Процеси зміни урбанонімів — власних назв, що позначають такі елементи просторової структури міста, як: вулиці, площі, проспекти й тому подібне, сьогодні набувають важливого значення — через них відбувається впровадження політики пам’яті, комеморації тощо. Вулиці та інші об’єкти стають «безтілесними пам’ятниками» тим особам та подіям, які в актуальному символічному контексті визначені як видатні. Топоніміка кожного українського міста стає більш унікальна. У назвах стає більше українських митців, науковців, освітян – як класиків, так і постатей з сучасної історії. І Харків не повинен стати виключенням.
Харківською міською радою ініційоване громадське обговорення питання про присвоєння імені академіка Василя Тація вулиці Студентській. Попри дискусії, які виникли серед містян, колектив Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого вважає за необхідне навести свої аргументи на підтримку відповідного рішення.
Василь Якович Тацій – Герой України, Почесний громадянин міста Харкова та Харківської області, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії наук України та Національної академії правових наук України, президент-організатор Національної академії правових наук України, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з 1987 по 2020 рік, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат державних премій України, кавалер орденів князя Ярослава Мудрого та ордена «За заслуги», почесний професор численних вітчизняних і закордонних університетів, державний радник юстиції 1-го класу. Пішов з життя 28 вересня 2022 року.
Василь Якович зазначав: «Харків – це моє життя від студента до сьогоднішнього дня. Харків значною мірою створив мене таким, яким я є. Як вдячний учень, роблю все можливе для його розвитку й процвітання як визнаного центру науки, освіти, культури й виробництва».
Життя та трудова діяльність Василя Тація безпосередньо пов’язана з Харковом. Значну увагу він завжди приділяв харківській громаді, беручи активну участь в її життєдіяльності не лише як керівник потужного навчального та наукового закладу, але і як багаторічний член виконавчого комітету Харківської міської ради, різних громадських комітетів, рад і робочих груп міського й обласного рівнів, робив все можливе для розвитку й процвітання міста Харкова.
За ініціативи та під керівництвом Василя Тація, колектив Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого зробив значний внесок в осучаснення центру Харкова. Зокрема, саме на вулиці Студентській був збудований навчальний корпус, два гуртожитки готельного типу для студентів та аспірантів, а також житловий будинок для професорсько-викладацького колективу Університету в якому впродовж останніх 20 років та до останніх своїх днів проживав Василь Якович.
В пішій доступності від вулиці Студентської розташований Палац студентів Університету, який став традиційним місцем проведення міських та обласних ділових заходів, святкових урочистостей та концертів для жителів Харкова та всієї Слобожанщини. Неподалік корпуси кафедри криміналістики та факультету приватного права та підприємництва, Навчально-бібліотечний комплекс та центральний корпус Університету, який Василь Якович багато років очолював. Будівлі університету відзначені двома Державними преміями України в галузі архітектури та стали прикрасою і гордістю міста Харкова.
Варто зазначити, що також за ініціативи та при активній участі Василя Яковича Тація в Харкові на розі вулиць Пушкінської та Ярослава Мудрого встановлено пам’ятник Ярославу Мудрому – першому законодавцеві Київської Русі, який університет передав як подарунок місту.
Василь Якович – видатний вчений зі світовим ім’ям, правознавець, відомий громадський діяч, талановитий організатор освіти і науки України. Його внесок є загальновизнаним у розбудові правової держави України, удосконаленні законодавчого процесу і правозастосовній практиці. Завдяки досягненням Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Національної академії правових наук України під його вмілим керівництвом, Харків набув статусу «правової столиці» – провідного юридичного центру України.
Завдяки своїй плідній та самовідданій праці на благо України, вітчизняної освіти та науки, а також Харківської територіальної громади, Василь Якович Тацій заслужив на вдячну пам’ять сучасного та майбутніх поколінь українського народу, світової наукової спільноти та мешканців Харкова. Він був патріотом з високим покликанням бути корисним своїй країні, людям та рідному місту. Саме тому його ім’я заслуговує на велику повагу та гідне вшанування в місті Харкові, для якого він зробив так багато.