19 квітня у Донецькому державному університеті внутрішніх справ відбулася міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання підготовки фахівців для сектору безпеки і оборони в умовах війни», співорганізаторами якої виступив Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Участь у цьому науково-практичному заході взяли провідні науковці та керівництво Університету, зокрема, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, доктор юридичних наук, професор Анатолій Гетьман, проректор з навчально-методичної роботи, доктор юридичних наук, професор Олег Ярошенко, завідувач кафедри криміналістики, доктор юридичних наук, професор Віктор Шевчук, доцент кафедри кримінального процесу, кандидат юридичних наук, доцент Світлана Давиденко та ін.
Відкрив захід ректор Донецького державному університету внутрішніх справ доктор юридичних наук, професор, полковник поліції Сергій Вітвіцький, який зазначив, що сьогоднішній науковий захід проводиться для вивчення актуальних питань підготовки фахівців для сектору безпеки і оборони в умовах війни, обговорення ефективності застосування сучасних її форм та методів, узагальнення результатів теоретичних досліджень і набутого практичного досвіду.
З вітальною промовою до учасників конференції звернувся ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, доктор юридичних науки, професор Анатолій Гетьман, який звернув увагу на актуальності та значимості проведення цього науково-практичного заходу і зазначив, що незважаючи на виклики воєнного сьогодення, євроінтеграційні процеси, що відбуваються у нашій країні, потребують подальшого реформування національної правової системи, формування концепції безпекового середовища з урахуванням викликів воєнного стану, зумовлюють та значною мірою розширюють тематику наукових досліджень у сфері юриспруденції. Сподіваємося, що цьому сприятимуть і тісні дружні зв’язки між нашими університетами.
Завідувач кафедри криміналістики, професор Віктор Шевчук, виступив із науковою доповіддю «Роль криміналістики та технологій штучного інтелекту у протидії злочинності й забезпеченні національної безпеки і оборони України». Доповідач зазначив, що забезпечення оборони та безпекового середовища в державі сьогодні є одним із головних завдань, яке поставало перед Україною впродовж її багатовікової історії. Повномасштабна збройна агресія РФ проти України оголила численні загрози, що виникли не тільки перед нашою державою, а й перед всією світовою системою безпеки в цілому. Тому забезпечення національної безпеки та обороноздатності України має стати головним пріоритетом діяльності України та військово-політичного керівництва держави.
Спікер у своїй доповіді акцентував увагу на те, що у військових реаліях цифрові технології та технології штучного інтелекту посіли центральне місце у збиранні доказів воєнних злочинів, серед них : 1) аналіз супутникових знімків і геолокаційних тегів; 2) аналіз відео- та фотоматеріалів; 3) обробка аудіоматеріалів; 4) аналіз соціальних мереж; 5) аналіз даних медичних установ; 6) розпізнавання обличчя ; 7) використання безпілотних літальних апаратів (квадрокоптерів); 8) аналіз текстової інформації. Доповідач на прикладах із практики проілюстрував перспективи та окремі недоліки застосування штучного інтелекту у розслідуванні, судочинстві та правоохоронній діяльності.
Професор Віктор Шевчук зазначив, що світовий досвід запровадження таких технологій у сферу національної безпеки та обороноздатності вказує на те, що на сьогодні жодний збройний конфлікт не може бути вирішений без використання новітніх видів озброєння та військових дій, заснованих на інформації, отриманої в ході ідентифікації об’єктів і цілей засобами сучасного
обладнання розвідки, і характеризується трансфером технологій штучного інтелекту через оборонну та безпекову сфери в інші галузі економіки.
Більше того, для забезпечення національної безпеки та обороноздатності України в сучасних умовах необхідно розробляти та впроваджувати у національне законодавство найкращі світові практики, що враховують потенційні можливості та загрози штучного інтелекту і забезпечують трансфер таких технологій через оборонну та безпекову сфери в інші галузі економіки. Необхідно забезпечити належний рівень кібербезпеки, захистити критичну інфраструктуру та розробити відповідні алгоритми та процедури для виявлення і запобігання загрозам.
У роботі конференції взяли участь понад 200 вчених з 26 закладів вищої освіти України, а також провідні науковці та практики зі Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Франції, Бельгії, Данії, Латвії, Греції, Туреччини. До заходу долучилися представники Міністерства внутрішніх справ України, Збройних сил України, Служби безпеки України, Національної академії правових наук України, закладів вищої освіти, наукових установ, провідних наукових юридичних та безпекових центрів, міжнародні партнери.
Сподіваємося, що співпраця і тісні дружні зв’язки між нашими університетами сприятимуть розвитку юридичної освіти та підвищенню ефективності підготовки висококваліфікованих фахівців для сектору безпеки і обороноздатності України в умовах війни та періоду повоєнного відновлення.
Разом до Перемоги!
Слава Україні!