Міжнародні зв’язки Університету

Міжнародні зв’язки Університету є важливою складовою його діяльності та розвитку. У сучасному глобалізованому світі взаємодія з іноземними навчальними закладами, організаціями та установами сприяє підвищенню якості освіти, наукових досліджень та професійної підготовки студентів. Міжнародні партнерства розширюють можливості для академічного обміну, спільних дослідницьких проєктів та участі в міжнародних наукових заходах, що сприяє інтеграції Університету у світову освітню та наукову спільноту. В цьому контексті важливу роль відіграють міжнародні освітні програми, меморандуми, укладені з іноземними партнерами, грантові проєкти та організація масштабних міжнародних правничих заходів і залучення до їх роботи фахівців нашого навчального закладу.

Участь науково-педагогічного складу й здобувачів вищої освіти Університету в міжнародних програмах і грантах із досліджень та інновацій визнається одним зі стратегічних компонентів міжнародного наукового, науково-технічного та інноваційного співробітництва. Науковці Університету беруть участь у реалізації понад 40 грантових проєктів, сертифікатних програм, а також стипендіях, серед них: Горизонт Європа; проєкти Еразмус+; гранти Державного департаменту США, Фундації імені Кшиштофа Скубішевського, Регіонального фонду «Активні громадяни» (Ісландія, Ліхтенштейн і Норвегія); французська програма PAUSE-Solidarity Ukraine program, організована Міністерством вищої освіти Франції; гранти Університету Індіани для вчених з України; Європейської асоціації академій наук, Австрійської академії наук; міжнародний проєкт Гессен фонду «Die Reform des ukrainischen Prozessrechtes unter besonderer Berucksichtigung der Unabhangigkeit von Richtern und Rechtsanwalten» (Німеччина) тощо. Робота ведеться як у наукових колективах, так й індивідуально спільно з провідними правозахисними організаціями України й партнерами з Литви, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Словенії, Швеції та інших країн.

Одним із перспективних і головних напрямів розвитку міжнародної академічної співпраці є участь у міжнародних освітніх програмах. Освітня програма ЄС Еразмус+ спрямована саме на активізацію міжнародного співробітництва й підвищення мобільності студентів, докторантів, викладачів, дослідників Університетів, які мають можливість отримувати стипендії в межах цієї програми для продовження навчання або проведення наукових досліджень у країнах ЄС. Триває співпраця Університету із закордонними партнерами в рамках програми Еразмус+. Зокрема, у 2021 р. два проєкти Університету здобули перемогу за напрямом Жан Моне. Проєкт «Верховенство права і приватний сектор» спрямований на розробку і впровадження відповідної сертифікатної програми, учасники якої здобувають знання і набувають досвіду застування вимог верховенства права до приватних суб’єктів в країнах ЄС, а також практичних навичок їх врахування у роботі в корпоративному секторі та інших приватних сферах. Проєкт «Просування цінностей ЄС у політиці перехідного правосуддя» має на меті заповнити наявні прогалини в комплексному розумінні підходу ЄС до відновлення верховенства права і справедливості в ситуаціях серйозних порушень міжнародного права прав людини і міжнародного гуманітарного права під час і після збройних конфліктів. У 2023 р. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого виграв два проєкти Жана Моне у межах Програми Еразмус+: «Поглиблені дослідження цінностей ЄЄ і права: український контекст» і «Європейське регулювання ринку криптовалют: імплементація в Україні».

Грантові угоди укладено з Данським інститутом прав людини щодо підтримки імплементації Керівних принципів ООН з бізнесу та прав людини; з Європейським виконавчим агентством з питань освіти і культури – проєкти Еразмус+ Жана Моне «Європейські фундаментальні цінності в цифрову епоху»; Еразмус+ Жана Моне Модуль «Просування цінностей ЄЄ у політики перехідного правосуддя»; Еразмус+ Жана Моне Модуль «Механізм верховенства права ЄЄ для приватного сектору».

Від 1 листопада 2023 р. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого входить до складу міжнародного консорціуму закладів вищої освіти (координатор – НУ «Львівська політехніка»). Разом із партнерами наш Університет приступив до виконання проєкту «Відкрита наука для української системи вищої освіти» (Open4UA) (у рамках програми Еразмус+ «Розбудова спроможності у сфері вищої освіти» (ERASMUS-EDU-2023-CBHE). Проєкт має на меті сприяння національній реформі у сфері відкритої науки (Open Science) й розробку механізмів оцінювання наукових досліджень. Партнерами Проєкту є Міністерство освіти і науки України, Національний фонд досліджень України. Його виконання дасть змогу підвищити доступність наукових результатів для професійної спільноти, здобувачів освіти і широкого загалу, а також забезпечить валідність в оцінюванні якості наукових досліджень.

Визначним досягненням науковців Університету є укладення грантової угоди з Державним департаментом США з метою реалізації науково-технічного проєкту «Протидія вбивствам із застосуванням зброї масового знищення (ЗМЗ) в Україні шляхом підвищення місцевої спроможності виявляти та реагувати на загрози її розповсюдження». Також реалізовано проєкти з Польським інститутом прав людини і бізнесу (фінансується урядом Ісландії) та проєкт, який фінансувався Міжнародним Вишеградським фондом.

Останніми роками Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого суттєво розширив перелік міжнародних партнерів серед іноземних навчальних закладів, у тому числі в рамках реалізації програми академічної мобільності студентів, аспірантів і викладачів НЮУ імені Ярослава Мудрого. Пошук нових партнерів та налагодження співпраці із закордонними університетами триває навіть попри складнощі і виклики сьогодення. У результаті підписано Меморандуми з такими закладами, як:

– Падуанський університет (Італія);

– Тартуський університет (Естонія);

– Університет Вітовта Великого (Литва);

– Сілезький університет (Польща);

– Талліннський технологічний університет (Естонія);

– Фракійський університет імені Демокрита (Греція).

Укладено також Меморандум про співпрацю із Університетом MARA – найбільшим університетом Малайзії з 35 кампусами, розташованими в кожному штаті країни (29 вересня 2021 р.). MARA пропонує 162 магістерські та 55 PhD програм. Також підписано Договір про програму обміну для студентів та Договір про програму обміну для викладачів Університету.

Крім того, діють двосторонні угоди про співпрацю з такими університетами, як: Пулський університет імені Юрая Добріле, Хорватія; Бізнес-школа PAR, Хорватія; Університетський коледж PAR, Хорватія; Приморський Університет, Словенія.

Важливою подією стало підписання Меморандуму про співпрацю між Університетом та британською компанією «DeHealth». До речі, компанія «DeHealth» робить справжню революцію в цифровізації медицини, створюючи технологічні інструменти для швидкого доступу до найкращих міжнародних технологій і лікарів із будь-якої точки світу

Нашим навчальним закладом підписано низку договорів із закордонними організаціями. Зокрема, Меморандум про співробітництво із Глобальним договором ООН – найбільшою у світі ініціативою для компаній, які визнають загальну соціальну відповідальність і роблять свій внесок у розвиток світового ринку на благо економіки й суспільства шляхом розробки, реалізації та поширення відповідального корпоративного управління.

Програми академічної мобільності та стипендіальні програми відіграють визначальну роль у розвитку студентів та їх підготовці до професійної діяльності. Вони надають унікальні можливості для особистісного та академічного зростання. Загалом, програми академічної мобільності та стипендіальні програми не лише підвищують рівень освіти та професійної підготовки, а й сприяють закладанню основ для майбутнього міжнародного співробітництва та миру. Програми академічної мобільності дають змогу студентам тимчасово навчатися в закордонних університетах, де вони можуть ознайомитися з іншими системами освіти, методами викладання та науковими підходами. Це сприяє розвитку критичного мислення, адаптивності та міжкультурної комунікації. Стипендіальні програми, зі свого боку, надають фінансову підтримку, що дозволяє стипендіатам зосередитися на навчанні та науковій діяльності, поліпшити матеріальне становище та стимулює до нових досягнень. Як приклад міжнародної співпраці Університету в цьому напрямі, варто навести дані забезпечення участі у програмах академічної мобільності за  навчальний рік, а також перелік наявних стипендіальних програм.

Забезпечена участь студентів у програмі академічної мобільності:

– весняний семестр 2022/2023 навчального року – 15 осіб;

– осінній семестр 2023 навчального року – 16 осіб.

Забезпечена участь аспірантів у програмі академічної мобільності:

– весняний семестр 2022/2023 навчального року – 2 особи;

– осінній семестр 2022/2023 навчального року – 2 особи.

Організована участь студентів та викладачів Університету в таких стипендіальних програмах:

  1. Ukraine in European Dialogue Junior Fellowship, Австрія, Інститут гуманітарних наук.
  2. Non-Residential Fellowships for Scholars from Ukraine, Австрія, Інститут гуманітарних наук.
  3. Study Scholarships – Master Studies for All Academic Disciplines, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  4. Development-Related Postgraduate Courses (EPOS), Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  5. Development-Related Postgraduate Courses (EPOS / AST): Re-invitation Programme for former scholarship-holders, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  6. Bilateral Exchange of Academics, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  7. Graduate School Scholarship Programme (GSSP), Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  8. Research Grants – Bi-nationally Supervised Doctoral Degrees / Cotutelle, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  9. Research Grants – Doctoral Programmes in Germany, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  10. Research Grants – One-Year Grants for Doctoral Candidates, Німеччина, Німецька служба академічних обмінів DAAD.
  11. Central Asian Legal Research, Узбекистан, Ташкентський державний юридичний університет.
  12. Трирічна дослідницька програма «IDE-JETRO», Японія, Інститут економік Японської організації зовнішньої торгівлі.

Також ведеться активна робота за Програмою подвійних дипломів із партнерським університетом Миколаса Ромеріса (м. Вільнюс, Литва). Проводяться: вебінари з детальним роз’ясненням процедури подання документів на отримання гранту студентами на рік навчання у Литві; вебінар щодо особливостей навчання та вступу на програми подвійних дипломів для студентів 1–4 курсу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Ведеться активна співпраця з Університетом Edge Hill (Велика Британія). Наш партнер отримав спеціальний Грант, який використовується для проведення різних освітніх і наукових заходів, спрямованих на посилення співпраці між Університетом Edge Hill і Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого.

У рамках Гранту також передбачено започаткування керованого і сталого процесу мобільності науково-педагогічних кадрів, розробки спільної програми досліджень міжнародного правосуддя і прав людини, яка дасть можливість створювати публікації з відкритим доступом і сприятиме безпосередньому залученню громадськості і посиленню її впливу на формування відповідних політик.

Наразі триває робота над формуванням магістерської програми подвійних дипломів щодо регулювання кіберпростору.

Науковці Університету, які мають досвід у сфері міжнародного права, прав людини, гуманітарного й конституційного права, також будуть запрошені до Університету Едж Хілл як запрошені стипендіати й братимуть участь у дослідженнях та обміні досвідом.

Крім того, молоді науковці, які починають кар’єру, скористалися можливістю і взяли участь у роботі літньої школи в Університеті Едж Хілл з акцентом на міжнародне гуманітарне право. Троє студентів відібрано для участі на безоплатній основі в Берлінській міжнародній літній школі.

Міжнародні проєкти є важливою складовою діяльності юридичного Університету, яка сприяє інтеграції у глобальну освітню та наукову спільноту. Завдяки участі у цих проєктах Університет не лише підвищує свій академічний статус, а й активно сприяє розвитку співробітництва в міжнародному правовому просторі. Кожен із них є результатом тісної співпраці з провідними зарубіжними навчальними закладами, науковими установами та міжнародними організаціями. Ці проєкти охоплюють широкий спектр напрямків. Вони не тільки забезпечують нові можливості для студентів і викладачів, а й сприяють обміну знаннями та інноваціями, підвищують рівень наукових досліджень і навчальних програм. Завдяки цій співпраці Університет розширює мережу академічних контактів та підвищує свою конкурентоспроможність.

Серед нещодавно започаткованих слід відзначити проєкт «Гостьовий лектор» у форматі онлайн, що дозволяє залучати провідних експертів до викладання авторських курсів англійською мовою для широкої аудиторії – студентів, аспірантів, викладачів, у тому числі з іноземних партнерських університетів. За результатами проходження курсу учасники забезпечуються сертифікатом. Проєкт відкриває широкі можливості поглиблення інтернаціоналізації Університету.

Також було втілено ще один проєкт, покликаний зміцнити міжнародну співпрацю нашого навчального закладу, в рамках якого проведено онлайн-курси для студентів, аспірантів і викладачів Університету із залученням іноземних професорів:

  1. «Law, Punishment, and Social Movements in the United States» із професоркою Мішель Куо (Американський університет у Парижі).
  2. «International Criminal Law and universal jurisdiction» із професором Вільямом A. Шабасом (Мідлсекський університет у Лондоні).
  3. «ECHR and ECtHR» із професором Філіпом Лічем та докторкою Еліс Дональд (Мідлсекський університет у Лондоні).
  4. «UN Treaty Bodies (ICCPR, CEDAW, ICESCR)» із докторкою Ельвірою Домінгес-Редондо (Мідлсекський університет у Лондоні).
  5. «Artificial Intelligence and the Future of Human Security» із професором Аршином Адіб-Могаддамам (Лондонський університет SOAS) та професором Джейсоном Бабхака Мохагегам (Коледж Бебсона, США).
  6. «Human Rights Law» із професоркою Мішель Куо (Американський університет у Парижі).
  7. «The Impact of Ell Law on Domestic Constitutional Law» із професором Енріко Альбанезі (Генуезький університет).
  8. «The Impact of the European Convention on Human Rights on Domestic Constitutional Law» із професором Енріко Альбанезі (Генуезький університет).
  9. «Взаємовідносини ЄС та України: підтримка та питання членства» із д.ю.н. Домініком Краліком (Університет Фінансів та Управління в Празі).

Слід відзначити, що в рамках співпраці протягом 2023 року було реалізовано низку проєктів, за які отримано фінансування на рахунок Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Зокрема, два нові проєкти Жана Моне, за керівництва проф. Тетяни Комарової отримано першу для Університету кафедру Жана Моне (Jean Monnet Chair) «Поглиблені дослідження цінностей ЄС і права: український контекст» (Advanced Studies on Ell Values and Law: Ukrainian Context) (загальний бюджет 43000 евро); модуль Жана Моне «Європейське регулювання ринку криптовалют: імплементація в Україні», координатор проєкту – Крістіна Тверезовська, аспірантка кафедри конституційного права України (загальний бюджет 19000 евро).Також успішно продовжується реалізація трьох інших проєктів Жана Моне, отриманих у попередні роки. Цього ж року успішно завершено проєкт Міжнародного Вишеградського фонду, подано звіт, який пройшов перевірку грантодавця і був затверджений.

Університетом реалізуються проєкти, витрати на які несуть міжнародні партнери. Так у партнерстві з Edge Hill University підготовлено заявку щодо розвитку потенціалу молодих дослідників. Заявка отримала підтримку. У результаті 25 дослідників і дослідниць Університету пройшли навчання з проведення наукових досліджень за програмою Edge Hill University. Ті, хто успішно пройшли навчання, отримали сертифікати. Також група викладачів Університету відвідала Велику Британію в рамках Літньої школи.

Отримав фінансування від міжнародних партнерів і проєкт «Зберігаючи маяки: співпраця для розбудови мережі з бізнесу і прав людини» (2022–2023 рр.), що реалізується Польським інститутом прав людини і бізнесу у співпраці з партнерами з Ісландії. Серед іншого, проведено першу регіональну школу з бізнесу і прав людини у Центральній і Східній Європі та Центральній Азії, а також Регіональну конференцію у Варшаві. Університет виступив співорганізатором. Проєкт отримав відзнаку Глобального договору ООН.

У рамках міжнародної співпраці вагому роль відіграє не лише участь Університету як певного суб’єкта міжнародної співпраці у взаємодії з іноземними партнерами, а й ініціативи і активна участь кожного члена спільноти навчального закладу. Викладачі Університету підтримують наукові і творчі зв’язки із закладами вищої освіти зарубіжних країн. Співпраця налагоджується у різних формах: участь науково-педагогічного складу у форумах, наукових та науково-практичних конференціях, міжнародних асоціаціях та радах; запрошення науковців для читання лекцій у закордонних ЗВО тощо. Ця діяльність є одним із критерієм національного й міжнародного визнання Університету.

Ректор Університету, професор А. П. Гетьман здійснює співробітництво з Європейською асоціацією університетів; Європейською асоціацією юридичних факультетів; Європейським виконавчим агентством з питань освіти і культури; Ініціативою Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй «Взаємодія з академічними спільнотами» (United Nations Academic Impact – UNAI).

Перший проректор Університету, професор М. П. Кучерявенко став одним із співавторів підручника «Фінансове право Республіки Узбекистан» і навчального посібника «Податкове право», які були створені у рамках співпраці програми GIZ «Сприяння правовій державності в Центральній Азії» і Ташкентського державного юридичного університету.

Проректор з наукової роботи, професор Д. В. Лученко разом із очолюваною ним командою студентів взяв участь у семінарі в Університеті КАЗГДЮУ імені М. Є. Нарикбаєва (м. Астана, Казахстан) у рамках програми «Діалог Схід-Захід. Академічний обмін та наукове співробітництво для безпеки, співробітництва та розвитку громадянського суспільства в Європі 2023» за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) і Міністерства закордонних справ ФРН Науково-педагогічний семінар «Правова держава в повсякденному житті: адміністративні процедури та адміністративно-правовий захист у Німеччині, Казахстані та Україні» був присвячений розвитку інституту адміністративної процедури в Німеччині, Україні і Казахстані. У ході реалізації проєкту 15 травня 2023 р. Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого було підписано угоду про наукове співробітництво з Інститутом східноєвропейського права (м. Регенсбург, Німеччина). Друга частина заходу відбулася у м. Регенсбург (Німеччина) у вересні 2023 р.

Проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку, професор кафедри конституційного права України Ю. Г. Барабаш входить до складу Виконавчого комітету Міжнародної асоціації конституційного права. Він як гостьовий лектор бере участь у постійно діючому англомовному семінарі «Право у перспективі: міжнародні дебати» для студентів-магістрів і аспірантів Державного Університету Північної Парани (Бразилія) (керівник – відомий бразильський конституціоналіст, професор Джаіро Ліма (Jairo Lima).

Завідувач кафедри міжнародного права, професор В. М. Стешенко очолив національну делегацію України на другому засіданні Міжурядового комітету ЮНЕСКО, яке відбулося з 10 по 13 липня 2023 р. у штаб-квартирі ЮНЕСКО (м. Париж, Франція).

Професор кафедри прав людини та юридичної методології С. І. Максимов співпрацював із Всесвітньою асоціацією юристів і Всесвітнім фондом права у процесі підготовки до Всесвітнього правового конгресу «Мир через право» і написання тексту доповіді «Універсальність верховенства права: український досвід» для публікації в матеріалах конгресу у видавництві «Springer» (20–21 липня 2023 р., м. Нью-Йорк, США).

Доцентка кафедри екологічного права Є. М. Копиця взяла участь в офіційному відкритті Центру Енергетичної Трансформації Європа-Україна, яке відбулося в Європейській Комісії у Брюсселі. Зусиллями українських, європейських і міжнародних партнерів, серед яких Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, 25 жовтня 2023 р. було офіційно відкрито Центр Енергетичної Трансформації Європа-Україна (EUETH) за участю Виконавчого Віцепрезидента Європейської Комісії Мароша Шефчовича.

Керівник Центру дослідження верховенства права і релігії, доцент Д. О. Вовк взяв участь як експерт у публічних слуханнях «Російське вторгнення в Україну: наслідки для релігійної свободи», які Комісія США з міжнародної релігійної свободи провела 15 березня 2023 р., а також у закритому брифінгу для цієї комісії у квітні 2023 р. Крім того, Д. О. Вовк виступив із гостьовою лекцією «Релігійна свобода і безпека» для програми молодих вчених «Верховенство права і релігія» (Оксфорд, Сполучене Королівство, липень 2023 р.).

Також у рамках співпраці із Колумбійським університетом та Мідлсекським університетом в Лондоні від багатьох викладачів кафедр Університету надійшли пропозиції щодо реалізації спільних проєктів.

Не лишаються осторонь співпраця і взаємодія з іноземними партнерами і представники студентства. В Університеті пройшла зустріч студентів із професором Католицького університету (Лісабон), суддею Європейського суду з прав людини від Португалії Пауло Пінто де Альбукерке, який також є почесним доктором Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Професор Пінто де Альбукерке у своєму діалозі зі студентами наголосив на важливості вивчення права прав людини, поширення обізнаності суспільства про права людини й способи їх захисту. Під час зустрічі студенти мали можливість поставити питання судді. Так, учасники торкнулися проблем відмови країн від виконання рішень Європейського суду з прав людини, невизначеності співвідношення практики Страсбурзького суду і Суду ЄС, політичного тиску на Суд та інших важливих правових питань.

Форум

Університет є організатором низки міжнародних заходів, одним із найбільш значущих є Харківський міжнародний юридичний форум. Цей захід – подія правничого спрямування, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 656-р «Про проведення Харківського міжнародного юридичного форуму» має загальнодержавне значення. Сьогодні це єдина на теренах України міжнародна правова подія, яка має загальнодержавне значення і проводиться спільно з Міністерством економіки України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством юстиції України та Міністерством цифрової трансформації України. Традиційно до роботи Форуму залучені провідні вчені нашого Університету, представники наукової спільноти суміжних галузей, державні посадовці, співробітники правопорядку, судової влади, представники міжнародних організацій, судових установ, іноземні партнери тощо.

Від моменту його започаткування Форум став знаковою подією, без якої неможливо уявити діяльність нашого Університету. Ця надзвичайно значуща подія об’єднує не лише національну, а й світову правничу спільноту в розробленні спільних векторів співпраці, пошуку вирішення нагальних питань та спільному прагненні до оптимізації правових позицій. Невиправдана й неспровокована агресія російської федерації проти України не завадила організувати та провести у 2022 р. спільно з Міністерством економіки України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством юстиції VI Харківський міжнародний юридичний форум. У 2022 р. учасниками Форуму стали кращі фахівці з 30-ти країн світу (України, Азербайджану, Данії, Італії, Казахстану, Литви, Німеччини, Норвегії, США, Франції, Узбекистану та ін.). Учасники заходу обговорили найактуальніші питання з верховенства права у ході роботи панельних дискусій: «Сталість у перехідний період: корпоративна солідарність»; «Захист жертв війни в Україні»; «Україна – ЄС: проблеми та напрями адаптації фінансового законодавства (Вороновські читання)»; «Проблеми адаптації кримінального законодавства України до Європейського Союзу»; «Україна на шляху до членства в ЄС: виклики та перспективи». За результатами Форуму отримано низку рекомендацій щодо удосконалення чинного законодавства. Дискусії заходу транслювалися в онлайн-форматі на сторінках у соціальних мережах ЗВО.

Попри складнощі, пов’язані з воєнними реаліями сьогодення, з якими стикається Університет, йому вдається тримати гідний рівень організації та проведення Форуму. Так, 25–29 вересня 2023 р. було проведено VII Харківський міжнародний юридичний форум, який став постійно діючим майданчиком для обговорення найбільш актуальних і значущих проблем правотворчості й правозастосування. У ньому взяли участь кращі фахівці з 30-ти країн, що, у свою чергу, відповідає показникам участі у цій міжнародній правовій події у довоєнні роки.

Серед провідних тем панельних дискусій за роки проведення Форуму стали питання: права людини в умовах цифрової трансформації суспільства, особливості реалізації і захисту, захист економіки від впливу організованої злочинності, бізнес і права людини, проблематика євроатлантичної інтеграції, скасування мораторію на продаж землі, еколого-правові аспекти сталого розвитку, подолання викликів військової агресії, довготривалі нормативно-правові гарантії безпеки України, відбудова й інвестиційна привабливість країни, знищення корупції як явища, впровадження новітніх технологій, потреби освіти нового зразка та багато інших нагальних проблем.

Як зазначалося, нарівні із загальноправовими питаннями в рамках Форуму відбуваються обговорення і пошук шляхів оптимізації освіти. Так, у рамках VII Харківського міжнародного юридичного форуму відбулася презентація Центру Досконалості Жана Моне; пройшло обговорення проєкту «Європейські фундаментальні цінності в цифрову еру», ґранту та сертифікатної програми, що реалізується в рамках Програми ЄС Еразмус+. Увага до таких освітніх проєктів на рівні Форуму сприяє поліпшенню та розширенню міжнародного партнерства у сфері освіти.

Слід відзначити, що світова правнича спільнота має значну зацікавленість та активно сприяє проведенню Форуму. Так, фінансування проведення Панелей, як приклад Панель бізнесу і прав людини, відбувається за рахунок іноземних партнерів. Також вагоме значення для забезпечення проведення Форуму мають кошти від отриманих проєктів Університету.

Зважаючи на наведене вище, робота у рамках Форуму, безперечно, є необхідною та нагальною, адже пошук нових напрямів співпраці, розроблення інструментів правового захисту, питання відшкодування збитків, завданих війною, побудова стратегії вільної, мирної, процвітаючої України починається з кожного з нас. Для нашого Університету – це відповідальність і честь!