uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника
uk0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Чи є майбутнє в юридичних професій?

Професія юриста завжди була однією з найбільш популярних та перспективних. Це можна пояснити тим, що послуги юриста використовуються у будь-якій сфері: трудовій діяльності, судового захисту, оподаткування, консалтингу, інвестиційного бізнесу, страхуванні, сфері нерухомості, будівництві, сфері митних відносин, військовій справі й багатьох інших.

Зрозуміло, що кожен вступник хочете зазирнути в майбутнє і дізнатися, які юридичні спеціальності будуть затребувані. Ми можемо поділитися деякими міркуваннями про те, які юридичні сфери, ймовірно, будуть актуальними в найближчі роки, ґрунтуючись на поточних тенденціях, прогнозах та запитах, які надходять від роботодавців до Університету.

Вже 10 років «Право» перебуває в Топ-3 спеціальності за вибором вступників, а останні 3-4 роки навіть на першому місці. Чому так? Не кожен з наших студентів мріє присвятити себе юриспруденції та працювати в суді, прокуратурі чи займатися власною адвокатською практикою. Цікавий це шлях чи ні – кожен має вирішити сам для себе. Значна частина студентів розуміє, що знання з юриспруденції необхідні для формування та розвитку будь-якої сфери бізнесу – це є базис навіть понад економічні знання. Дехто з наших випускників успішно реалізовують свої кар’єрні амбіції у бізнесі, журналістиці, політиці, громадській діяльності тощо. Звісно, більша частина все ж таки працює у правовій сфері.

Випускники НЮУ імені Ярослава Мудрого посідають керівні посади в приватних та державних компаніях, входять до складу Конституційного суду України (10 з 18 суддів), Верховного суду України (59 суддів), Вищого антикорупційного суду (11 судів із 39), Генеральної прокуратури України та обласних прокуратур (13 з 24 очільників), Верховної Ради України тощо.  Кожного року випускники Університету входять до рейтингу «Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України».

Які юридичні спеціальності є в дефіциті та які є найзатребуванішими сьогодні?

Сьогодні, у часи війни, професія юриста має неабияке значення. Безумовно, цінним є досвід юристів у сфері військового права, яким володіють зазвичай фахівці, що безпосередньо забезпечують захист прав військових в такий складний для країни час. Популярними також є такі галузі права, як право соціального забезпечення (особливо військовослужбовців та членів їхніх сімей), трудове, міграційне, кримінальне, цивільне право, право інформаційних технологій.

Має попит досвід у сфері міжнародного права, європейського права з огляду на те, що відбуваються численні приватноправові та публічно-правові процеси в державі та за її межами, що мають або будуть мати безпосередній стосунок до розбудови України (зокрема, у післявоєнний період).

Важливими є застосування глибоких знань юриста у сфері господарського права, в тому числі у зовнішньоекономічній діяльності, бо в умовах війни економіка держави продовжує працювати, суб’єкти господарювання провадять свою господарську діяльність в нових жорстких умовах. Тому держава потребує юристів в аграрному секторі економіки, спеціалістів в сфері дозвільної документації, ліцензування, будівництва та закупкам товарів та послуг через системи відкритих торгів. Також на сьогодні ми відчуваємо, що є попит на кіберюристів, юристів в сфері інтелектуальної власності та авторських прав, юристів трейдерів.

І кожен із цих фахівців має володіти спеціальними, унікальними знаннями в своїй сфері. Ми не лише це розуміємо, а й реагуємо та готуємо відповідних юристів разом зі стейкхолдерами, за їх запитом та узгодженими програмами з подальшим працевлаштуванням.

За даними моніторингу МОН Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого має найвищий показник працевлаштування випускників (68,11%) серед всіх спеціалізованих ЗВО у сфері права.

Які юридичні спеціальності будуть найзатребуванішими у найближчому майбутньому?

Якщо подивитися на прогнози в яких вивчаються питання, які професії затребувані будуть у майбутньому, можна помітити такі тенденції – простежується попит на спеціальності, що знаходяться на стику дисциплін. Вітаються такі навички як системне мислення, вміння працювати в умовах невизначеності, мультикультурність, клієнтоорієнтованість.

Експерти прийшли до думки, що до 2030 року в сфері юриспруденції перспективними виявляться нові професії, такі як: мережевий юрист, віртуальний адвокат, кіберслідчий та медіаполіцейський. Безумовно, це пов’язано з тим, що технології стрімко входять в наше життя, все більше адміністративних послуг переводиться в онлайн режим, а онлайн-формат будь-якого сервісу став найбільш зручним для більшості громадян. Розвиток штучного інтелекту дозволить юристам змінити спосіб своєї роботи, зробивши юридичні послуги доступнішими, ефективнішими та рентабельними.

Тож, професія юриста завжди була, є і буде однією із найзатребуваніших та перспективних. Це вибір шляху відповідальності, справедливості, цілеспрямованості.

Ретельно зважте всі «за» і «проти» щодо вибору професії і зробіть відповідальний крок у майбутнє…