16 вересня колектив кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого вшанував пам’ять видатного вітчизняного вченого, талановитого педагога, організатора судово-медичного й криміналістичного напряму експертизи, громадського діяча Миколи Сергійовича Бокаріуса (19.03.1869 – 23.12.1931). Відвідали памʼятні місця міста Харкова, які пов’язані з життям та діяльністю талановитого вченого – дослідника М.С. Бокаріуса.
⚖️ Спочатку співробітники кафедри криміналістики, в знак шани до Видатного науковця, відвідали місце поховання М.С. Бокаріуса на цвинтарі № 2 м. Харкова, розташованого по вул. Пушкінській. Науковці кафедри поклали квіти до могили Миколи Сергійовича та його сина Миколи Миколайовича Бокаріуса (28.06.1899 – 02.11.1966). Микола Миколайович продовжив справу батька, став судовим медиком і криміналістом, в період з 1939 по 1941 рр. був першим завідувачем кафедри криміналістики і судової експертизи Харківського юридичного інституту (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), а також з 1931 по 1949 рр. очолював Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз (нині – ННЦ «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса»).
🔎🕵️♀️ Доцент кафедри криміналістики Бондаренко Владислав Вікторович, який також працює на кафедрі судової медицини, медичного правознавства імені засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету розповів про творчий і життєвий шлях М.С. Бокаріуса. Також він розповів про традиції судових медиків по вшануванню пам’яті вченого, про історію місця поховання родини Бокаріусів, про історію сім’ї, життєвий шлях М. С. Бокаріуса, особисті здобутки талановитих батька і сина, про історію Івано-Усікновенського кладовища (найвідомішого некрополю Харкова, нині парк Молодіжний), де був похований Микола Сергійович. Відомо, що рішенням виконкому Харківської обласної ради депутатів трудящих № 61 від 25.01.1972 р. могилу Бокаріуса М.С. внесено до переліку нерухомих пам’яток України, як пам’ятку історії місцевого значення, охоронний № 63.
🕵️♂️👣 Наступною локацією став будинок М. С. Бокаріуса, у якому мешкав у 1898–1919 рр. Микола Сергійович, де на його честь встановлено меморіальну дошку. Доц. В. В. Бондаренко, який більше двадцяти років займається вивченням та популяризацією історії М.С. Бокаріуса та членів його родини, ознайомив колег із побутом, звичками та розпорядком дня сім’ї М. С. Бокаріуса, розповів цікаві історіі із життя Великого Вчителя.
🔎 Після закінчення повітряної тривоги колектив кафедри криміналістики відвідав Музей історії кафедри судової медицини, медичного правознавства ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету, який розташований по вулиці Тринклера 6. Цей музей вперше було відкрито для відвідувачів 12 вересня 2005 року під час міжнародної науково-практичної конференції із судової медицини та криміналістики. Науковці кафедри ознайомилися із експонатами музею, восковими скульптурами М.С. Бокаріуса, М.М. Бокаріуса і професора М.П. Марченко. Також всі присутні ознайомилися з історією розвитку кафедри судової медицини Харківського медичного інституту, тут М. С. Бокаріус працював та очолював кафедру судової медицини з 1910-1931 роки.
⚖️ Життєвий та творчий шлях Миколи Сергійовича захоплює та надихає. Окрім величезної ерудиції вченого в різних галузях людських знань, його сучасники були вражені організованістю, наполегливістю, рівнем лінгвістичних знань та образотворчих здібностей. Вчений володів 17 мовами. Протягом життя він провів до 5000 досліджень речових доказів та понад 3000 розтинів трупів.
У 1902 р. захистив докторську дисертацію «Кристали Флоранса, їх хімічна природа та судово-медичне значення». У 1904 р. запропонував методику визнання прижиттєвості странгуляційної борозни, що стала класичною. У 1910 р. отримав звання професора. У 1911 р. першим у Російській Імперії провів дактилоскопічну експертизу. Став засновником криміналістичного напрямку в судовій медицині. Запропонував низку реакцій, що використовуються під час судово-медичного дослідження речових доказів. У 1913 р. при Харківському університеті в спеціально побудованій для цієї мети будівлі він організував і облаштував Інститут судової медицини. Це була унікальна установа в Харківському університеті. У ньому було зібрано колекційну бібліотеку й апаратуру, підготовлено навчальні приміщення, лабораторію, а найголовніше – музей судової медицини, що представляв експонати різних галузей застосування цієї науки. Наукові технічні засоби та потрібні для роботи інструменти Микола Сергійович купував особисто або замовляв через друзів, знайомих у країнах Європи і ніколи не шкодував грошей на їхню вартість. Прикладом є мікроскоп у його кабінеті, який і досі не поступається (за якістю лінз) сучасним оптичним аналогам. Був засновником і редактором журналів «Архів кримінології та судової медицини» та «Питання криміналістики та науково-судової експертизи» (українською мовою). Цікавій факт: йому першому в Україні було присвоєно звання засл. професора (1925). У 1925 р. був організатором проведення 1-го Українського з’їзду судових медиків. Микола Сергійович є автором більше 130 наукових праць, в тому числі низки монографій та підручників.
👣 Вчений виховав ціле покоління судово-медичних експертів і криміналістів. Видатний судовий і громадський діяч А. Ф. Коні писав у листі до М. С. Бокаріуса: “З жвавою зацікавленістю читаю Вашу “Судову медицину” і схиляюся перед об’ємом роботи та знань, вкладених у неї”. Працював М. С. Бокаріус до останніх днів свого життя. Помер 24 грудня 1931 р. після важкої хвороби. Некрологи з’явилися не тільки у вітчизняних журналах і газетах, а й у друкованих виданнях багатьох міст світу: Нью-Йорку, Туріні, Варшаві, Буенос-Айресі, Сан-Паулу, Брюсселі, листи із співчуттями було отримано не лише з цих міст, а ще й з Риги, Мадрида, Генуї, Нагасакі.
🇺🇦 🇺🇦 Зміст роботи та об’єм наукових досліджень М. С. Бокаріуса є титанічними, або навіть можуть здаватися фантастичними, але його життєвий шлях, любов та відданість своїй науковій праці яскраво доводять, що таким видатним науковцем може стати кожен з нас.
Світлини та відеоматеріали, які були виготовлені під час організаційних заходів надіслані родині М. С. Бокаріуса у США.
⚖️ Ми горді тим, що є нащадками наукової школи Заслуженого Професора М.С. Бокаріуса і продовжуємо справу Великого Учителя – видатного судового медика та криміналіста.
🔹🔸Разом наближаємо перемогу!
🔹🔸Слава Україні !