🇺🇦5 квітня ми відзначаємо 313-ту річницю створення першої конституції України як самостійної, не залежної від Москви держави. Документ, укладений гетьманом Пилипом Орликом у 18 столітті, став видатною пам’яткою історії, хоча вступив у силу обмежено й на короткий час. Однак це був виразний відбиток політичної думки, настроїв тогочасного суспільства, яке плекало надію на незалежність і юридично оформлений суверенітет.
🇺🇦У часи домінування абсолютних монархій у світі Пилип Орлик явив йому унікальний продукт – першу конституцію, де розділялися гілки влади на законодавчу, судову й виконавчу, де з’являвся прообраз парламентаризму, де чітко заборонялася корупція й окреслювалися права і свободи людини, аж до появи поняття соціального захисту. Українська козацько-політична еліта 18 століття прагнула письмово затвердити принципи людяного й справедливого ставлення до своїх громадян, послуговуючись ґрунтовними знаннями з права і бажанням застосовувати його на благо кожного. Лише через кілька десятків років ці ідеї відобразяться в законах США, Франції, Польщі, Іспанії тощо. Для багатьох країн Європи конституція Пилипа Орлика стала орієнтиром і зразком, з якого починалися їхні демократії. В Росії, яка перекреслила на довгі роки ідею незалежності нашої держави, конституція з’явилася лише у 1918 році, і назвати її демократичною не видається можливим.
🇺🇦Конституція Пилипа Орлика – це машина часу, яка переносила Україну не просто на роки вперед, а в іншу реальність – прогресивну і людиноцентриську, як антипод деспотичному, переповненому чиновницьким свавіллям Російському царству.
🇺🇦І сьогодні наша боротьба за цю реальність триває, знову Україна стала для Європи не лише зразком відданості ідеям демократії, а й останнім рубежем між тиранією, беззаконням та вільним світом, полем бою за справжні цінності, свободу і права особистості.
Ректор Анатолій Гетьман