5 грудня 2024 року розпочав роботу Міжнародний форум адвокатів «Харків незламний 2024», який став одним із найбільш масштабних заходів серед юридичної спільноти цього року. Форум об’єднав провідних юристів, адвокатів, науковців та представників адвокатського самоврядування з усіх куточків України та багатьох країн світу.
Перший день Форуму передбачав насичену змістовну програму, яка стратегічно була поділена на дві частини: відкриття Форуму та виступи із вітальними словами організаторів та партнерів Університету, а також участь у дискусіях, панельних сесіях та батл-румах, як в онлайн форматі, так і стінах Університету.
Відкриття Форуму
Першим до учасників та слухачів звернувся ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій Гетьман. Він наголосив, що проведення такого форуму є важливим кроком у відповідь на сучасні виклики, які постали перед адвокатською спільнотою. У своїй промові ректор підкреслив, що активна участь адвокатів у форумі демонструє їх готовність до змін, прагнення до вдосконалення правової системи та механізму захисту прав, свобод та законних інтересів громадян, а також бажання забезпечити високий рівень професіоналізму у своїй діяльності. Не оминув увагою ректор й наших захисників, які сьогодні стоять на передовій заради нашого суверенітету та територіальної цілісності, адже серед них багато адвокатів, які зі зброєю в руках наближають нашу перемогу.
З вітальним словом до учасників Форуму звернулася голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова, яка нагадала про вагомі моменти становлення та розвитку сучасної адвокатури та вже пройдений євроінтеграційний шлях, підкреслюючи, що необхідність реформування інституту адвокатури відповідно до загальновизнаних міжнародних демократичних стандартів обумовлюється не лише практичною необхідністю здійснення таких кроків всередині нашої держави, але й потребою виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань, а саме забезпечення захисту правничої професії на законодавчому рівні та заснування професійної асоціації адвокатів. Вона наголосила на важливості збереження фундаментальних принципів адвокатури, таких як незалежність, професійна етика та верховенство права, і зазначила, що обмін досвідом із міжнародними партнерами в рамках Форуму сприятиме посиленню ролі адвокатури в умовах сучасних викликів.
Зі словами вітання виступив і Президент Ради адвокатів і правничих товариств Європи (ССВЕ) Pierre-Dominique Schupp, який розповів про міжнародні стандарти захисту прав адвокатів, окреслив ключові напрямки діяльності й ініціативи ССВЕ та звернув увагу на роль адвокатури у забезпеченні принципу верховенства права на європейському континенті.
Член Європейського парламенту з 1999 року Michael Gahler у вітальній промові, як постійний доповідач з питань України, підкреслив позитивні кроки України на шляху до євроінтеграціїї в контексті утвердження демократичного суспільства та забезпечення верховенства права у ньому й побажав учасникам плідної дискусії, яка сприятиме меті досягнення верховенства права й законності у нашій державі.
До вітального слова був запрошений голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги комітету Верховної Ради України з питань правової політики Володимир Ватрас. У своєму виступі він визначив основні виклики, які стоять перед адвокатурою й окреслив принципові питання, які мають бути вирішені адвокатською спільнотою шляхом обговорення, узагальнення, напрацювання слушних пропозицій та в подальшому законодавчого врегулювання. Володимир Ватрас акцентував увагу на питаннях, пов’язаних із функціонуванням органів регіонального адвокатського самоврядування на окупованих територіях; обґрунтуванням усіх ризиків ідеї децентралізації адвокатури; можливості створення декількох адвокатських об’єднань та обов’язкового членства в них; вдосконалення процедури притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності та дотримання адвокатами Правил адвокатської етики; питання організації та реалізації процесу безперервного професійного розвитку адвокатів, а також створення майданчику для його проведення, що має знайти компромісне рішення та відповідне законодавче закріплення. На завершення промови він зазначив, що головною метою реформи адвокатури є зміцнення незалежності адвокатури, покращення якості та доброчесності адвокатської професії, що сприятиме покращенню доступу до правосуддя і захисту прав громадян та вплине на забезпечення принципу верховенства права в України.
Привітав учасників Форуму і перший заступник Міністра юстиції України Микола Кучерявенко, який долучився до всіх теплих слів, підтримав ідею проведення Міжнародного форуму адвокатів на базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого й наголосив на важливості ролі професійної діяльності адвокатів у сучасному суспільстві.
Представники суддівського корпусу також підтримали доцільність проведення Форуму й звернулися до учасників із вітальними промовами. Зокрема, привітання від голови Верховного Суду Станіслава Кравченка передав та особисто від себе звернувся до учасників Форуму із вітальними словами суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Віталій Зуєв. У своєму листі голова Верховного Суду зазначив, що Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого як один із ключових партнерів Верховного Суду, є не лише осередком правничої освіти і науки, але й активним учасником ключових правотворчих процесів та ініціатором важливих дискусій.
Виконувач обов’язків голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко надіслав привітального листа на адресу ректора та висловив підтримку ініціативи проведення Форуму як сталої міцної платформи для професійної комунікації науковців та практиків, що сприятиме підвищенню рівня надання кваліфікованої правової допомоги адвокатами та розвиткові міжнародних професійних зв’язків.
Підготували вітальні слова й голова Другого апеляційного адміністративного суду Армен Бегунц, заступник голови Південно-західного апеляційного господарського суду Наталія Принцевська, голова Господарського суду Харківської області Наталія Новікова.
З вітальним словом від себе особисто та від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця звернулася Оксана Червякова, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Харківській області.
В рамках першої панелі «Подальше вдосконалення діяльності адвокатури України відповідно до європейських та світових стандартів» доповідачами були обговорені питання ролі і значення адвокатської професії в забезпеченні верховенства права в демократичному суспільстві; спільної ролі українських та міжнародних судів у відшкодуванні збитків, завданих війною; незалежності адвокатури та врегулювання адвокатської професії відповідно до світових стандартів; гарантій адвокатської діяльності та адвокатської таємниці.
Ключовими спікерами, які взяли участь у Форумі у режимі відеоконференції, стали Президент Ради адвокатських та правничих товариств Європи (2021), експерт з кримінального права на рівні Європейської комісії та Німецького парламенту Gräfin Margarete von Galen («Ерозія адвокатської таємниці через обов’язки звітування та вплив на верховенство права»), незалежний експерт Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, доктор юридичних наук, професор європейського та міжнародного права Академії адвокатури України Ганна Юдківська («Практика міжнародних органів за скаргами на переслідування адвокатів»), президент Ради адвокатських та правничих товариств Європи (CCBE) (2022), керуючий юридичними практиками в Дандолку та Дубліні James MacGuill («Адвокати як охоронці Конституції та Статуту. Можливості та обов’язки. Дві перспективи»), голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань безоплатної правничої допомоги Оксана Каденко («Реформа адвокатури України: підходи та доцільність в сучасних реаліях державотворення»), голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань інтеграції системи адвокатури України в ЄС Олександр Дульський («Подальше вдосконалення діяльності адвокатури України відповідно до найкращих світових та європейських стандартів»), баристер, співзасновник Українського Інституту в Лондоні, експерт CCBE від Сполученого Королівства Тетяна Нестерчук («Спільна роль українських та міжнародних судів у відшкодуванні збитків, завданих війною»), віце-президент Міланської асоціації адвокатів, президент-делегат Комісії з міжнародних відносин Міланської асоціації адвокатів Francesca Maria Zanasi («Міжнародне професійне співробітництво в професії адвоката»), Віце-президент колегії адвокатів Словенії, керівник адвокатської компанії «Gaberščik&Partners» Luka Gaberščik («Порушення адвокатської таємниці – презентація справи в Словенії»), докторка юридичних наук, професорка Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Марина Стефанчук («Строк давності притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності: перспективи змін») та інші провідні міжнародні й національні спікери.
За результатами проведення першої панелі Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024» у стінах альма-матер з дотриманням всіх безпекових умов продовжилося публічне обговорення питань, присвячених подальшому вдосконаленню діяльності адвокатури відповідно до світових стандартів. Зокрема, із доповіддю виступив суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Віталій Зуєв, який висвітлив проблемні питання представництва адвокатів в суді касаційної інстанції (на прикладі господарської юрисдикції).
Юрій Пономаренко, доктор юридичних наук, доцент, завідувач кафедри кримінального права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, дискутував про питання тлумачення і застосування новел Кримінального кодексу України, обумовлених імплементацією Римського Статуту МКС.
Проблематику вдосконалення процедури дисциплінарних проваджень як складової в розвитку сучасної адвокатури України розкрила у своєму виступі Ася Тарасова, член Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від адвокатів Харківської області, член Комітету з питань адвокатської етики Національної асоціації адвокатів України.
Голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська підняла питання про дотримання Правил адвокатської етики та стандартів якості надання правничої допомоги як гарантії надання якісної правничої допомоги. До обговорення подальшого розвитку адвокатури долучилися також адвокати Ізраїлю (Оксана Соколовська) та Португалії (Лариса Матвєєва).
Реалізації мети Форуму щодо обміну професійними знаннями та практичним досвідом між адвокатами, представниками правоохоронних органів, суддями всіх інстанцій, представниками державних та міжнародних інституцій сприяло також залучення до обговорення і представників прокуратури. Так, Михайло Ульянов, прокурор відділу нагляду за додержанням злочинів регіональним органом безпеки Одеської обласної прокуратури, тренер Тренінгового центру прокурорів України, розглядав практичні аспекти спеціального судового розгляду – «In absentia» за відсутності обвинуваченого щодо злочинів кваліфікованих за ст. 438 КК України.
Міжнародний форум адвокатів «Харків незламний 2024» став платформою для діалогу, обміну досвідом та пошуку спільних рішень для зміцнення адвокатури як ключового елементу правової системи, а також формування стратегій співпраці в умовах глобальних правових та державотворчих змін.
Дякуємо всім учасникам за активну участь та плідні дискусії під час першого дня проведення Форуму.
Слідкуйте за новинами Форуму – попереду ще багато цікавої інформації.