В межах V Харківського міжнародного юридичного форуму відбулася панельна дискусія «Україна НАТО. Від партнерства з розширеними можливостями до членства в альянсі».
Партнерами заходу виступили Департамент військової освіти і науки Міністерства оборони України, Європейська поліцейська асоціація України, Європейська експертна асоціація. Європейське Командування Збройних сил США та Міжнародний інститут правових досліджень Міністерства оборони США.
Учасниками обговорення найбільш актуальних питань євроатлантичної інтеграції стали представники країн – членів НАТО, науковці, вітчизняні та міжнародні експерти. Серед тем, що піднімалися під час дискусії, виклики та перспективи євроатлантичної інтеграції України, політико-правовий вимір співпраці України та НАТО, місце Європейського союзу в сучасній системі міжнародної безпеки, впровадження стандартів НАТО у систему військової освіти, партнерство з розширеними можливостями тощо.
Відкрив дискусію Ректор Університету Анатолій ГЕТЬМАН, який зауважив: «Проведення цієї панельної дискусії в стінах нашого закладу вищої освіти є цілком закономірним. По-перше, Університет на базі Військово-юридичного інституту безпосередньо готує кадри військових юристів, забезпечуючи потреби Збройних сил України, Національної гвардії України та інших військових формувань. По-друге, науковці Університету проводять плідні наукові дослідження в галузі військового права, надають наукові висновки та пропозиції щодо законопроєктної роботи в цьому напрямі, готують коментарі до законів, що стосуються функціонування Збройних сил України. І по-третє, Університет виступає організатором різноманітних науково-практичних заходів, створюючи майданчик для обговорення актуальних проблем військової сфери для науковців, практиків і зарубіжних експертів».
Також ректор наголосив на надзвичайній актуальності тематики заходу, оскільки з 12 червня 2020 року Україна є однією з шести держав із статусом партнера і розширеними можливостями в межах ініціативи оперативної сумісності партнерства. Такий статус надає нашій державі розширені можливості для діалогу та розвитку співробітництва державами – членами альянсу. В цих умовах важливим для України є вивчення кращих світових практик і міжнародного досвіду в цій сфері, а також з’ясування реалій та перспектив розвитку співробітництва із НАТО.
У режимі онлайн до привітань приєднався радник місії України при НАТО, заступник генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Олексій ГЕНЧЕВ, який зосередився на тому, що саме означає євроатлантична інтеграція: «Для мене це досягнення цінностей, якими керується державні системи країн альянсу. Україна довго знаходиться на шляху набуття статусу члена НАТО, і ми сподіваємося в майбутньому відсвяткувати річницю вступу країни до альянсу»
Директор Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України Володимир МІРНЕНКО привернув увагу присутніх до того факту, що тематика форуму поступово виходить за межі юриспруденції, охоплюючи також питання політики, державного управління, економіки та цифрової інфраструктури, безпеки й оборони.
Свої доповіді на заході представили радник з питань ґендерної політики Оперативно-тактичної групи «Україна» Метью СТОУНЕР (Ґендерна рівність та ґендерне функціональне планування для військових та миротворчих операцій), професор міжнародної політики університету Оттави Бенжамін ЗІЛА (Канада як державотворець. Зусилля щодо розвитку так реконструкції в Афганістані), директор департаменту військової освіти та науки міністерства оборони України Володимир МІРНЕНКО (Трансформація військової освіти за стандартами НАТО) та інші.