uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Її позивний «Лис». Випускниця НЮУ імені Ярослава Мудрого покинула навчання у Парижі, щоб стати на захист Батьківщини

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Наша спільнота на захисті України > Її позивний «Лис». Випускниця НЮУ імені Ярослава Мудрого покинула навчання у Парижі, щоб стати на захист Батьківщини

Із Парижу на захист України.

У нелегких умовах страшної війни наші захисники та захисниці пишуть нову історію оновленої незалежної держави, а ми кожного дня стаємо свідками вагомих перемог та особистих звершень.

Продовжуємо розповідати про випускників Університету, які боронять нашу рідну Україну. Сьогодні поділимось історією дівчини, яка покинула успішне життя і навчання у Парижі, щоб стати на захист Батьківщини.

Її позивний «Лис». 26 років. Народилася в Нижній Сироватці Сумського району. У 2012 році вступила до Національного університету  «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого). У 2015 році в Університеті пішла на військову кафедру, бо застала події «Руської весни».  У 2017 отримала первинне військове звання – молодший лейтенант. Далі – закінчила ЗВО за спеціальністю «Юрист», працювала помічником нотаріуса.

Ще в 2020 році проходила навчальні літні збори у складі Управління 117 бригади ТрО Сумської області і в грудні 2021 отримала чергове військове звання – лейтенант. Восени 2021 року поїхала навчатися в Університет Савоя Мон-Блан у місті Шамбері у Франції.

– Як для тебе почалася війна. Чому вирішила повернутися в Україну?

– Особисто для мене війна почалася за кордоном, де я навчалася в університеті Франції. 24 лютого я прокинулася чомусь о 5 ранку і одразу «полізла» в соцмережі, а там вже пишуть про ракети, обстріли, вибухи. Спочатку не повірила, потім – хвилини три плакала і била від безсилля подушку, і нарешті – почала пакувати рюкзак із речами, бо вже взяла квитки на потяг до Парижу. Найскладнішими на той час були ті 10 годин очікування рейсу в аеропорті й постійний перегляд новин.

Якщо чесно, то, мабуть, уже за тиждень до початку повномасштабного вторгнення, було відчуття того, що буде загострення конфлікту. Особливо після розгляду хаотичних і термінових законопроектів  «Про зброю» та «Про ТрО». Але все ж сподівалася, що я помиляюся. Пам’ятаю, в січні та лютому мені чомусь дуже часто снилася війна, хоча я не дивлюся новини.

Я повернулася, бо інакше не могла вчинити. В 2017 році я давала присягу на вірність Українському народові. Дуже легко давати обіцянку «захищати та боронити» у відносно мирні часи, і дуже важко їй слідувати, коли йде війна.

Я планувала приїхати до батьків на весняні канікули, у мене був куплений квиток на 6 березня до Києва. Мене не чекали раніше, тому мама була в шоці, коли почула: «Мам, я перетнула кордон, я – в Україні». А люди в черзі на польському кордоні взагалі дивилися на мене, немов на самогубцю. Потім, мама мені чесно сказала, що очікувала від мене такого рішення, що інакше й не могло бути, і я абсолютно з нею згодна. Це реально найправильніше моє рішення, і сьогодні я не шкодую про це.

– Що сталося далі?

– Коли приїхала, я спробувала доїхати до мого підрозділу. Я тоді була зарезервована за ТрО Сумської області, однак місто вже було окуповане, з транспортом були страшні проблеми, міста обстрілювали.

Я встигла доїхати лише до міста Рівне і, в першу чергу, пішла шукати військомат. Там була страшна черга з бажаючих, я сказала, що я  офіцер і хочу служити – мене швиденько оформили. Тоді всі чекали, що кацапи підуть із території Білорусі, і брали всіх. У ТрО я прослужила днів зо 10, потім почалася бюрократія.

Я лишила військовий квиток вдома, в мене тільки фото його було, тому мені сказали «вибач, ти нам не потрібна». Було, звичайно, трохи «психів», але я зібрала речі і поїхала в Київ, бо там активно формували добробати і видавали зброю. В Київському «Азові» мене знову чекала невдача, бо в них офіцерські посади не були передбачені, а в ТрО були страшні черги, батальйони були вже сформовані.

І тоді мій друг відвів мене у шпиталь до волонтерів, де я займалася тактичною медициною та забезпеченням військових всім необхідним. Зараз у мене інша, більш специфічна робота – аналітика та розвідка в одному з провідних підрозділів ЗСУ.

– Що для тебе ця війна? Як ти її бачиш?

– Для мене, вона перейшла в категорію «особисте». Це виклик мені, перевірка на міцність і вірність, справа честі. А вірність, вона має бути в усьому: в принципах, ідеалах, покликанні.

Як я бачу цю війну? На мою думку, незалежність при виході з СССР далася нам відносно безкровно. Ми просто недооцінили її, не знали, що це і що з цим робити. Ми були несвідомі.

Ще у 2014 році ми почали захищати світ від рашизму, от тільки тоді світ не дуже це розумів. А ми тоді почали здобувати справжню незалежність, відстоювати свій вибір і цінності. Далі – конфлікт заморозили, і ми знову опинилися немов у дрімоті. Ця війна має закінчитися перемогою нашої держави. Поступок Росії не буде ніколи. Допоки вони не отримають «по зубах» – не заспокояться. Тому лише так. Іншого вибору у нас немає.

Як виглядає реальна війна, а не та, що в соцмережах?

– Реальна війна – це кров, бруд, сльози, страх і біль. Це кусюча арта, нерозуміння того, чи ти прокинешся завтра вранці, а також усвідомлення, що когось із твоїх побратимів в один момент може не стати. Це порожнеча всередині, коли пакуєш у мішок свого друга. У війні немає нічого красивого, гарного і крутого. Та й зараз війна не така, як була раніше. Вона набагато підступніша. Однак є адреналін і є справжнє братерство – це єдине хороше, що в ній можна знайти.

– Як ти вважаєш, воювати мають тільки військові?

– Воювати мають ті, хто розуміють куди вони йдуть і що з ними може трапитися. У військових є певні переваги, вони вміють виживати і мають відповідну освіту та досвід, але, на жаль, кадрових військових недостатньо. Тому, я вважаю,  кожен, хто відчуває в собі обов’язок і щире прагнення йти і захищати свій дім, свою родину, має право і гідний того, щоб взяти до рук зброю. Саме таких людей треба навчати, незважаючи на те, що вони – цивільні. Якість має брати гору над кількістю, мотивація має бути рушієм і спонуканням. Такі люди будуть битися до останнього подиху.

А щодо жінок? Чи варто їм братися за зброю?

– Думаю, що кожен воює в той спосіб, який йому доступний. Є військові спеціальності, які з об’єктивних причин для жінок не дуже підходять. А є такі, які ніби створені для них – лікарі, юристи, психологи. Взагалі досвід Ізраїльської армії показує, що дівчата часом можуть працювати навіть більш ефективно, ніж чоловіки. Неважливо, по суті, якої ти статі, важливо те, чому саме  йдеш на війну.

Ти народилася вже в незалежній Україні. Що для тебе означає незалежність?

– Незалежність, для мене, це можливість вільно висловлювати свої думки, дотримуватися власних поглядів, навіть тоді, коли вони розходяться з загальним уявленням. Для мене це можливість говорити рідною мовою. Незалежність у праві обирати те, що я вважаю для себе правильним чи необхідним, не озираючись на владу чи режим.

Чи є на війні місце коханню? Що для тебе любов?

– Це складне питання для мене, якщо чесно. Я не будую і не будувала б стосунків під час війни,   вважаю, що не час і не місце. Це повага до полеглих побратимів, які віддали життя за те, щоб я жила. Кохання, смерть та адреналін – вибухова суміш, а голова має бути чистою.

Однак на війні є місце любові і вона різна. Я повернулася, бо я щиро люблю свою країну. Все в житті будується на любові, і вона є в усьому що ми робимо, навіть у війні.

Я вбиваю ворога … з любов’ю. З любов’ю до тих, кого захищаю, з любов’ю до своєї країни, до дітей, які будуть рости вільними.

Про що мрієш і де себе бачиш в майбутньому?

– Мрію, як приїду у вільний, відбудований український Маріуполь, сяду на березі моря, буду пити какао та дивитися на захід сонця. Мрію, що зайду в улюблену кав’ярню в Авдосі, а потім буду довго блукати містом. Про багато таких дрібниць мрію. Всі вони складаються в один великий пазл – і це все описується одним простим словом «щастя».

У майбутньому я б хотіла завершити своє навчання за кордоном, отримати диплом і почати як людина з юридичною освітою змінювати свою країну на краще. Можливо, працюючи в якихось міністерствах чи відомствах, а можливо, в міжнародних структурах по типу ООН.

– Дякуємо за розмову. Бажаємо, щоб усі сподівання справдились, а мрії здійснились.