Конституційний салон «Антидискримінація» став одним з майданчиків V Харківського міжнародного юридичного форуму, де п’ятий рік поспіль правова спільнота обговорює складні правові проблеми сучасного світу та можливі траєкторії їх вирішення.
Проведений в партнерстві з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, конституційний салон об’єднав дослідників, правозахисників, практиків у сфері права, представників громадськості, що спрямовують свої зусилля на утвердження цінностей рівного, свободного та гідного демократичного суспільства.
Модераторка заходу Олена ХАРИТОНОВА зауважила, що хоча дискримінація заборонена основними міжнародними документами з прав людини, а переважна більшість держав світу мають конституційні або законодавчі положення, які забороняють дискримінацію, цей вражаючий глобальний консенсус існує поруч з великою кількістю викликів і спірних питань, які потребують відкритого обговорення та аналізу. Вона звернула увагу на те, що право на недискримінацію пов’язане, але не є тотожним з правом на рівність. Головна відмінність полягає у тому, що право на рівність має індивідуальний характер, а право на недискримінацію – груповий, і ця напруга між індивідуальним та колективним підкреслює, що кривди проти окремих осіб через їх приналежність до групи, особливо коли вони вчинені представниками домінуючих груп, часто не є аномальними, а формують широкі соціальні моделі, і це створює особливі перешкоди у боротьбі з нерівностями та дискримінацією.
Учасники та учасниці зустрічі обговорили дискусійні питання, що виникають у судовій практиці в справах щодо дискримінації, питання гендерної чутливості суддівської системи, складні аспекти взаємодії релігійного та секулярного у публічних просторах, проблеми рівності і недискримінації в управлінні компаніями, расову дискримінацію і тиск системи кримінальної юстиції, дискримінацію в’язнів, роботу політик пам’яті зі злочинами проти людяності, гендерні аспекти доброчесності, уразливість людей в зоні конфлікту та дискримінацію, пов’язану з громадянством, творення дискримінаційних міфів у медіа та мистецтві і цінність антидискримінаційних стандартів та практик.
Важливою частиною програми салону стала презентація українського перекладу книги судді ВС США Рут Гінзберг «Моїми словами», здійсненого за ініціативи Асоціації жінок-юристок України ЮрФем та підтримки фонду «Відродження». Презентацію провели Голова ЮрФем Христина КІТ та членкиня правління ЮрФем, посланниця толерантності ПРООН в Україні Лариса ДЕНИСЕНКО.
Також книжковий час заходу включав авторську презентацію книги Національного радника з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександра ВОДЯННІКОВА «Гендерна рівність: теорія і практика в порівняльному конституційному праві».
Особливу атмосферу відкритого простору бібліотеки, де проходив салон, створювала книжкова інсталяція «Антидискримінація», підготовлена співробітниками бібліотеки Оксаною РИБАЛОВОЮ, Іриною БОВОЮ, Еліною СИПЧЕНКО за підтримки директора Наукової бібліотеки Університету Надії ПАСМОР.