У січні 2023 року делегати ХІХ позачергового з’їзду суддів України обрали 8 членів Вищої ради правосуддя за квотою від суддівської спільноти. Таким чином Вища рада правосуддя сформована після річної паузи. Тепер є мінімальний кворум, щоб цей судовий орган міг ухвалювати повноправні рішення. А з ними – зрушить із місця судова реформа, необхідна Україні для вступу до Євросоюзу.
Вища рада правосуддя (ВРП) — колегіальний, незалежний конституційний орган державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
До новосформованої ВРП увійшло 15 осіб, з яких 4 — випускники Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Серед них:
– голова ВРП Григорій Усик:
суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду. У 1984-1995 роках він працював в органах ГУ МВС України в місті Києві. У 1994 році закінчив Харківський юридичний інститут (наразі НЮУ імені Ярослава Мудрого). З грудня 1995 року по серпень 2002 працював суддею Дарницького районного суду міста Києва. У 2002-2017 роках працював суддею Апеляційного суду міста Києва, в період з травня 2014 року і до призначення суддею Верховного Суду займав посаду секретаря судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва. З листопада 2017 року працює суддею Верховного Суду.
– Дмитро Лук’янов:
професор, доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної академії правових наук України; з 2018 р. – завідувач кафедри міжнародного приватного права та порівняльного правознавства Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; член Науково-консультативної ради Конституційного Суду України; член Секції правового забезпечення інноваційного розвитку обласної Науково-координаційної ради при Харківській обласній державній адміністрації; брав участь у розробці проектів багатьох законів України.
– Микола Мороз:
кандидат юридичних наук, до призначення був доцентом кафедри цивільного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; брав участь у підготовці наукових висновків для Вищого господарського суду України, Вищого суду України та Конституційного суду України; також працював і в приватних установах.
– Алла Котелевець:
кандидат юридичних наук, суддя Харківського апеляційного суду; 1988-1993 навчалася в Українській юридичній академії (Харківський юридичний інститут, нині – НЮУ імені Ярослава Мудрого); 1993 – зарахована на посаду стажиста Балаклійського районного суду Харківської області; 1995 року призначена на посаду судді Балаклійського районного суду Харківської області; у 2000 року обрана безстроково суддею цього суду; у 2002 році обрана суддею Апеляційного суду Харківської області безстроково; у 2017 році призначена секретарем судової палати з розгляду цивільних справ; 2020 року призначена заступником голови Харківського апеляційного суду; викладає у Національній школі суддів, у 2014-2015 роках була членом Ради суддів України.
Вітаємо випускників університету і дуже пишаємося. Віримо, Ви зробите все для підвищення авторитету судової влади та вірно служитимете ідеалам правосуддя, отримуючи найвищу нагороду – людську вдячність і шану.
Бажаємо плідної праці у новосформованій ВРП, гідно продовжити кращі традиції та вийти на новий рівень якісно оновленої судової системи, що дозволить здійснити суттєвий крок уперед для подальшого розвитку правової держави. Очікуємо, що реформована ВРП продемонструє верховенство права та доброчесність на практиці. Це зміцнить стійкість України під час війни та виконає ключову умову для шляху України до ЄС.
Ми сильні у своїй єдності, у своєму прагненні жити в незалежній і демократичній державі. Ми сильні у бажанні захистити право людей на життя і на майбутнє наших дітей – і так буде!