uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору» на платформі університетського курсу для магістрів «Міжнародні стандарти прав людини у кримінальному праві» (проєкт CRIMHUM Erasmus+)

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору» на платформі університетського курсу для магістрів «Міжнародні стандарти прав людини у кримінальному праві» (проєкт CRIMHUM Erasmus+)

В осінньому семестрі 2023 р. роботу позапрограмних ініціатив курсу для магістрів «Міжнародні стандарти прав людини у кримінальному праві» відкрито освітнім азимутом Partnership&Collaboration, у межах якого за партнерства з Меморіальним музеєм тоталітарних режимів «Територія Терору» реалізовано спільний університетсько-музейний проєкт «Тоталітаризм. Окупована Європа».

Проєкт сфокусовано на питаннях міжнародного засудження злочинів тоталітарних режимів та національного демонтажу спадщини комуністичної тоталітарної системи.

У межах онлайн-зустрічі зі слухачками/-чами курсу координаторкою проєктів Музею, культурологинею Надією Василишиною було представлено партнерську інституцію та означено основні напрями роботи Музею (дослідження та репрезентація історії України ХХ ст. у розрізі свавіль тоталітарних режимів, осмислення досвідів людини в умовах екстреми, меморіалізація суперечливої радянської спадщини). Зупинилася спікерка і на особливостях роботи Музею в умовах війни (евакуації експонатів, диджиталізації музейного фонду, створенні майданчиків для діалогу та дискусії навколо питань, актуалізованих російсько-українською війною, співпраці із зарубіжними партнерами у питаннях збереження культурної спадщини, тощо). Окрему увагу Надія Василишина приділила успіхам Музейного кризового центру в організаційній та фінансово-трансферній підтримці інституцій культури, постраждалих внаслідок російської агресії (зокрема, Луганського обласного краєзнавчого музею та Охтирського міського краєзнавчого музею).

Змістовим містком до серії «Lectures» стала онлайн-екскурсія наживо музейними експозиціями «Мінливість вибору» та «Лабіринт» (кімнати № 5 і № 6 Основної виставки Музею), які сюжетно-композиційним облаштуванням простору та усноісторичними свідченнями жертв/їх нащадків тоталітаризму зберігають пам’ять про події нацистської окупації Львівщини та радянського повоєнного терору її мешканців.

Під час лекційної частини зустрічі науковий співробітник Музею Юрій Коденко зосередив увагу учасниць/-ків заходу на тоталітарних моделях мислення в дії. Спікером були окреслені методи карально-репресивних органів радянської тоталітарної системи та стратегії виживання українців в умовах репресій. Матеріалами кримінальних справ, порушених щодо членів молодіжного антирадянського підпілля повоєнного Львова, Юрій Коденко наочно викрив руйнівний характер комуністичного тоталітарного режиму.

У межах серії «Q&A» запрошеним спікерам були поставлені питання, які студентки/-ти завчасно підготували до заходу за наукової підтримки викладачів курсу. Відбувся тематичний діалог із фокусом на світову історію та концепт прав людини. Контекст спілкування охопив праволюдяні постулати міжнародних договорів другої половини ХХ ст., а також положення резолюцій Парламентської Асамблеї Ради Європи, присвячені демонтажу спадщини колишніх комуністичних тоталітарних систем та боротьбі з відродженням нацистської ідеології.

Реалізація проєкту посилила підготовку слухачок/-чів курсу за напрямом human rights education, сприяла поглибленню їх знань із міжнародних стандартів прав людини у кримінальному праві та утвердила можливість до подальшого університетсько-музейного партнерства на платформі магістерської програми.

До університетської студії з підготовки та проведення заходу входили викладачі курсу: Олена Харитонова, Юлія Таволжанська, Максим В’юник.

#CrimHum