Першого дня роботи юридичного форуму відбувся сателітний захід «Європейські цінності і конституційне правосуддя»
Відкрив наукову дискусію проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку Університету Юрій БАРАБАШ: «Удруге на Харківському міжнародному юридичному форумі проводиться захід, присвячений саме конституційному правосуддю. Його тематика продиктована нашим європейським вибором, зафіксованим у преамбулі Конституції України. Я хотів би віддати належне суддям Конституційного суду України, які крок за кроком творять нашу конституційну ідентичність. Хочу подякувати Офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні за те, що він постійно підтримує такого роду заходи».
Учасників привітав національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр ВОДЯННІКОВ: «Координатор проєктів ОБСЄ в Україні підтримує Харківський міжнародний юридичний форум, різні його сегменти, уже п’ять років. Чому це важливо для нас? Як зазначив координатор проєктів ОБСЄ в Україні посол Генрік ВІЛЛАДСЕН на відкритті форуму, багато залежить від того, як формується візія розвитку – і правової реформи, і наукової доктрини в тій чи іншій державі. Цей форум є важливим інструментом формування такої візії, інструментом утворення загальносуспільного консенсусу щодо основних напрямів розвитку як держави, так і вітчизняної науки».
Щодо тематики сателітного заходу Олександр Водянніков додав: «Коли пишеться Конституція будь-якої країни, законодавець закладає ідеї, що мають жити якщо не вічно, то принаймні багато поколінь, тому завданням законодавця є формування тексту, що буде адаптивним до реалій тих поколінь, які прийдуть на зміну поколінню законодавця. Цінності й є тими концепціями, ідеями, які покладаються в основу правопорядку кожної держави і багато з них є спільними для багатьох держав».
Модератор сателітного заходу Сергій МАКСИМОВ, повідомив, що його учасниками стали правники та філософи з України, Австрії, Австралії, Німеччини, Литви, Польщі. Усі ці країни поєднують цінності, які ми називаємо європейськими, але насправді вони є універсальними. Конституція є раціоналізацією цінностей, яка потрібна для їх захисту. «Українська Конституція, яка відсвяткувала своє 25-річчя, дозріла до того, щоб стати об’єктом рефлексії. Метою заходу є не підбиття певних підсумків, а створення спільної платформи для обговорення ціннісних, методологічних проблем, які стосуються конституційної юстиції у компаративній перспективі під кутом зору його європеїзації та раціоналізації» – наголосив модератор.
За форматом захід є своєрідним парадом проєктів, що коротко представляє кожен зі спікерів. Серед питань, які обговорювалися під час сателітного заходу, європейські цінності та конституціоналізм, цивілізаційний вибір України; конституційне судочинство у світлі реалізації ключових цінностей: людської гідності, свободи, рівності, справедливості, верховенства права, тощо; рішення Конституційного Суду як джерело права; методологія інтерпретації та аргументації у процесі здійснення конституційного судочинства; проблеми становлення в Україні сучасної конституційної доктрини; конституційний захист прав людини в сучасному світі: проблеми та виклики.
Із доповідями виступили старший науковий співробітник Інституту порівняльного публічного права та міжнародного права імені Макса Планка Матіас ГАРТВІҐ (Німеччина), завідувач відділу філософії культури, етики та естетики Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Сергій ПРОЛЄЄВ (Київ), професор Університет Регенсбургу Райнер АРНОЛЬД (Німеччина), суддя Конституційного Трибуналу Республіки Польща Юстин ПІСКОРСЬКИЙ, професорка юридичного факультету Університету імені Миколаса Ромеріса, Інституту публічного права, суддя Конституційного Суду Литви (2005-2014) Тома БІРМОНТІЄНЕ (Литва), професор Університету Миколаса Ромеріса, президент Конституційного Суду Литовської Республіки у 2014-2021 роки Дайніус ЖАЛІМАС, судді Конституційного суду України Василь ЛЕМАК, Віктор ГОРОДОВЕНКО, Олег ПЕРВОМАЙСЬКИЙ, керівник Центру дослідження верховенства права і релігії НЮУ імені Ярослава Мудрого Дмитро ВОВК та ін.