26 березня 2025 року кафедрою податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію на тему «Виконання податкового обов’язку в умовах воєнного стану»

Спікерами конференції стали науковці, перший заступник Міністра юстиції України, народний депутат України, судді, представники податкової служби та бюро економічної безпеки, адвокати, правники.

Відкриваючи конференцію завідувач кафедри податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, професор Дмитро КОБИЛЬНІК привітав усіх учасників, відмітив актуальність конференції, як відправної точки для вирішення нагальних питань, як для платників податків, так і для інших учасників податкових правовідносин, а також окремо висловив вдячність нашим захисникам і захисницям за можливість проведення цього заходу нехай і у змішаному форматі, але все-таки безпосередньо у місті – герой Харкові у стінах Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

У свою чергу, Перший заступник Міністра юстиції України, професор кафедри податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Микола КУЧЕРЯВЕНКО у вступному слові зазначив про низку проблем, що були виявлені у зв’язку із припиненням роботи відповідних державних електронних реєстрів, а також повідомив про появу з 2022-го року близько 15-ти нових категорій судових справ, у тому числі й податкових. На завершення Микола КУЧЕРЯВЕНКО підкреслив беззаперечну подальшу співпрацю та врахування підсумків конференції у роботі Міністерства юстиції України.

Народний депутат України, професор Олександр ЛУКАШЕВ зазначив п’ять євроінтеграційних законопроектів, які були прийняті Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та подані на розгляд і прийняті Верховною Радою України у 2024-му році. Професор ЛУКАШЕВ навів статистику результатів діяльності вказаного комітету за підсумками 2024-го року, згідно із якою податкові надходження до бюджетів різного рівня збільшилися на понад 86 млрд грн. Підсумовуючи професор ЛУКАШЕВ висловив впевненість у нашій перемозі та сподівання, що після цього можливим буде певне зниження податків, але зауважив, що на сьогодні кожен громадянин, кожен платник податків має з розумінням ставитися до власного суб’єктивного вкладу в перемогу та боротьбу проти ворога і забезпечення податкових надходжень до публічних грошових фондів.

Начальник Головного управління Державної податкової служби України у Полтавській області Алла РЯБКОВА у своїй доповіді «Особливості відпрацювання податкових ризиків в умовах військового стану» виокремила ризики, які можуть мати місце у господарській діяльності платників податків, з якими органи ДПСУ працюють першочергово.

Аналітик Територіального управління Бюро економічної безпеки України у Полтавській області Василь ДЬОМІНОВ в рамках своєї доповіді «Особливості застосування ризик-орієнтованого підходу при ідентифікації ризиків вчинення кримінальних правопорушень у податковій сфері та економіці» зазначив тонкощі, нюанси, а також переваги можливостей БЕБ порівняно із податковими органами щодо проведення моніторингу руху коштів по банкам.

Адвокатка, сертифікована аудиторка, керуюча партнерка адвокатського об’єднання «Павлуненко та партнери», співголова секції податкового права Ради адвокатів Харківської області Катерина ПАВЛУНЕНКО охарактеризувала проблеми, з якими зіткнулися та з якими продовжують стикатися платники податків у зв’язку із введенням воєнного стану, у своєму виступі на тему «Особливості виконання податкового обов’язку під час воєнного стану: погляд платників податків».

Доктор філософії, асистент кафедри податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Сергій БРОЯКОВ висвітлив проблемні аспекти застосування процесуальних строків у доповіді «Проблема процедурних строків оскарження рішень контролюючих органів: судова практика в період військового стану».

Доктор філософії, практикуючий адвокат Тигран ВАРШАМЯН у своїй доповіді «Виконання обов’язку зі сплати податку в останній день строку: практичний аспект» на прикладі податку на додану вартість охарактеризував спірні моменти, які виникають у відносинах між платниками податків та податковими органами з приводу строку сплати податку та зарахування коштів до відповідного бюджету.

Суддя Харківського апеляційного суду у відставці, медіатор Лариса ШВЕЦОВА у своїй доповіді «Аналіз судової практики та практики ЄСПЛ щодо оскарження податкового повідомлення-рішення» посилаючись на відповідні судові рішення відзначила проблемні ситуації та можливі варіанти їх вирішення щодо такого оскарження.

Підводячи підсумки конференції завідувач кафедри податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, професор Дмитро КОБИЛЬНІК подякував усім учасникам за участь, а спікерам за визначення відповідного вектору для подальших роздумів, які науковці, контролюючі органи, адвокати будуть ставити перед собою для досягнення відповідного узгодження між учасниками податкових відносин.

Конференція проходила у змішаному форматі. Загальна кількість учасників конференції склала понад 100 осіб.

Кафедра податкового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого висловлює вдячність усім, хто долучився до участі у конференції.