На Факультеті слідчої та детективної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за ініціативи ректора Університету Анатолія Гетьмана стартував спільний з Державним бюро розслідувань просвітницький проєкт «Правоохоронна діяльність ДБР», що включає цикл тематичних вебінарів для здобувачів вищої юридичної освіти.
21 березня 2023 року відбувся перший вебінар «Особливості діяльності слідчих ДБР щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування катувань та іншого неналежного поводження», спікером якого став працівник ДБР доктор юридичних наук, професор Андрій Савченко.
Пан Андрій розпочав свій виступ із висвітлення специфіки діяльності ДБР як державного правоохоронного органу, зазначив про історію
та мету створення цього органу та указав основні пріоритети діяльності ДБР на сучасному етапі розвитку.
Під час розкриття основної теми представник ДБР зупинився на міжнародно-правових стандартах про заборону катувань та іншого неналежного поводження, у тому числі рішеннях ЄСПЛ, які обов’язково мають братися до уваги під час документування та організації досудового розслідування зазначеної категорії кримінальних правопорушень.
Так, виходячи з аналізу нормативних та практичних аспектів, встановлено, що катування є багатооб’єктним злочином, оскільки крім здоров’я, воно посягає на волю, честь і гідність особи, її психічну чи фізичну недоторканність.
Окремо спікер приділив увагу питанням кваліфікації зазначеної категорії кримінальних правопорушень. Зазначено, що заподіяння при катуванні тяжкого тілесного ушкодження, умисного вбивства чи вбивства через необережність, а також поєднання насильницьких дій із незаконним позбавленням людини волі або її викраденням, насильницьким зникненням, зґвалтуванням, сексуальним насильством потребує кваліфікації за сукупністю злочинів, передбачених ст. 127 і відповідною статтею КК.
Водночас, заподіяння під час катування побоїв і мордування, повністю охоплюється ст. 127 КК і додаткової кваліфікації за ст. 126 КК не потребує.
Зверталася увага, що досудове розслідування у кримінальних провадженнях щодо катувань та іншого незаконного насильства має проблеми нормативного, процесуального, часового, просторового, міжнародного та іншого характеру. Поряд з цим існує низка складнощів щодо притягнення до кримінальної відповідальності за катування, які мають негативний вплив на організацію досудового розслідування та не забезпечують належного досягнення цілей кримінального провадження цієї категорії.
Колектив факультету слідчої та детективної діяльності висловлює слова щирої вдячності Андрію Савченку за пізнавальну і практично спрямовану дискусію, фахові відповіді на питання учасників вебінару, бажає успіхів у науковій та службовій діяльності, мирного неба й якнашвидшої Перемоги.