у ХХІ ст.; дослідження практики видатних музикантів щодо саморозвитку професійної компетентності.

Важливі соціокультурні проблеми сучасності неодноразово ставали предметом обговорення кафедральних і міжкафедральних круглих столів: «Трансформація духовних цінностей українського народу у XX ст. та на початку XXI ст.» (організатори – проф. В. О. Лозовой та доц. Л. М. Сідак, 2017 р.), «Правові засади функціонування державної мови» (організатор – доц. В. М. Пивоваров, 2018 р.), «Православ’я і правосуддя / Християнізація Київської Русі як фактор становлення та розвитку української культури (організатори – доц. Л. М. Сідак та доц. Ю. А. Меліхова, 2018 р.), «Актуальні питання функціонування й розвитку державної мови в Україні» (організатори – доц. В. М. Пивоваров та доц. О. А. Лисенко з 2018 р.). «Академічна етика: проблеми функціонування в університетському співтоваристві» (організатори – доц. О. А. Стасевська та доц. О. В. Уманець, 2019 р.).

Протягом майже десяти років наукова діяльність кафедри реалізовувалась на чолі із заступником зав. кафедри з наукової роботи доц. Л. М Сідак, яка є автором і керівником знакових конференц-проектів. Крім цього, як експерт з проблем саморозвитку та руйнації особистості активно співпрацює як із представниками української наукової спільноти (Київ, Львів, Харків, Одеса, Ужгород, Тернопіль, Полтава, Житомир тощо), так і міжнародної (Польща, Казахстан, Білорусь, Грузія, Литва, КНР), що, безумовно, сприяє актуалізації наукової діяльності кафедри в цілому. З 2023 р. наукову роботу очолює доц. О. В. Уманець

За ініціативою доц. Л.М. Сідак та за підтримки доц. О.А. Шумейко та ст. викл. Ю.А. Меліхової проведено міжнародні науково-практичні конференції: «Суперечності взаємодії моралі і права в сучасному українському суспільстві» (2019, 2020) та «Проблеми саморозвитку особистості в сучасному українському суспільстві» (2019, 2020, 2021). У цих конференціях значна увага приділяється питанням взаємодії культурологічних і правових аспектів, проблемам людської особистості, її збереження, саморозвитку чи руйнації в добу Постмодерну, що привертає увагу науковців багатьох кафедр НЮУ ім. Ярослава Мудрого, представників наукового співтовариства більшості областей України, а також Польщі, Білорусії, Грузії, Литви, Казахстану, КНР та ін.

З 2018 року доценти О. В. Уманець та О. А. Стасевська започаткували організацію та проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Духовна культура України перед викликами часу», метою якої є висвітлення актуальних питань духовного буття української нації, національної ідентифікації та збереження історичної пам’яті, шляхів розвитку національного мистецтва у вимірах сучасної культури. Проведення конференції забезпечило розширення наукових контактів кафедри культурології з провідними закладами вищої освіти Києва, Харкова, Глухова, Дрогобича, Житомира, Маріуполя, Львова, Одеси, Рівного, Тернополя тощо, а також із Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського, музеєм музичного, театрального та кіномистецтва України. Конференція стала, зокрема, й стартовим майданчиком для багатьох молодих науковців і студентів.

Особливу увагу викладачі кафедри приділяють організації наукової діяльності студентів, зокрема проведенню студентських науково-практичних конференцій, різноманітних конкурсів тощо.

З 2010 року з метою актуалізації проблем світової та національної культури минулого та сучасності було започатковано організацію та проведення щорічних студентських наукових конференцій та видання відповідних збірок тез, зокрема таких, як: «Культура України як складова світової культури», «Українська культура у світовому контексті: історія і сучасність», «Тарас Шевченко і українська культура», «Друга світова війна у творчості українських митців», «Регіональна специфіка культури України: минуле і сучасне», «Культура і духовність в українському суспільстві», «Духовно-педагогічна спадщина Г. С. Сковороди в історії української культури (філософсько-педагогічний аспект), до 300-річного ювілею Г. С. Сковороди (1722–1794)», «Роль науки в розвитку української культури» (До 100-річчя створення Української академії наук), «Друга світова війна у пам’яті українського народу» (до 75-річчя Перемоги у Другій світовій війні), «Українська культура у світовому контексті (до 30-річчя Незалежності України)», «Українська культура в умовах війни: між традицією та новою реальністю», «Сучасна українська культура: досягнення, проблеми, перспективи». Студентською науково-дослідницькою роботою на кафедрі опікувалися: з 2009 р. – доц. О. В. Бурлука, з 2019 р. – доц. О. В. Сердюк, з 2023 р. – ст. викл. Ю. А. Меліхова.