21 січня в приміщенні навчально-бібліотечного комплексу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини ВЕРЕЩУК відбувся круглий стіл «Державна політика перехідного періоду як основа реінтеграції тимчасово окупованих територій України».
Організатором зустрічі стала Національна академія правових наук України за участі Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя. Подія відбулась за сприяння Проєкту ЄС «Право-Justice».
Захід відкрив ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого Анатолій ГЕТЬМАН, який привітав ініціативу Уряду щодо проведення такого роду заходів, які дають можливість не тільки обмінятись думками провідним політикам, експертам та науковцям, але в черговий раз привернути увагу громадськості до важливості питань політики перехідного періоду.
Серед учасників круглого столу були голова Харківської обласної державної адміністрації Олег СИНЄГУБОВ та Харківський міський голова Ігор ТЕРЕХОВ; провідні науковці НАПрН України, зокрема її президент Олександр ПЕТРИШИН; викладачі та наукові співробітники НЮУ імені Ярослава Мудрого, ХНУ імені В.Н. Каразіна, Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса НАПрН України, Харківського національного університету внутрішніх справ; експерти українського громадянського суспільства та міжнародних організацій, зокрема радник Представництва Європейського Союзу в Україні Павліна РЕХОР та керівниця проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ» Ганна ХРИСТОВА. На заході також були присутні правники-практики – судді, адвокати та службовці, що входять до Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя, зокрема координаторка ради і суддя Господарського суду Луганської області Олена ФОНОВА; представники Мінреінтеграції, Офісу Генерального прокурора та Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.
Пріоритетним для України на сьогодні є питання державної політики перехідного періоду. Про це йшлося на засіданні круглого столу, а також правдиво було окреслено велику кількість сфер, в яких нагальною необхідністю є формування державної позиції та втілення її у форматі законів та актів Кабінету Міністрів України. Висновок напрошується сам: найбільшого результату можна досягти у процесі інклюзивного діалогу, учасниками якого є представники громадянського суспільства та наукової спільноти.
У процесі обміну думками особливої гостроти набули питання, що стосуються конституційно-правових засад реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Мова йшла про основні рекомендації та висновок Венеційської комісії, а також бачення наукової спільноти та громадськості щодо юридично та політично складних питань амністії і конвалідації (визнання дійсними) правочинів, недійсність яких пов’язана з їхнім вчиненням на тимчасово окупованих територіях України. Шукалися точки дотику правового регулювання кримінальної відповідальності та амністії осіб, які вчинили окремі правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією.
Як зазначається на державному сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, міністерство розробило пакет законодавчих ініціатив щодо перехідного періоду. Початком перехідного періоду прийнято вважати день, коли Україна почала активні дії з визволення цих територій, тобто з початком АТО на Донбасі (2014 р.), і завершиться він лише після повного відновлення звільнених від окупації територій.
Нам відомо, що за роки протидії російській агресії з’явилася низка базових законів, що так чи інакше регулюють державну політику щодо Криму та Донбасу. Їхній аналіз нині говорить про наявність неузгодженостей як у термінах, так і в підходах, а спорадичні зміни в них – про непослідовність державної політики. Правильним рішенням може стати уніфікація підходів до регулювання загальних аспектів державної політики, пов’язаної з тимчасово окупованими територіями на Донбасі та Кримському півострові, оскільки синхронізується з вектором зовнішньої політики України, що спрямований на сприйняття в одному ключі дій Російської Федерації з тимчасової окупації цих територій.
Віце-прем’єр-міністр України Ірина ВЕРЕЩУК у своєму виступі зазначила: «Коли у нас є план, енергія, стратегія – ми можемо це зробити. Разом нам вдається більше. Потрібна синергія. Нині вже напрацьовано низку кроків на шляху розроблення нового проєкту, який матиме декілька етапів у своєму будівництві. Держава бере публічний обов’язок допомогти місцевій владі. Також ми будемо звертатися до уряду Німеччини, Великобританії, Канади, США тощо». Ірина Андріївна подякувала губернаторові та міському голові за те, що вдалось знайти консенсус, відшукати шляхи реалізації проєкту. «Якщо, а я кажу коли нам вдасться, а це буде у 2022 році, бо ми вже невідкладно починаємо його реалізовувати, це буде модельним пілотним проєктом, який потім можна буде масштабувати на цілу Україну».
«Ми вдосконалюємо урядовий законопроєкт «Про засади державної політики перехідного періоду». Особисто я вже започаткувала напрацювання законодавчої бази для амністії та конвалідації. Нині ми ставимо акцент на розв’язанні конкретних проблем громадян», – зазначила пані Верещук.
Голова Харківської обласної державної адміністрації Олег СИНЄГУБОВ відзначив: «Питання послідовної та комплексної політики щодо деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій є одним із головних питань на рівні держави. Харківщина має багато експертів-практиків. Правозахисники щодня стикаються з проблемами вимушено переселених осіб, яких в області майже 140 тисяч. Ми докладемо максимально зусиль, щоб у 2022 році вже почати реалізацію вищезазначеного проєкту». Олег Синєгубов уточнив, що захід слід вважати жвавою науковою дискусією, на якій проговорювалась ціла низка гострих питань, серед яких була і тема реалізації Закону України про національний супротив, який набув чинності з 1 січня 2022 року, і його впровадження саме на території Харківщини. За словами голови ХОДА, це досить актуально, адже Президент України поставив дуже чіткі завдання і термін щодо їх реалізації як частини національної безпеки. «Хочу наголосити, що ще не визначені терміни, ще продовжують лунати абсолютно різні думки, але я переконаний, – говорить Олег Синєгубов, – ми стоїмо на правильному шляху напрацювання комплексу законопроєктів, які розв’яжуть проблеми реінтеграції».
У своєму виступі президент НАПрН України Олександр ПЕТРИШИН наголосив на важливості співпраці з державними органами: «Національна академія правових наук України на запит Мінреінтеграції надавала змістовні пропозиції та здійснювала ґрунтовну експертизу у процесі підготовки законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду». Науковці академії готові й надалі забезпечувати науковий супровід реформ, які проводить Уряд України та брати участь у розробці ключових документів».
Координаторка Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя, суддя-спікерка Господарського суду Луганської області Олена ФОНОВА акцентувала увагу на питанні конвалідації: «Протягом восьми років українцям практично неможливо легалізувати в Україні продане на тимчасово окупованих територіях житло. Водночас, простої відповіді, які саме це мають бути правочини і який визначено порядок їхньої конвалідації, досі немає. Саме тому обговорення означеного питання в колі науковців і практиків дозволить уникнути можливих ризиків і є важливим кроком на шляху впровадження процедури конвалідації».
Сподіваємося, що прийняті на засіданні круглого столу рішення позитивно вплинуть на процес реінтеграції.