uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Науковці кафедри криміналістики НЮУ імені Ярослава Мудрого відвідали кафедру судової медицини, медичного правознавства ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > Науковці кафедри криміналістики НЮУ імені Ярослава Мудрого відвідали кафедру судової медицини, медичного правознавства ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету

Ще один крок у посиленні взаємодії співпраці криміналістів та судових медиків, активізації подальшого розвитку Харківської криміналістичної школи в сучасних умовах війни.

6 жовтня 2023 року науковці кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відвідали кафедру судової медицини, медичного правознавства ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету.

Нова зустріч із завідувачем кафедри, доктором медичних наук, професором Дунаєвим Олександром Віталійовичем, к.м.н., доцентом Хижняком Володимиром Володимировичем, к.м.н., доцентом Леонтьєвим Павлом Олександровичем та іншими співробітниками кафедри судової медицини стала наступним етапом у зміцненні та подальшому розвитку співпраці та взаємодії кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та кафедри судової медицини, медичного правознавства ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету.

Сьогодні кафедра судової медицини, медичного правознавства є однією з найстаріших серед кафедр Харківського національного медичного університету – заснована в 1804 р. За вагомий внесок кафедри в педагогічну, методичну, наукову та виховну роботу наказом ректора університету № 229 від 01.08.2016 року кафедрі присвоєно почесне ім’я Заслуженого професора М.С. Бокаріуса, а в 2009 році лекційній аудиторії кафедри – почесне ім’я проф. Ф.О. Патенка.

Для криміналістів судова медицина посідає особливе місце в системі криміналістичних знань. Визначається це тим, що її теорія і практика спрямовані насамперед не на лікування і попередження хвороб, пізнання їх природи, а на вивчення і розробку питань медичного і біологічного характеру, які виникають у слідчій і судовій практиці.
Сучасна судова медицина являє собою самостійну науку, що вивчає коло питань, які мають свої методи дослідження. Більшість із них є специфічними для судової медицини. Наприклад, визначення видової, групової і типової належності крові в плямах, учення про ушкодження, трупні явища, статеві злочини, дію межових температур, хімічних агентів та багато ін. Судова медицина використовує знання інших медичних дисциплін, наприклад, нормальної і патологічної анатомії і фізіології, травматології тощо. Серед юридичних дисциплін вона найтісніше пов’язана з криміналістикою, наукою про методи, техніку, тактику та методики розкриття кримінальних правопорушень. В умовах війни, при розслідуванні злочинів російської федерації, криміналісти щодня настільки тісно стикається із судовою медициною, що провести між ними яку-небудь межу дуже важко. Так, багато криміналістичних методів дослідження останнім часом використовується і в судово-медичній практиці.

Під час зустрічі нам вдалося отримати ще більше цікавої інформації про життя та наукову діяльність видатних вчених які очолювали та працювали на кафедрі судової медицини, зокрема заслуженого професора М.С. Бокаріуса та його сина професора М.М. Бокаріуса. З 1910 по 1931 роки кафедру очолював Микола Сергійович, видатний вітчизняний вчений та педагог, організатор державної судово-медичної служби, фундатор криміналістичного напрямку в судовій медицині. Він пройшов шлях від помічника прозектора (1987 р.) до завідуючого кафедри (1910 р.), у 1913 р. за його ініціативою був збудований окремий корпус, який згодом одержав статус Інституту судової медицини Імператорського Харківського університету, створив перші вітчизняні ґрунтовні підручники, посібники та наукові журнали із судової медицині, став першим керівником судово-медичної служби України (1920 р.), ініціював створення в Харкові НДІ судових експертиз (1923 р.), провів у Харкові І Всеукраїнський з’їзд судових медиків (1925 р.), йому одному з перших серед професорів-медиків України присвоєно звання «Заслужений професор УРСР» (1925 р.).

Відомо, що з 1931 по 1961 рр. кафедру очолював проф. Микола Миколайович Бокаріус, син Миколи Сергійовича, який пройшов блискучу підготовку по судовій медицині та кінця свого життя продовжував справу свого батька. Микола Миколайович багато уваги приділяв науковій та науково-методичній роботі на кафедрі, підготовці науково-педагогічних кадрів. Під його керівництвом були підготовлені 4 докторські та більш ніж 20 кандидатських дисертацій, надруковано понад 100 наукових робіт, присвячених проблемам танатології, судово-медичній травматології, механічній асфіксії, експертизи речових доказів. При підготовці медичних кадрів Микола Миколайович поєднував нові наукові судово-медичні та криміналістичні дані з практичним матеріалом і багатою ілюстрацією. Довгий час проф. М.М. Бокаріус був проректором Харківського медичного інституту по навчальній роботі, заснував Харківське товариство судових медиків та криміналістів, яке носить його ім’я, та був його незмінним керівником.

Професор Микола Миколайович Бокаріус у 1931–1949 рр. очолював Харківський НДІ судових експертиз ім. Заслуженого професора М. С. Бокаріуса. Він також  одночасно викладав в Юридичному інституті (нині НЮУ імені Я. Мудрого) та був першим завідуючим кафедри криміналістики з (1939 по 1941 рр.), викладав в інституті підвищення кваліфікації слідчих, був нагороджений грамотами, пам’ятними медалями, найвищими нагородами того часу – орденами Леніна та Трудового Червоного Прапора, медаллю «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».

В ході зустрічі, з метою посилення взаємодії криміналістів та судових медиків у сферах забезпечення якісного навчання майбутніх слідчих, прокурорів, суддів, спеціалістів та експертів, підвищення ефективності проведення слідчих (розшукових) дій, призначення та проведення експертиз і експертних досліджень, документування та ефективного розслідування воєнних злочинів в Україні, науковці двох кафедр обговорили форми подальшої взаємодії та проведи наступні заходи:

  • провели огляд навчальних залів та аудиторій кафедри судової медицини та позитивно оцінили тісний зв’язок між теорією та практикою застосування медичних, біологічних, хімічних та технічних знань з межах проведення гістологічних, імунологічних, токсикологічних, цитологічних та анатомічних експертних досліджень;
  • ознайомились з численною науково-практичною літературою, великим об’ємом накопиченого дидактичного матеріалу та унікальними музейними експонатами кафедри;
  • обмінялись власним досвідом, обговорили основні проблеми та перспективні напрямки розвитку наукових і практичних розробок, участі у наукових програмах, грантах, дослідженнях, проведенні науково-практичних конференцій, сумісних навчально-методичних семінарів, практичних та бінарних занять, можливості спільної роботи наукових гуртків, освітніх програм, обміном досвіду, можливості доступу до експертної та наукової бази кафедр, стажування та багато інших важливих питань співпраці науковців кафедр.

Дякуємо вам, Олександре Віталійовичу, за таку конструктивну організацію заходів та плідну співпрацю. Ця зустріч стала новим кроком у побудові фундаменту професійної узгодженої роботи та дружніх стійких зав’язків між науковцями кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та науковцями кафедри судової медицини, медичного правознавства ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Харківського національного медичного університету.

Такі заходи створюють фундамент для подальшого розвитку та формування Харківської криміналістичної школи сьогодні в умовах війни.

Разом ми єдині і нездоланні!

Разом наближаємо Перемогу!

Слава Україні!