26 вересня 2024 року в рамках VIII Харківського міжнародного юридичного форуму відбулася важлива подія для всієї еколого-правової спільноти – панельна дискусія «Правова охорона довкілля в умовах війни, повоєнного відновлення та європейської інтеграції України». Захід було присвячено актуальним питанням у сфері довкілля, які постали перед нашою країною в умовах збройної агресії, та необхідності формування нових підходів для вирішення нагальних еколого-правових проблем.
Організаторами панельної дискусії були кафедра екологічного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Центр права сталого розвитку та охорони довкілля. Модераторами заходу стали кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри екологічного права Євгеній Суєтнов та кандидатка юридичних наук, доцентка, доцентка кафедри екологічного права Євгенія Копиця.
Із вітальним словом виступив доктор юридичних наук, професор, ректор Університету Анатолій Гетьман, який зазначив, що з початком російської агресії Україна та весь світ зіткнулися з викликами у сфері охорони довкілля, яких не знали раніше та на які необхідно оперативно реагувати шляхом забезпечення якісного правового регулювання. Більше того, будучи активною учасницею міжнародних та євроінтеграційних процесів, у цей непростий час Україна не тільки не відмовляється від своїх амбітних цілей і взятих на себе еколого-правових зобов’язань, а й посилює свою міжнародну та європейську співпрацю у довкіллєвій сфері.
Ректор наголосив на важливості панельної дискусії та підкреслив, що даний захід є винятковою можливістю для науковців, практичних працівників, політиків, державних і громадських діячів, викладачів університетів, аспірантів і студенів з різних країн зібратись разом на спільному майданчику та обговорити питання формування нової Української еколого-правової доктрини та розроблення Екологічного договору, забезпечення екологічної безпеки в умовах сучасних викликів і загроз, притягнення винних осіб до юридичної відповідальності за екоцид та інші екологічні правопорушення, відшкодування екологічної та кліматичної шкоди, втрат екосистемних послуг, заподіяних повномасштабним вторгненням рф, повоєнного відновлення природних об’єктів і комплексів, виконання міжнародних і євроінтеграційних зобов’язань України з охорони довкілля.
Також ректором була висловлена подяка партнерам панельної дискусії, а саме проекту інституційної співпраці UniCities – «Розкриття трансформативного потенціалу українських університетів для розбудови кліматично нейтральних та сталих міст», який співфінансується Європейською Комісією в рамках програми Erasmus +.
З вітальним словом на відкритті панельної дискусії виступили:
Олег Бондаренко – Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування;
Юлія Овчинникова – Народна депутатка України, голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, член делегації в ПАРЄ, голова МФО «За довкілля, проти екоциду»;
Олена Кравченко – Виконавчий директор, член правління МБО «Екологія-Право-Людина».
Під час роботи панельної дискусії учасники обговорили найактуальніші теоретичні та практичні питання щодо розбудови стійкої екологічної держави в сучасних кризових умовах, а саме:
Олег Бондаренко – Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування – виступив з доповіддю на тему Нова державна кліматична політика України: юридичний вимір.
Вікторія Бучнєва – В. о. начальника Державної екологічної інспекції у Харківській області – з доповіддю Практичні аспекти екологічного контролю.
Тетяна Тимочко – Голова Всеукраїнської екологічної ліги – з доповіддю Вплив російської військової агресії на довкілля України.
Софія Шутяк – Адвокат в екологічних спорах публічного інтересу, учасниця Міжнародної експертної групи Протидія злочинам проти довкілля при ГПУ – з доповіддю Правова охорона довкілля в умовах війни: міжнародний та національний контекст.
Борис Бабін – Доктор юридичних наук, професор, колишній Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ та Постійний Представник Президента України в АРК, учасник експертної та правозахисної діяльності Фонду дослідження та підтримки корінних народів Криму, Кримськотатарського ресурсного центру, Асоціації Реінтеграції Криму, член Української асоціації міжнародного права – з доповіддю Національне розслідування екоциду в Україні: виклики та перспективи.
Ганна Вронська – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду – з доповіддю Актуальна судова практика в сфері захисту довкілля.
Ольга Мелень-Забрамна – Керівник юридичного відділу правозахисної організації «Екологія-Право-Людина», магістр з екологічного права в університеті Ноттінгем (Велика Британія), лауреат міжнародної премії Голдмана у сфері захисту довкілля – з доповіддю Труднощі документування та оцінювання шкоди довкіллю, що завдається під час війни.
Ігор Крайнов – Головний науковий співробітник лабораторії інженерно-технічних та військових досліджень ННЦ “ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса”, Заслужений діяч науки та техніки України, доктор технічних наук, професор екології – з доповіддю Проблемні питання проведення судових інженерно-екологічних експертиз екологічних наслідків воєнних злочинів у відповідності до Міжнародного гуманітарного права.
Олеся Ващук – Докторка юридичних наук, професорка, голова Ради молодих учених при МОН України, учасниця міжнародних проєктів з актуальних екологічних і правових проблем – з доповіддю Екологічні виклики в умовах війни: правові механізми захисту.
Тимур Короткий – Віцепрезидент Української асоціації міжнародного права, провідний науковий співробітник Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України», кандидат юридичних наук, доцент – з доповіддю Підходи до кваліфікації підриву греблі Каховської ГЕС.
Наталія Хендель – Провідний науковий співробітник Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України», експертка ГО «Фонд підтримки фундаментальних досліджень», кандидатка юридичних наук, доцентка – з доповіддю Міжнародно-правова криміналізація злочину екоцид.
Анна Берті Суман –Юрист-еколог та учасник проекту «Громада», науковий співробітник зі сталого інноваційного права в юридичній школі Луїса, Рим, керівник дослідницької лабораторії з управління громадами, Рим, засновник проекту «Відчуття справедливості» – громадський моніторинг правоохоронних органів, асоційований член Центру системних досліджень з питань запобігання та врегулювання конфліктів у довкіллі – з доповіддю Мобілізація громадянської науки для документування екологічної шкоди та сприяння громадській активності.
Франсуа Грюневальд – Сільськогосподарський інженер з INA-PG, засновник Groupe URD (дослідницький та оціночний інститут, що спеціалізується на кризовому менеджменті, гуманітарній діяльності та реконструкції) – з доповіддю Драматичний вплив війни на довкілля в Україні: жахливі упередження, довготривалі наслідки та необхідність комплексної мобілізації багатьох учасників.
Із цікавими доповідями та коментарями до дискусії також долучилися наші вельмишановні колеги – Наталія Малишева, Василь Костицький, Володимир Єрмоленко, Олена Ковтун, Тетяна Ковальчук, В’ячеслав Олещенко та ін.
Учасники відзначили високий рівень організації заходу, підкреслили дружню, привітну і творчу атмосферу та подякували організаторам за можливість долучитись до жвавої та плідної наукової дискусії.