uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

В рамках Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024» продовжилося обговорення важливих питань вдосконалення інституту адвокатури крізь призму сучасних реалій державотворення

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > В рамках Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024» продовжилося обговорення важливих питань вдосконалення інституту адвокатури крізь призму сучасних реалій державотворення

6 грудня 2024 року в рамках Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024», організованого на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого,продовжилося обговорення важливих питань вдосконалення інституту адвокатури крізь призму сучасних реалій державотворення та в контексті подальшого вдосконалення концептуальних засад здійснення адвокатської діяльності в умовах євроінтеграційних процесів України.

Захід продовжився у змішаному форматі, що дозволило учасникам Форуму одночасно заслухати як міжнародних й національних спікерів у режимі відеоконференції, так і долучитися до активної дискусії шляхом особистої участі в стінах Університету.

Ключовими темами панельних дискусій стали питання функціонування адвокатури в умовах війни та перспективи її розвитку в умовах відновлення України та роль адвокатів у відшкодуванні збитків, завданих російською агресією; роль адвокатури в протидії корупції; актуальні ризики та перспективи розвитку цифрової трансформації адвокатури.

Із вітальними словами до учасників, доповідачів, слухачів та всі присутніх на Форумі звернулися проректор з навчально-виховної роботи та соціального розвитку Олексій Нестерович та проректор з наукової роботи Дмитро Лученко.

Розпочали обговорення розвитку адвокатури в умовах війни представники суддівського корпусу касаційної інстанції: суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, adhoc суддя від України у Європейському суді з прав людини Олександра Яновська, яка висвітлила основні аспекти ефективної правової допомоги в кримінальних провадженнях щодо воєнних та військових злочинів, а суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Сергій Фомін поставив питання про здатність існуючого у КПК України механізму перегляду вироків, ухвалених за процедурою inabsentia, забезпечити гарантоване ст. 6 ЄКПЛ право на справедливий суд: погляд у майбутнє.

Про роль адвокатів у відшкодуванні збитків, завданих російською агресією говорили і запрошені до участі у Форумі іноземні спікери. Так, член Венеціанської комісії, професор Kushtrim Istrefi  акцентував на механізмі відповідальності за збитки, завдані російською агресією проти України, зазначивши, що міжнародна спільнота зробила безпрецедентні кроки та адекватні процедури по притягненню до відповідальності рф; заслужений професор права в Університеті права штату Пенсильванія, іноземний член Національної академії наук України та Національної академії правових наук України,  член колегій адвокатів округу Колумбія та Пенсильванії, член колегії адвокатів Верховного Суду США William E. Butler висвітлив основні пост-конфліктні виклики для української юридичної професії та іноземної юридичної професії, яка консульту інвесторів в Україні; Magdalena Bartosiewicz, представниця Національної ради адвокатів Польщі, розповіла про ініціативу «Координаційний центр правової допомоги», який спрямований на надання безоплатної правової допомоги українським громадянам у Польщі; Ulyana Bardyn, адвокат з міжнародних спорів та арбітр, ознайомила учасників форуму з перспективами стягнення збитків, завданих війною, у інвестиційних арбітражних судах; Марина Семенова, кандидат юридичних наук, лектор в L’Institut Catholique de Lille (Франція), адвокат, представник Національної асоціації адвокатів України у Франції. Її доповідь була присвячена захисту прав українських дітей зі статусом тимчасового захисту в Європі.

У рамках панелі «Роль адвокатури у боротьбі з корупцією» виступили провідні експерти та представники державних органів. Серед них заступник голови НАЗК Микола Корнелюк; заступниця керівника відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики Національного агентства із запобігання корупції Анастасія Єзерська; директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко; керівник Департаменту організації забезпечення діяльності Бюро економічної безпеки України Олексій Дрозд; член Вищої ради правосуддя, голова постійної комісії Вищої ради правосуддя з питань ЄСІТС (до 2022 року), суддя Харківського апеляційного суду (2006-2021) Лариса Швецова.

Спікери обговорили важливість залучення адвокатури до процесів боротьби з корупцією та підвищення ефективності цього напрямку.

Питання розвитку антикорупційної освіти в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого розкрила у своїй доповіді кандидатка юридичних наук, доцентка, керівниця уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції Наталя Сметаніна.

Важливим кроком для розвитку антикорупційної освіти в Університеті та зміцнення взаємодії між НАЗК та Університетом, а також набуття корисного і цінного досвіду стало підписання Меморандуму про співпрацю та обмін інформацією між двома інституціями.

Долучилися до дискусії про роль адвокатури в протидії корупції і судді Апеляційної Палати Вищого антикорупційного суду, виступи яких були присвячені практичним аспектам кримінальних проваджень у Вищому антикорупційному суді: Микола Глотов, який проаналізував співвідношення повноважень адвоката і клієнта під час кримінального провадження в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду та Дмитро Михайленко, який розповів про особливості кримінальних проваджень проти адвокатів у Вищому антикорупційному суді. 

Продовжили обговорення ролі адвокатури у протидії корупції й міжнародні експерти: доцент кафедри права в Університеті Арканзасу у Файєтвіллі, штат Арканзас, викладач в українських університетах та юридичних фірмах Christopher Kelley, доповідь якого охоплювала питання ролі адвокатури у підтриманні верховенства права та боротьбі із корупцією,тасуддя Європейського суду з прав людини у справах Португалії (2011-2020), професор права у Лісабонському університеті Paulo Sergio Pinto de Albuquerque, який у своєму виступі висвітлив значення адвокатів в контексті боротьбі із корупцією.

Про практичні аспекти ролі адвокатури у протидії корупції, зокрема про GR та лобізм як інструмент протидії корупції, доповідав керуючий партнер адвокатського об’єднання «Артанія», член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Артем Захаров.

    Дискутувати на тематику антикорупційної правової політики, що сприяє забезпеченню права на справедливий суд через ефективне застосування судової практики, а також обговорювати стратегії та механізми участі адвокатів у процесі протидії корупції продовжили в межах батл-руму, модераторами якого виступили адвокат, голова Комітету з кримінального права та процесу Ради адвокатів Харківської області, засновник Адвокатського об’єднання «ВІДСІЧ» Олександр Олійник, начальник відділу правового забезпечення апарату ВАКС Артем Брінцов, адвокат, партнер адвокатського обʼєднання «ВІДСІЧ» Антон Носенко.

Актуальні питання функціонування адвокатури в умовах її цифрової трансформації та перспектив розвитку штучного інтелекту та його запровадження в правову площину стали предметом розгляду та обговорення окремої панелі Форуму. Модераторами панельної дискусії виступили завідувач кафедри цивільної юстиції та адвокатури Костянтин Гусаров, доцент кафедри цивільного права Віктор Янишен та директор науково-дослідного інституту цифрового права, керівник програми «Штучний інтелект у праві», член Міжнародної асоціації штучного інтелекту і права Анатолій Завадський.

Відкрив дискусію стосовно цифрової трансформації адвокатури: актуальні проблеми та перспективи розвитку почесний президент колегії адвокатів Австрії Rupert Wolff з темою доповіді, присвяченій впровадженню електроніки судами та адвокатами в Австрії. Закон ЄС про штучний інтелект, його виклики та можливості висвітлив соліситор Англії та Уельму Enrico Bonadio, а про ризики використання генеративного штучного інтелекту для професіоналів у сфері правосуддя розповідав італійський адвокат Massimiliano Blasone.

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат підняв тему використання штучного інтелекту у судочинстві. Доповідачами у рамках панельної дискусії виступили також: провідний експерт Проектного офісу при Міністерстві цифрової трансформації України Дмитро Ніколаєвський, який охопив у межах своєї доповіді питання цифрових речей як нових об’єктів цивільного права та проблематику віртуальних активів;докторка юридичних наук, професорка, НТУ «Дніпровська політехніка» Юлія Тюря з темою доповіді: «Підходи до регулювання штучного інтелекту: світовий досвід та українські реалії». Завершив обговорення питань цифрової трансформації адвокатури директор Науково-дослідного інституту цифрового права, керівник програми «Штучний інтелект у праві» (AI Global Foundation), член Міжнародної асоціації штучного інтелекту і права Анатолій Завадський, виступ якого присвячений новим можливостям та прихованим загрозам праву в епоху штучного інтелекту.

Міжнародний форум адвокатів «Харків незламний 2024» став важливим кроком у розвитку української адвокатури в умовах сучасних викликів. Обговорення ключових питань, таких як роль адвокатури у відшкодуванні збитків, завданих російською агресією, боротьба з корупцією та цифрова трансформація, стало значущим етапом для визначення напрямів розвитку правової системи України в умовах війни та післявоєнного відновлення. Міжнародні та національні експерти поділилися цінним досвідом, що дозволить значно підвищити ефективність правозахисної діяльності та сприятиме глибшій інтеграції України в європейський правовий простір.

Міжнародний форум адвокатів «Харків незламний 2024» не лише став важливим майданчиком для обговорення нагальних питань адвокатури, а й підкреслив необхідність постійного вдосконалення правових інститутів у часи криз та відновлення, а також продемонстрував необхідність співпраці між різними інституціями, адже обмін знаннями та досвідом є основою для подальшого вдосконалення адвокатської діяльності та всієї правової системи в цілому.

Висловлюємо слова щирої вдячності усім організаторам, партнерам, учасникам та слухачам за долучення до організації та проведення Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024» та за їх внесок у створенні науково-практичної платформи для обміну професійними знаннями та практичним досвідом між адвокатами, представниками правоохоронних органів, суддями всіх інстанцій, представниками державних та міжнародних інституцій у контексті євроінтеграції України.