Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > Колектив Університету із глибоким сумом повідомляє, що 27 листопада на 97 році пішла із життя видатна учена-криміналіст, академік Заслужений професор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Віолетта Омелянівна Коновалова

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого із глибоким сумом повідомляє, що 27 листопада на 97 році пішла із життя видатна учена-криміналіст, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, Заслужений професор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, заслужений діяч науки і техніки України, професор Віолетта Омелянівна Коновалова.

Видатний вчений та педагог Віолетта Омелянівна Коновалова зробила великий внесок у розвиток правової науки, юридичної освіти та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

Життєвий шлях Віолетти Омелянівни став яскравим прикладом благородного служіння науці, обраній справі, вірності своїм ідеалам та переконанням. Все життя вона гідно несла горде звання Вченого, була взірцем інтелігентності, інтелектуальності, етики, честі. Її творчі сили, енергія, величезний науковий і педагогічний талант завжди були спрямовані на розвиток юридичної освіти та науки, підготовку висококваліфікованих фахівців-юристів та науково-педагогічних кадрів. Вона була не лише вчителем, а ще і другом для своїх учнів.

Віолетта Омелянівна Коновалова народилася 30 березня 1927 р. у с. Черкаські Тишки Липецького р-ну Харківської обл. Закінчила Харківський юридичний інститут (1949 р.), працювала слідчим прокуратури у місті Ворошиловську Ворошиловградської області – на цей час м. Алчевськ Луганської області (1949-1950 рр.). З 1950 р. навчалась в аспірантурі Харківського юридичного інституту на кафедрі кримінального процесу. З 1953 р. працювала на посадах асистента, доцента (з 1959 р.), старшого наукового співробітника (з 1962 по 1964 рр.), професора кафедри криміналістики (з 1969 по 2017 рр.). З 1981 по 1996 рр. очолювала кафедру криміналістики. У 1953 р. захистила дисертацію «Тактика допиту свідків в радянських органах розслідування» на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. У 1966 р. – дисертацію «Теоретичні проблеми слідчої тактики (пізнавальна функція логіки та психології)» на здобуття наукового ступеню доктора юридичних наук.

Основними напрямками наукових досліджень Віолетти Омелянівни були засади загальної теорії криміналістики, криміналістичної тактики, юридичної психології. Віолетта Омелянівна Коновалова — перша жінка у світі, котра здобула звання доктора юридичних наук у царині криміналістики. Професор Коновалова започаткувала новий підхід до використання у криміналістичній тактиці досягнень логіки і психології, що відкрило нові можливості для слідчої та судової практики.

Талановита і працелюбна, вона є автором понад сотні вагомих праць, досліджень, які стали джерелом подальших наукових пошуків вчених всього світу, а її пошуки і напрацювання – початком багатьох дисциплін у вищих школах нашої держави та близького зарубіжжя.

Глибина її ерудованості, авторитет у наукових колах, ґрунтовність знань і жага розвитку у своїй професії викликали повагу, захоплення і бажання наслідувати. Тому сміливо можна сказати, що Віолетта Омелянівна виховала не одне покоління справжніх фахівців як у галузі криміналістики, так і суміжних юридичних науках. Упродовж понад шести десятиліть вона готувала та виховувала надійну юридичну зміну країни. Її лекції з криміналістики – це симбіоз глибоких знань, повчальних ситуацій та цікавих фактів. Своїм професіоналізмом, щедрістю душі, материнським ставленням до студентів Віолетта Омелянівна здобула вдячність та глибоку пошану багатьох  поколінь випускників Харківської правничої школи і своїх колег.

Заслужений діяч науки України. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, медаллю «За доблесну працю», медаллю Герберта Манса, Золотою медаллю Національної академії правових наук України, Почесною відзнакою (медаллю) з нагоди 90-річчя Національної академії внутрішніх справ України, Медаллю до 95-річчя Вищої школи МВС України, Почесним знаком (орденом) І ступеня Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Відзначена Подякою Міністерства освіти і науки України. Державний стипендіат як видатний діяч науки (2001-2004), лауреат Премії імені Ярослава Мудрого (2001, 2003, 2006, 2017). Заслужений професор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Колектив Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого висловлює щире співчуття рідним та близьким Віолетти Омелянівни Коновалової. Світла пам’ять про неї, як мудрого наставника, відкритого, щирого, працелюбного, талановитого науковця назавжди збережеться в серцях рідних, колег, друзів та всіх, хто її знав, а її досягнення як талановитого вченого будуть завжди слугувати прикладом та неабияким стимулом для наполегливої праці всіх прийдешніх поколінь.