17 травня відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Законодавче забезпечення діяльності Бюро економічної безпеки України».
Організаторами заходу виступили Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національна академія внутрішніх справ, Асоціація платників податків України та Український союз промисловців та підприємців.
У конференції взяли участь понад 160 експертів із України, Великої Британії, Грузії, Литви, Німеччини та ін. Серед них представники Європейського Парламенту, Європейського поліцейського управління, Європейського економічного сенату, Європейської асоціації платників податків, Слідчої служби Міністерства фінансів Грузії, Служби з розслідування фінансових злочинів при Міністерстві внутрішніх справ Литовської республіки, Верховного суду Баварії, Посольства Румунії в Україні, Академії з протидій економічної злочинності Лондонського Сіті, Офісу Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України органів правоохоронної діяльності, Національної ради реформ України тощо.
Відкрив пленарне засідання ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій Гетьман, зауваживши, що останнім часом органи, які здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, піддаються критиці через наявність системних та гострих проблем, пов’язаних із тиском на бізнес, що здійснюється за допомогою кримінальних проваджень. Саме тому за декілька останніх років до Кримінального процесуального кодексу України були внесені істотні зміни, спрямовані на підвищення рівня захисту суб’єктів господарювання, осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність, зменшення тиску на бізнес. З іншого боку, як відповідь на урядові та інституційні заходи, спрямовані на комплексну протидію кримінальним правопорушенням, які негативно впливають на національну економіку, істотно розширюються засоби вчинення таких правопорушень, які в своєму розвитку іноді випереджають розробку заходів протидії. Тому важливого значення набуває векторна професіоналізація органу, який повинен здійснювати боротьбу з порушеннями, що вчиняються у сфері господарської діяльності. На думку Анатолія Гетьмана, завдання, які покладаються на Бюро економічної безпеки, демонструють зміну акцентів діяльності цього органу та побудову нової сучасної моделі органу досудового розслідування, який керований розвідувальною аналітикою та спирається на кращі європейські практики, що вже багато років апробовані країнами європейського співтовариства.
«Конференція, яка проходить сьогодні, повинна стати форсайт-заходом – спробою не лише усвідомити завдання нового органу, а й зазирнути в майбутнє та побудувати модель законодавчого забезпечення цієї діяльності, заснованої на концептуально інноваційних підходах. Хотілося б, щоб під час обговорення увага була приділена надважливому питанню, пов’язаному з кадровим забезпеченням нового органу. Ті завдання, які покладаються на детективів Бюро економічної безпеки, обумовлюють висунення підвищених вимог стосовно їх аналітичних здібностей, а відтак і модернізацію освітянського середовища, в якому здійснюватиметься їхня підготовка», – додав ректор.
Учасників конференції привітали заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, ректор Національної академії внутрішніх справ Володимир Чернєй, заступник Керівника Офісу Президента України Олег Татаров, президент Європейської асоціації платників податків, голова наглядової ради Європейського економічного сенату Рольф Барон фон Хохенхау, президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах та президент Асоціації платників податків України, Надзвичайний і Повноважний Посол Грігол Катамадзе.
Далі роботу було продовжено за панелями: «Політика та стратегії протидії злочинності у сфері економіки», «Ризико-орієнтовані стратегії в правоохоронній діяльності», «Інституціональні аспекти протидії загрозам в економіці».
У межах конференції відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого і Асоціацією платників податків України, метою якого є об’єднання зусиль у питаннях законодавчого забезпечення діяльності Бюро економічної безпеки та підготовки кваліфікованих кадрів для нового правоохоронного органу.