1 липня 2024 року у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбувся воркшоп «Захист прав національних меншин та корінних народів в Україні на шляху наближення до стандартів ЄС». Організаторами заходу виступили European University Institute (EUI) (Флоренція, Італія), Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого (Yaroslav Mudryi National Law University (NLU) (Харків, Україна), University of Genoa (Генуя, Італія).
Під час воркшопу у форматі презентацій та дискусій обговорювались питання захисту національних меншин та корінних народів в умовах інтеграції України до Європейського Союзу, зокрема, розглядались вимоги до вступу нашої держави, котрі рекомендовані Європейським Союзом та викладені у коментарях Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія), та питання їх адаптації до українського законодавства про правовий статус національних меншин, які кроки має здійснити Україна в умовах війни та які кроки потрібно зробити після її закінчення війни, а також стан забезпечення прав національних меншин та корінних народів в сучасних умовах в Україні.
Воркшоп проводився в межах спільного проекту Supporting Ukraine’s Progress on EU Reforms (SUPER) (European University Institute (EUI), Yaroslav Mudryi National Law University (NLU), University of Genoa). Цей проект профінансовано через програму EUI Widending Programme call 2024, яка розроблена для посилення інтернаціоналізації, конкурентоспроможності та якості досліджень у країнах розширення.
Cпікерами заходу були: Юрій Барабаш – проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку, професор (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого); Констанца Германін (Costanza Hermanin) – доцент, дослідниця проекту Supporting Ukraine’s Progress on EU Reforms (SUPER) (RSCAS/Global Governace Programme, European University Institute); Енріко Альбанезі (Enrico Albanesі) – доцент, кафедра конституційного права (University of Genoa); Євгеній Ткаченко – доцент, кафедра конституційного права України (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого); Гульнара Бекірова – членкиня Меджлісу кримськотатарського народу, заступниця голови Генічеської райдержадміністрації; Червякова Оксана – представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області; Василь Бику – голова Чернівецького обласного товариства румунської культури імені Міхая Емінеску
Юрій Барабаш зазначив на необхідності реформування законодавства про національні меншини в умовах наближення до стандартів ЄС, але з урахуванням вимог конституційної національної ідентичності, особливо це стосується питань забезпечення української мови як державної. Констанца Германін та Енріко Альбанезі представили свою частину спільного дослідження щодо захисту прав національних меншин в європейських країнах. Оксана Червякова доповіла про механізм забезпечення прав національних меншин та корінних народів в України в роботі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Євгеній Ткаченко представив українську частину спільного проекту, в якій були зазначені результати польового дослідження щодо забезпечення прав національних меншин та корінних народів України. Також у заході були презентовані доповіді Гульнари Бекірової та Василя Бику щодо проблем забезпечення прав кримськотатарського народу та румунської національної меншини в Україні.
Проект Supporting Ukraine’s Progress on EU Reforms (SUPER) (European University Institute (EUI), Yaroslav Mudryi National Law University (NLU), University of Genoa) передбачає у найближчому майбутньому спільних заходів. Зокрема, у жовтні місяці у Флоренції буде проведено захід з даної тематики.