12 березня кафедрою екологічного права і Центром права сталого розвитку та охорони довкілля було організовано воркшоп «Трансформація України: шлях до зеленого відновлення та глобального лідерства у циркулярній економіці» із ключовим спікером доктором Філіпом Лі.
Філіп Лі – генеральний директор Evolve International Group, керуючий директор Evolve Growing Solutions Ltd, спеціаліст у сфері передових систем та дизайну огороджувальних конструкцій для тепличного вирощування сільськогосподарських культур.
Доктор Лі – колишній комерційний фермер, який захистив докторську дисертацію в галузі проєктування передових стійких систем виробництва продуктів харчування. У 2012 році він заснував Evolve Growing Solutions з метою забезпечити стійке виробництво продуктів харчування. Завдяки його наполегливій праці, він та його компанія користуються повагою у Європі та на Близькому Сході, а його компанію було долучено до найбільш амбітного у світі проєкту Neom – міста, що будується в провінції Табук на північному заході Саудівської Аравії поблизу Червоного моря. Планується, що Neom буде використовувати технології розумного міста та функціонувати як туристичний центр.
У рамках своєї лекції доктор Філіп Лі розглянув потенціал принципів циркулярної економіки, зосередившись на таких ключових темах, як відходи, вода, енергія та продукти харчування. Особливу увагу лектор приділив інноваційним системам і процесам, розроблених для проєкту Neom, демонструючи, як органічні відходи можуть бути трансформовані в оптимальні ґрунти, добрива, хімічні речовини-прекурсори та навіть авіаційне паливо.
Також на лекції було обговорено концепцію біомімікрії, яка полягає у використанні систем та елементів природи при розробленні інноваційних продуктів, а також шляхи її застосування у виробництві продуктів харчування за межами традиційних та органічних практик. Використовуючи сталі практики, біопаливо, сучасні біостимулятори, ми можемо інтегрувати ці рішення в циклічні системи “відходи-енергія-продукти харчування”. Мета полягає у досягненні такої ж або вищої врожайності у порівнянні з традиційними методами, при значному зменшенні вуглецевого сліду та підвищенні якості продуктів харчування.
Доктор Філіп Лі підкреслив, що повоєнне відновлення України створює унікальну можливість для “кращої та екологічнішої відбудови” за допомогою рішень циркулярної економіки. Завдяки синергії секторів переробки відходів, водопостачання, енергетики та харчової промисловості, Україна може стати світовим лідером сталого розвитку.
Організаторами та модераторами заходу стали завідувач кафедри екологічного права Євгеній Суєтнов, керівниця Центру права сталого розвитку та охорони довкілля, доцентка Євгенія Копиця та аспірант Сергій Колесніков. Крім представників кафедри екологічного права, на лекції були присутні колеги з кафедри земельного та аграрного права, кафедри права Європейського Союзу, а також студенти Університету та викладачі з інших закладів вищої освіти.
Учасники відзначили високий рівень організації заходу, важливість обговорюваних питань, англомовний формат проведення, дружню атмосферу та можливість долучитись до плідної наукової дискусії.