Заходи та проєкти

1. Керівниця Центру медіації та альтернативного вирішення спорів Тетяна Цувіна отримала пролонгацію стипендії Австрійської академії наук для проведення дослідження “Визнання та виконання угод за результатами медіації: досвід ЄС та перспективи для України” на базі Грацького університету ім. Карла і Франца (червень-жовтень 2023 року). Дослідження спрямоване на визначення та дослідження практичних механізмів визнання угод за результатами медіації в країнах ЄС на національному та міжнародному рівнях, а також розробку таких механізмів у національному правопорядку. Особлива увага у межах дослідження присвячена проблемам ратифікації Конвенції Організації Об’єднаних Націй про міжнародні угоди за результатами медіації (Сінгапурська конвенція, 2018) країнами ЄС та Україною. Основні результати дослідження висвітлені у низці публікацій:

1. T Tsuvina, S Ferz ‘The recognition and enforcement of agreements resulting from mediation: Austrian and Ukrainian perspectives’ 2022 4(16) Access to Justice in Eastern Europe 32-54. DOI  ;
  2. S Ferz, T Tsuvina The Singapore Convention on Mediation: National Implementation Practices and EU Prospects in Quirico O., Kwapisz K. The European Union and the Evolving Architectures of International Economic Agreements (Springer, 2003), pp. 303-314 ;
  3. Цувіна Т.А. Національні механізми виконання угод за результатами медіації: досвід країн ЄС та українські перспективи. Проблеми законності. 2022. Вип. 158. С. 110–123.

2. Керівниця Центру медіації та альтернативного вирішення спорів отримала грант Європейської федерації академій природничих та гуманітарних наук (ALLEA) для проведення дослідження “Amicable Dispute Resolution in Civil Procedure: EU Perspective and Solutions for Ukraine” на базі Грацького університету ім. Карла і Франца (грудень-червень 2023 року). Фокус дослідження – компаративістський аналіз існуючих процедур медіації, консиліації та їх аналогів у сучасному цивільному процесі в контексті міжнародних стандартів доступності та справедливості судочинства та в умовах посилення консенсуального початку у цивільному судочинстві. Основні результати дослідження висвітлені у низці публікацій:

1. T Tsuvina, S Ferz, A Tvaronavičienė, P Riener ‘The implementation of consensual tenet in modern civil procedure: A European approach of court-related amicable dispute resolution procedures’ 2023 1 (18) Access to Justice in Eastern Europe 198-224. URL
  2. T Tsuvina, A Serhieieva Access to Justice in Civil Cases: Filling the Gap in the Sustainable Development Agenda in Bartolacelli A., Sagatiene D. (eds.) Law and Sustainability: Perspectives for Lithuania and Beyond (Krakov, 2023) pp. 241-256.

3. Керівниця Центру медіації та альтернативного вирішення спорів Цувіна Т. А. в межах проєкту Еразмус+ Жан Моне Центр Досконалості «Європейські фундаментальні цінності у цифрову еру» (11 травня 2023 року), який виконується в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого за співфінансування ЄС, провела воркшоп для практиків «Новації в європейському регулюванні: цифрові платформи, штучний інтелект, вирішення спорів онлайн (ODR)». Презентація Цувіною Т.А. була присвячена особливостям онлайн вирішення спорів (ODR), новелам регулювання діяльності цифрових платформ у ЄС та особливостям розв’язання спорів, які виникають у зв’язку із їх діяльністю. Учасники воркшопу мали змогу поставити свої питання Керівниці Центру медіації та альтернативного вирішення спорів Цувіній Т. А. щодо новацій в європейському регулюванні загалом та дискусійних питань цифрових платформ, штучного інтелекту, вирішення спорів онлайн (ODR).

4. Керівниця Центру медіації та альтернативного вирішення спорів Цувіна Т. А. була запрошена виступити суддею в межах XXI INADR International Law School Mediation Tournament (11-13 березня 2023 року, м. Болонья, Італія), який організований під егідою INADR The InterNational Academy of Dispute Resolution. Змагання об’єднали понад 40 команд з різних куточків світу та професійних медіаторів, які здійснювали менторство та оцінювали змагання.

5. У межах VI Харківського міжнародного юридичного форуму (4 жовтня 2022 року) під модеруванням керівниці Цувіної Т.А. була проведена Дискусійна панель “Міжнародні стандарти цивільного судочинства: виклики воєнного часу та адаптація до законодавства ЄС”, присвячена актуальним питанням теорії та практики цивільного судочинства. Під час панельної дискусії, учасниками якої виступили іноземні та вітчизняні вчені-процесуалісти, судді Верховного Суду та правники були обговорені питання особливостей дотримання гарантій права на справедливий судовий розгляд в умовах воєнного стану, проблемні аспекти діджиталізації цивільного судочинства, шляхи адаптації національного законодавства до стандартів ЄС тощо. Запис панелі.