Факультет приватного права та підприємництва є одним із факультетів, який має чітку та модернову предметну спеціалізацію у сфері права. Такою спеціалізацією є сфера приватного (цивільного) права, підприємництва та господарювання, включаючи питання оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності.
Що ж таке сфера приватного (цивільного) права? Це та сфера правової реальності, з якою кожна без винятку людина має справу практично щодня. Не кожен із нас протягом свого життя має справу із застосуванням норм кримінального законодавства. Але кожна людина фактично щодня купує необхідні товари в супермаркетах, нерухомість, транспортні засоби, оформлює спадщину; укладає шлюб й розпоряджається майном, набутим під час шлюбу; хтось займається торгівельною діяльністю, стає винахідником, – усі ці сфери правового буття охоплюються поняттям приватного (цивільного) права.
Суб’єкти господарювання (підприємницької діяльності) постійно вступають в договірні відносини зі своїми контрагентами, укладають зовнішньоекономічні контракти, вони повинні сплачувати податки, забезпечувати дотримання щодо своїх працівників приписів трудового законодавства – все це сфера діяльності корпоративного юриста. Підготовка юристів-фахівців у сфері приватного права, господарювання суб’єктів підприємницької діяльності, оподаткування здійснюється на факультеті приватного права та підприємництва.
Особливо потреба у висококваліфікованих юридичних кадрах саме сфери приватного права на ринку праці загострюється вже сьогодні: коли на порядок денний виходить питання негайної відбудови зруйнованої унаслідок воєнних дій інфраструктури України. Ефективне вирішення цього надзвичайно актуального для нашої країни питання є просто неможливим без правильного застосування юридичних норм, які відносяться до сфери приватного права.
Навчання в магістратурі факультету дозволить поглибити спеціалізацію правника у сфері європейського та міжнародного підприємницького права. На факультеті є спільна магістерська програма подвійних дипломів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з Університетом Миколаса Ромеріса (м. Вільнюс, Литва). Назва програми – «Європейське та міжнародне підприємницьке право». Її закінчення дозволить продовжити навчання у провідних європейських університетах.
Декілька слів про історію факультету.
3 метою забезпечення підготовки висококваліфікованих правників на факультеті відповідно до навчальної програми студенти вивчають такі додаткові спеціальні дисципліни: митне право; сімейне право; право інтелектуальної власності; право WTO та зовнішньоекономічні контракти; спеціальні податкові режими; судочинство в господарських судах; право соціального забезпечення; організація правової роботи на підприємствах, установах, організаціях; економічна теорія; економіка підприємств; основи менеджменту; основи маркетингу та ін.
У магістратурі господарсько-правового факультету впроваджена спеціалізація корпоративний юрист. Можливе також навчання за спільною програмою подвійних дипломів із Університетом Миколаса Ромеріса (м. Вільнюс, Литва) «Європейське та міжнародне підприємницьке право».
Студентам факультету надаються кімнати в сучасних студентських гуртожитках, які відповідають необхідним санітарно-гігієнічним нормам та правилам. У них створені вci необхідні умови для проживання, підготовки до навчання та відпочинку.
У навчанні студенти факультету мають вагомі досягнення. Значна кількість випускників факультету кожного року одержують дипломи з відзнакою.
Для розвитку творчих здібностей студентів на факультеті створені необхідні умови для їх участі в наукових студентських об’єднаннях, науково-практичних конференціях i семінарах. Студенти факультету продуктивно працюють у наукових гуртках. За високі досягнення у навчанні та в науковій роботі ряд студентів одержують іменні стипендії.
Органи студентського самоврядування факультету приймають активну участь у різноманітних благодійних акціях, спрямованих на підтримання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, малозабезпечених сімей, організують ознайомчі лекції з правової тематики у школах м. Харкова, проводять відповідні інтелектуальні заходи.
Наші студенти мають високі спортивні досягнення. Ми пишаємося переможцями та призерами багатьох турнірів, у тому числі міжнародних, з різних видів спорту, зокрема, таких як бокс, кікбоксінг, боротьба дзюдо, самбо, футбол, водне поло, легка атлетика та ін.
Загалом за роки свого існування факультет підготував більше п’яти тисяч фахівців, котрі плідно працюють як в Україні, так і за її межами в різних органах державної влади, адвокатурі, нотаріаті, в сфері приватного права тощо.
Випускники нашого факультету ефективно працюють також у рідному Університеті, виховуючи нові покоління юристів.