5 та 6 грудня 2024 року у змішаному форматі відбувся Міжнародний форум адвокатів «Харків незламний 2024», який проводився на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого спільно із Національною асоціацією адвокатів України, Радою адвокатів Харківської області у партнерстві з Верховним Судом, за підтримки міжнародних (Німецько-українське об’єднанням юристів), генеральних та інформаційних партнерів Форуму. Захід став майданчиком для інтеграції української адвокатури у світовий правовий простір, обміну досвідом між правниками різних країн і вдосконалення професійних практик відповідно до викликів сучасності та євроінтеграційних процесів України.
Історія ініціативи організації та проведення Форуму
Ідейним лідером та ініціатором проведення Міжнародного форуму адвокатів «Харків незламний 2024» став ректор Університету Анатолій Гетьман, який 14 грудня 2023 р. під час роботи V Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура України: сучасний стан та перспективи розвитку» наголосив на доцільності організації та проведення в стінах рідної альма-матер Міжнародного форуму адвокатів як освітньо-практичної платформи для професійної комунікації науковців та практиків в обговоренні й вирішенні актуальних проблем адвокатури в Україні з урахуванням трансформації сфер суспільного та політичного життя, значенням обміну практичним досвідом між представниками адвокатури, підвищенням необхідності надання кваліфікованої правничої допомоги адвокатами для забезпечення ефективного захисту прав, свобод та інтересів українського соціуму, місією адвокатів у реалізації принципу верховенства права.
За дорученням ректора на засіданні вченої ради факультету адвокатури у квітні 2024 р. деканом факультету адвокатури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Володимиром Шеховцовим було створено організаційний комітет до складу якого увійшли адвокати, які викладають на закріплених за факультетом кафедрах (кафедра цивільної юстиції та адвокатури, кафедра екологічного права, кафедра цивільного права, кафедра фінансового права). Одразу були визначені ключові напрямки підготовки: розробка тематичних панелей та дискусій; залучення міжнародних спікерів та експертів, що було доручено членам кафедри цивільної юстиції та адвокатури – завідувачу кафедри Костянтину Гусарову та професорці Тетяні Вільчик; здійснення організаційної підтримки, проведення інформаційної кампанії шляхом популяризації проведення Форуму через медіа, соціальні мережі та партнерські організації з метою привернення уваги до заходу.
До робочої групи з підготовки Форуму були залучені працівники деканату факультету адвокатури, кафедри, які входять до складу факультету, голова НААУ Лідія Ізовітова та координатор Комітетів НААУ Світлана Грушко, Голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська та адвокат Анна Гофельд, а також стейкхолдери та партнери Університету.
Завдяки багаторічному напрацьованому досвіду співпраці та комунікації із Радою адвокатів Харківської області на чолі із Вікторією Гайворонською, голова Ради звернулася до НААУ за підтримкою організації даного заходу спільними зусиллями та створення освітньо-практичної платформи новітнього концепту.
Значний внесок в організацію та проведення Міжнародного форуму адвокатів був зроблений головою НААУ, РАУ Лідією Ізовітовою, за схвальної підтримки розвитку платформи якої, спрямованої на об’єднання всіх рад адвокатів регіонів та розширення географії взаємодії адвокатської спільноти, форум став унікальним простором для діалогу між адвокатами з різних країн, сприяв обміну найкращими практиками, обговоренню новітніх тенденцій у правозахисній діяльності та зміцненню міжнародної співпраці в адвокатській спільноті.
НААУ разом із Вищою школою адвокатури розвивало перспективні напрямки Форуму та акредитувало захід із метою підвищення кваліфікації адвокатів з можливістю отримати до 12 балів за два робочі дні Форуму.
Метою Форуму стало:
- створення науково-освітньої платформи для обміну професійними знаннями та практичним досвідом між адвокатами, представниками правоохоронних органів, суддями всіх інстанцій, представниками державних та міжнародних інституцій у контексті євроінтеграції України;
- сприяння розвитку міжнародних професійних зв’язків (нетворкінгу);
- впровадження інноваційних методологій в юридичну практику;
- дослідження міжнародних кейсів та передових правових практик, спрямованих на адаптацію до європейських правових стандартів у сфері забезпечення незалежної професійної діяльності адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги;
- сприяння процесу подальшої гармонізації законодавства України, що регулює діяльність інституту адвокатури, із європейськими стандартами за активної підтримки українських науковців та практиків, а також провідних міжнародних експертів та інституцій;
- підвищення престижності професії адвоката, сприяння розвитку морально-етичних і ділових якостей правників та формуванні спільноти, що активізує стале професійне зростання та інтеграцію в міжнародні правові системи.
Масштаб і учасники Форуму
У заході взяли участь представники 24 країн (Австрія, Велика Британія, Бельгія, Німеччина, Італія, Ірландія, Нідерланди, Хорватія, Фінляндія, Франція, Португалія, Сполучені Штати Америки, Польща, Словенія, Республіка Азербайджан, Шотландія, Північна Македонія, Латвія, Ізраїль та інші), що значно розширило географію професійної взаємодії та обговорення прикладних аспектів здійснення адвокатської діяльності за сучасних викликів. До заходу у режимі відеоконференц зв’язку долучилися: Michael Gahler – член Європейського Парламенту з 1999 р., Pierre-Dominique Shupp – Президент Ради адвокатів і правничих товариств Європи (ССВЕ), Paulo Sergio Pinto de Albuquerque – суддя Європейського суду з прав людини у справах Португалії (2011-2020), представники рад та колегій адвокатів Австрії, Словенії та інших країн, члени колегії адвокатів Верховного Суду Сполучених Штатів, соліситори Англії та Уельсу, баристер та експерт CCBE від Сполученого Королівства, а також провідні науковці та професори університетів Європи, США та Західної Азії.
Міжнародний форум адвокатів 2024 став знаковою подією у професійному середовищі, об’єднавши широку аудиторію як в Україні, так і за її межами. Безпосередню участь у Харкові взяли понад 500 учасників, серед яких адвокати, науковці, представники юридичної спільноти та студенти. Загальна кількість учасників, включаючи іноземних та українських спікерів, експертів, а також слухачів, які долучилися через онлайн-платформу, перевищила 1500 осіб. Протягом двох днів Форуму із доповідями виступили 56 спікерів, з них 38 іноземних доповідачів та 18 українських, серед яких судді Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, Національного агентства із питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, представники Національної асоціації адвокатів України, керівники адвокатських об’єднань та юридичних компаній.
Тематика Форуму охопила дискусії з найактуальніших питань, які мають вагоме значення для майбутнього адвокатури в Україні та світі й визначають вектор її розвитку. Ці питання були розглянуті в рамках чотирьох панельних дискусій:
1) Подальше вдосконалення діяльності адвокатури України відповідно до європейських та світових стандартів;
2) Адвокатура в умовах війни та перспективи її розвитку в період відновлення України»;
3) Роль адвокатури в протидії корупції: стратегії та інновації;
4) Цифрова трансформація адвокатури: актуальні ризики та перспективи розвитку.
Міжнародний форум адвокатів 2024 «Харків незламний» відзначився інноваційним підходом до організації, адже відбувся у змішаному форматі, що дозволяло учасникам одночасно долучатися до міжнародних спікінг-румів, національних спікінг-румів, батл-румів:
- Онлайн-трансляція на офіційному YouTube-каналі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, що сприяло забезпеченню доступу до заходу учасникам з різних куточків України та всього світу.
- Офлайн-участь у трьох містах України: Харкові, Києві та Одесі, що забезпечило інтерактивне спілкування та обмін досвідом серед учасників Форуму, залучення широкої аудиторії адвокатів, представників суддівського корпусу, працівників правоохоронних органів та інших державних інституцій, науковців і студентів.
Такий формат проведення Форуму сприяв ефективній комунікації, інтерактивній взаємодії між учасниками та максимальному охопленню зацікавленої аудиторії.
У стінах Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, у незламному місті-герої Харкові для учасників форуму були організовані:
- Ексклюзивні панельні дискусії за участі провідних юристів і науковців.
- Батл-руми з актуальних питань адвокатської діяльності відповідно до тематики Форуму.
- У межах Форуму для зацікавлених учасників була організована професійна екскурсія, яка стала можливою завдяки зусиллям кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Особливу вдячність організаційний комітет Форуму висловлює завідувачу кафедри, професору Віктору Шевчуку, а також доцентам Геннадію Чорному та Олександру Курману, які з високим професіоналізмом забезпечили проведення заходу. Екскурсія стала цінним доповненням до програми Форуму, дозволивши гостям глибше ознайомитися з історією та досягненнями української криміналістики.
Генеральними партнерами Форуму стали: Верховний Суд, адвокатське об’єднання «Квашин і партнери», адвокатське об’єднання «Відсіч», Юридична компанія «Прасолов та Партнери», адвокатське об’єднання «Мельник та партнери», адвокатське об’єднання «Spravar», адвокатське об’єднання «Шкребець і партнери», адвокатське об’єднання «Авангард», адвокатське об’єднання «Яковлєви і партнери».
У якості партнерів Форуму долучилися: компанія-розробник програмного забезпечення «Jusnote», Науково-дослідний центр незалежних судових експертиз, адвокатське об’єднання «Корневи і партнери», адвокатське об’єднання «Ястребова і партнери», а також інформаційні партнери: Німецько-українське об’єднання юристів, громадська спілка «Kharkiv IT Сluster», газета «Закон і бізнес», компанія «Liga 360», Юридична газета, інформаційне агенство «Advocat post», Lawlex solicitors.
Зважаючи на масштабність та значущість проведення Міжнародного форуму адвокатів 2024 «Харків незламний 2024», ми розпочинаємо серію публікацій, у яких поступово розкриватимемо всі аспекти проведеного заходу. У наступних публікаціях буде детально висвітлено ключові моменти, зокрема: тематичні панельні дискусії та їх практичну цінність; виступи провідних іноземних та українських спікерів та експертів; інноваційні підходи до організації заходу, які відкрили нові можливості для учасників, зокрема організацію та особливості проведення батл-румів; висновки та рекомендації, що були згенеровані під час обговорень.