Спікерка зазначила, що ВАКС це постійно діючий суд в системі судоустрою України. Натепер, ВАКС із суду виключно кримінальної юрисдикцією перетворився на суд універсальної юрисдикції (окрім господарських справ). В 2019 році було змінено законодавство і було впроваджено процедуру визнання активів необґрунтованими і стягнення їх в дохід держави, так звана цивільна конфіскація. ВАКС виконуює функцію розгляду таких цивільних справ у тісній співпраці з НАБУ, САП та НАЗК. Вже розглянуто шість подібних позовів, із яких п’ять задоволено.
Після початку повномасштабної війни з’явилась необхідність позбавляти громадян рф, які підтримують війну і володіють на території України активами, права на такі активи, це по-перше сприяє зниженню інтенсивності участі у збройному конфлікті більше того стягнення активів громадян рф в дохід України може дозволити відшкодовувати збитки нанесені участю певних осіб у війні росії проти України. Фактично виникла концепція застосування санкцій адміністративного характеру у вигляді стягнення активів в дохід державки відповідно до Закону України «Про санкції». З весни 2022 року на ВАКС було покладено таке адміністративне завдання.
Тобто, до предметної компетенції ВАКС віднесено не лише корупційні та кримінальні, а й деякі цивільні і адміністративні справи. Окрім того, одним із параметрів нещодавно затвердженої Державної антикорупційної програми є розширення юрисдикції ВАКС шляхом покладення на нього завдання розгляду справ про адміністративні правопорушення складені за протоколами складеними НАЗК.
За словами Віри Михайленко, первісна ідея створення ВАКС, як суду «унікальної» юрисдикції «розмивається» і ВАКС перетворюється на суд універсальної юрисдикції, що фактично значно збільшує навантаження на судів які мають розглядати усі справи колегіально.
ВАКС з моменту повномасштабного вторгнення не припиняв роботу, хоча частина справ загальмувалась в першу чергу через не прибуття сторін в судове засідання. Але через деякий час, своєчасний розгляд справ було відновлено, ВАКС почав активно застосувати засоби відео-конференц зв’язку і здійснювати всі види судочинства.
Акцентовано увагу, що окрім тих справ які розглядаються по суті колегіально у складі трьох суддів, окремим напрямом роботи ВАКС є здійснення функцій слідчого судді, який здійснює нагляд за дотриманням прав і свобод людини під час досудового розслідування. На відміну від судів загальної юрисдикції, слідчі судді ВАКС здійснюють розгляд клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, в той час як загальна процедура передбачає, що такі клопотання розглядає відповідний суд апеляційної інстанції.
Наприкінці заходу студенти поставили питання Голові ВАКС і взяли участь у дискусії. Від імені Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого висловлюємо щирі слова вдячності та пошани Вірі Володимирівні Михайленко за Ваш внесок, професіоналізм та відданість своїй справі!