Наші герої-українці надихають своїм прикладом не лише співвітчизників, але й увесь світ. Незламний дух і непохитна воля до перемоги виводять їх на шлях відновлення та нових досягнень. Це історія про хлопця, мужність, витривалість та нескореність духу якого, демонструє, що межі можливого існують лише в нашій уяві.
Випускнику Факультету прокуратури Університету Артему Кайдану 29 років, народився у Краматорську, вчився у військовому ліцеї. З дитинства займався плаванням, виступав на чемпіонатах Донецької області. Батько хлопця все життя працював в юриспруденції, тому і Артем вирішив свій шлях пов’язати з професією юриста. Вступивши до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, одразу потрапив до університетської збірної команди з плавання. Він почав займатися спортом на професійному рівні, брав участь у багатьох всеукраїнських змаганнях, отримавши великий спортивний досвід.
Але не тільки навчання в Університеті та спорт вплинули на розвиток і формування особистості Артема. На початку російсько-української війни 2014 року батько хлопця вирушив добровольцем на захист країни, тиждень провів у полоні «сєпарів». Саме тоді Артем Кайдан зрозумів, що за свою країну треба боротися. І з компанією друзів, однодумців, з якими навчався у Харкові, захищав Харківську ОДА.
У 2016 році Артем закінчив бакалаврат, заочно вступив на магістратуру і пішов служити до Краматорського прикордонного загону, підписавши контракт на три роки. Професійний спорт довелося поставити на паузу. Але хлопець продовжував плавати, коли була можливість. Після завершення контракту працював юристом у Донецькій обласній військово-цивільній адміністрації. А з початком російського повномасштабного вторгнення добровільно долучився до Сил Оборони України. Захищав країну Артем пліч-о-пліч з батьком. Брав участь в обороні та наступальних операціях в Донецькій області. Був у Лимані, Святогірську, селі Пришиб, смт Дробишеве. Після цього був направлений у Бахмут, працював на бойових завданнях. Під час одного з них 10 лютого 2023 року потрапив із побратимами під мінометний обстріл. Вони їхали з однієї точки на іншу, коли росіяни почали обстріл. Пересувалися на двох автівках. За кермом був керівник групи, батько Артема. Вибухом воїнів викинуло з машини, вони відбігли до укриття та побачили, що поранені. Артем Кайдан отримав уламкове поранення в голову. Надавши один одному першу медичну допомогу, прийняли рішення вертатися пішки посадками, бо наступні міни влучили прямо в автівку. По рації зв’язалися з другою частиною групи, котра трохи далі зайняла оборонну позицію, щоб прикрити відхід. Через декілька кілометрів під постійним мінометним обстрілом група вийшла на більш безпечну ділянку, всі сіли в одну машину та евакуювалися у найближчий населений пункт – Часів Яр, там отримали медичну допомогу. А потім Артема відвезли до Краматорської лікарні.
Лікування та реабілітація тривали довго – ставили крапельниці, робили уколи. Хлопець не міг тоді довго витримувати фізичні навантаження, боліла голова та був набряк. Але згодом за допомогою медикаментів стан поліпшився і Артем знову доєднався до підрозділу. Одразу після поранення почав відновлювати фізичну форму, починав з легких вправ. У Донецькій області не працював жоден басейн, тому ходив в спортивний зал, де активно тренувався. Спочатку було важкувато, але потроху втягувався. Через декілька місяців після того, як пройшла реабілітація, в Артема розпочався хронічний головний біль, він навіть вночі прокидався від нестерпного болю. Спочатку не звертав уваги, але це повторювалось частіше. Довелося знову звертатися за медичною допомогою і проходити певний курс лікування. Після поранення вище керівництво запропонувало йому здобути військову освіту та стати офіцером. Потім пів року він займав посаду заступника командира роти, а в листопаді 2023 року перевівся до Управління державної охорони України у Вишгороді, де зараз й проходить службу.
Артем вже давно був знайомий з Іграми Нескорених та іншими спортивними змаганнями, де беруть участь колишні та діючі військовослужбовці з травмами. У 2021 році він вперше взяв участь у змаганнях, бо під час служби теж отримав травму. Потім почав слідкувати за офіційними сторінками змагань в соцмережах, за оновленнями та відборами. У 2023 році він теж взяв участь у нацвідборі до команди Нескорених у Львові. У нього був гарний результат. Артем Кайдан – чотириразовий чемпіон ветеранських змагань «Ігри нескорених». Цього року Артем став частиною команди України, яка у березні вирушила у Лас-Вегас на змагання з адаптивних видів спорту для ветеранів та військовослужбовців Повітряних Сил США — «United States Air Force Trials».
Станом на зараз українська національна збірна на змаганнях United States Air Force Trials 2024 у Лас-Вегасі здобула вже 34 медалі, 20 з них – золоті.
П’ять золотих нагород у цих змаганнях здобув випускник нашого Університету Артем Кайдан. Спортсмен відзначився перемогами в плаванні на дистанціях 50 м та 100 м вільним стилем, 50 м на спині, 50 м брасом та в складі естафетної команди України 4×50 м вільним стилем.
За словами Артема, сили дає йому підтримка родини. У травні 2023 року в нього народився син. Хлопець дуже хоче, щоб він зростав у вільній та незалежній країні та пишався батьком, так само як сам Артем пишається своїм батьком. Для нього він беззаперечний герой, друг і радник.
«Пишаюся, що потрапив до команди змагань Повітряних сил США. Це мене бадьорить, надихає і мотивує. Представляти Україну на змаганнях – це найтоповіше, що може бути. Головне для всіх нас – Перемога. Хочу робити все, що зможу, щоб наблизити її», – зауважив Артем Кайдан.
Захоплюємося мужністю та нескореністю духу випускника нашого Університету. Бажаємо йому здобути більше перемог, наполегливо та впевнено йти до своєї мети. Історія України доводить, що, незважаючи на всі труднощі і випробування, які приносить війна, український народ – це сильна і незламна нація. Адже жоден ворог не може подолати віру та духовну міць українців.