Юрист і мистецтво: формування правової чутливості

15 квітня Всесвітній день мистецтва (World Art Day) — міжнародне свято, присвячене образотворчому мистецтву. Ця дата є днем народження Леонардо да Вінчі — генія Ренесансу, символу миру, свободи слова, терпимості та братерства. Цей день нагадує про величезний вплив витончених мистецтв на всі сфери людської діяльності. Саме тому, пропонуємо поговорити про магію живопису і спраглість людської душі до прекрасного та картинну галерею Університету.

Відкриття картинної галереї відбулося 3 березня 2017 року. Перша виставка мала назву «Країна, повита красою». У її експозиції були поєднані український і слобожанський іконопис, твори народного малярства, живописні полотна сучасних митців Харкова. Твори понад 30 художників-харків’ян, серед яких народні, заслужені художники України були репрезентовані на виставці. Покладений в основу концепції експозиції вислів Т. Г. Шевченка невипадково, тому що в ній зроблена спроба об’єднати твори кращих художників, котрі оспівують духовний та природний світ слобожан.

Друга виставка в галереї називалася «Блаженні ті очі, що бачать». Вона репрезентувала твори групи «Буриме», які були створені завдяки мистецькому проєкту випускника нашого університету Державного радника юстиції ІІ класу, заслуженого юриста України, доктора юридичних наук Василя Сінчука – «Цивілізація любові». Цей проект можна вважати грандіозним комплексом вражень, вбачених очима, «що бачать», що прагнуть вихопити з Вічності хоча б крихітну частинку Довершень, донести їх до очей, що бажають їх побачити.

Серед усіх виставок, що відбувалися в галереї, найбільш потужною, без перебільшення, можна назвати сенсаційну виставку, основою якої були художні твори народної мисткині України, всесвітньо відомої Марії Примаченко (Приймаченко) та керамічні витвори відомого харківського майстра Петра Мося «Українське». Надзвичайність творчого здобутку Марії Примаченко та Петра Мося привернула увагу не тільки колективу юридичного університету, а й великої харківської спільноти. Роботи народної майстрині зачаровували своєю глибокою українськістю, насиченою символічністю, стильовою самобутністю, кольоровістю, яскравістю. Український погляд на світ М. Примаченко був представлений в кераміці харків’янина Петра Мося, який наповнює свої витвори архетипами українського народного світобачення. Гармонійне поєднання загадковості, утаємничості, незбагненності Всесвіту українців у творах цих двох Майстрів надало виставці високої художньо-естетичної значущості.

У галереї також проходили виставки: «Хвилюючі миттєвості буття», «Пелюстки золотої троянди», «Візерунки Харківщини», «Художники малюють світ», «Сакральні світи художника В. Грицаненка» тощо. Усі вони сприймалися відвідувачами тепло й доброзичливо, з любов’ю. Викладачі, співпрацівники, студенти, численні гості з різних куточків України, іноземні відвідувачі з Німеччини, Литви, Великої Британії, Італії та інші залишили свої відгуки, в яких із вдячністю відмічали високий рівень художніх творів, надзвичайність змістовних акцентів виставок, неперевершеність митців, що репрезентували свої картини. Серед полотен, що найбільш привертали увагу глядачів, були твори народних художників: М. Глущенка, В. Ковтуна, В. Ганоцького, Г. Томенка, А. Насєдкіна, О. Хмельницького, В. Гонторова, В. Сізикова та ін., заслужених художників, майстрів мистецтв України В. Грицаненка, О. Лазаренка, О. Лисенка, О. Шеховцова, В. Носаня, О. Сердюка, Й. Карася, В. Чурсиної та багатьох інших.

Схвальні відгуки визначали художню значущість кожної виставки, її духовну насиченість, бездоганну експозицію.

Усього в галереї було проведено понад 30 виставок.

Сьогодні в галереї експонуються твори 24 харківських митців, об’єднаних загальною ідеєю, яка зафіксована в назві виставки «Почуттєвість пережитих днів», та пов’язана з тим, що кожна людина, а художник зокрема, живе емоціями, почуттями, враженнями від днів, які зустрічає і які проводжає. Звичайно, ці почуття різні, але панують, а потім залишаються на довгий час щасливі хвилини, без яких не можна жити та творити. Саме такі миттєвості зафіксовані в полотнах художників, представлених в експозиції. Загальна світла атмосфера відрізняє цю виставку. Глядачі відмічають, що твори відомих художників надихають на віру в Перемогу, на бажання жити і творити на благо України, на збереження сил для подолання самотності та відчаю. Оптимістичний дух, сакральний сенс виставки високо оцінюється як молоддю, так і старшим поколінням, всіма відвідувачами, котрі приходять на перегляд.

Найближчим часом заплановано зміну експозиції в картинній галереї. Сподіваємося, що це буде ще однією можливістю доторкнутися до прекрасного й отримати насолоду від спілкування з ним.