У роботі круглого столу взяло участь понад 50 учасників: члени Робочої групи з питань розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи при Президентові України, група норвезьких радники з питань верховенства права в Україні «NORLAU. Проєкт пробації», члени кафедр кримінального права №1 і №2, кримінології та кримінально-виконавчого права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кафедри кримінального права та кримінально-правових дисциплін Полтавського юридичного інституту НЮУ імені Ярослава Мудрого, науковці інших закладів вищої освіти України.
Модератором заходу став голова Робочої групи з питань розвитку кримінального права, професор кафедри кримінального права №1 Юрій Баулін.
Із вітальним словом виступив ректор Університету Анатолій Гетьман, який підкреслив, що питання пробації є ключовим при подальшій ресоціалізації та реінтеграції особи, яка відбувала покарання. Досвід Норвегії як флагмана ефективної системи пробації, де повторний злочин протягом двох років після звільнення вчиняє лише один з п’яти колишніх засуджених, стане цінним ресурсом для України при проведенні реформування законодавства та розробці нового Кримінального кодексу.
З обширною доповіддю про функціонування системи пробації в Норвегії та своїм баченням оптимальної моделі для України виступили представники NORLAU: керівник підрозділу прокуратури Бйорн Ларсен та керівник відділу пробації Гейр Йенсен. Основою «норвезької системи» є: підтримка та розвиток соціальних та економічних можливостей злочинця; висококваліфікований та різнофаховий персонал (співробітники виправної станови та соціальні працівники); постійне вдосконалення та створення нових програм пробації та засобів для нагляду за злочинцями.
Норвезькі експерти зазначили, що незалежна та автономна діяльність служби пробації, розвиток альтернативних видів покарань, розширення дискреції у прийнятті рішень та впровадження комбінованого (розділеного) покарання дозволить Україні вивести систему пробації на якісно новий рівень та суттєво знизити показники рецидивної злочинності.
Про проблеми інституту пробації за чинним законодавством доповів професор кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Анатолій Степанюк.Він дійшов висновку, що норвезька модель пробації є придатною і для України, а тому науковці, законодавець та практичні працівники мають бути зацікавленими у її впровадженні в Україні. Основною тезою у діяльності служби пробації на його думку має стати те, що «пробація не виконує покарання, а надає соціально-правову допомогу засудженим». У доповіді було висвітлено ряд проблем, які наразі є в Україні, зокрема: проблеми щодо фінансування та економічного супроводу застосування окремих видів пробації, зокрема електронного моніторингу та виконання штрафу.
Реформування кримінального законодавства розпочинається з розробки нового Кримінального кодексу. Презентувала концептуальні засади та текст розділу 3.4 «Пробація» проєкту КК України член Робочої групи з питань розвитку кримінального права, професорка кафедри кримінального права та кримінально-правових дисциплін Полтавського юридичного інституту Наталія Гуторова. Так, пробація має стати певною «альтернативою ув’язнення», а положення проєкту спрямовані на уникнення необґрунтованого застосування до особи покарання у виді ув’язнення. Наразі у проєкті виокремлюється три види засобів пробації (контрольні, реінтеграційні та наглядові), застосування і тривалість засобів пробації. За допомогою індивідуального підходу до кожного засудженого, особа має шанс на виправлення і в подальшому стати порядним громадянином і добрим сусідом.
Учасники круглого столу відзначили, що розроблення оптимальної моделі пробації для України та шляхів її запровадження серед іншого передбачає активізацію фахових контактів українських та зарубіжних юристів. У цьому аспекті співробітництво між Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого і «NORLAU. Проєкт пробації» має великі перспективи для розвитку. Заплановано проведення низки спільних заходів, спрямованих на вдосконалення законодавства України у сфері виконання покарань та застосування засобів пробації.