Науковці кафедри криміналістики взяли участь у міжнародному круглому столі, присвяченому ролі OSINT-технологій у зміцненні національної безпеки України

7 травня 2025 року у Львівському державному університеті внутрішніх справ відбувся круглий стіл з міжнародною участю «Роль OSINT-досліджень у підвищенні рівня національної безпеки України». Захід об’єднав представників наукової спільноти, правоохоронних органів, міжнародних організацій та експертів із розвідки з відкритих джерел. Науковці кафедри криміналістики взяли активну участь у роботі науково-практичного заходу.

Напрями роботи круглого столу:

  1. OSINT-дослідження як інструмент виявлення, документування та розслідування воєнних злочинів.
  2. Протидія інформаційним загрозам і дезінформації за допомогою методів OSINT.
  3. Використання інструментарію OSINT у правоохоронній діяльності для забезпечення національної безпеки та правопорядку.
  4. Аналіз відкритих джерел у моніторингу фінансових потоків, кіберзагроз і стану критичної інфраструктури.
  5. OSINT у протидії нелегальній торгівлі та обходу санкцій (наркотрафік, обіг культурних цінностей, підсанкційні особи).
  6. Перспективи розвитку OSINT-інструментів у сфері безпеки в умовах сучасних викликів.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся Ректор університету Дмитро Швець, відкриваючи захід, наголосив на важливості OSINT-досліджень у сучасних умовах гібридної війни та підкреслив роль аналітиків у протидії кіберзлочинності та воєнним злочинам.

Завідувач кафедри криміналістики, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Віктор Шевчук виступив із науковою доповіддю «Використання технологій штучного інтелекту в OSINT як напрямок підвищення ефективності розслідування воєнних злочинів». 

Доповідач звернув увагу на те, що штучний інтелект стає революційним інструментом у сфері OSINT. Його здатність обробляти великі обсяги даних, аналізувати складні інформаційні структури та знаходити приховані зв’язки значно змінює підхід до розслідувань загалом, зокрема до розслідування воєнних злочинів. Практика показує, що використання ШІ дозволяє зробити OSINT більш ефективним і точним і суттєво підвищити ефективність таких розслідувань. Водночас, потрібно досить обережно та виважено відноситься до застосування таких технологій, що може бути пов’язано із порушенням прав людини та недотримання етичних і правових вимог. У майбутньому інтеграція ШІ в OSINT стане невід’ємною частиною цифрової трансформації криміналістики, кримінального процесу та міжнародного правосуддя. Водночас, необхідно забезпечити належне правове, етичне й процесуальне регулювання використання таких даних.

Круглий стіл став майданчиком для обговорення кращих практик використання розвідки з відкритих джерел у розслідуваннях, пошуку зниклих, боротьбі з фінансовими злочинами та інформаційними загрозами. Учасники наголосили на необхідності інтеграції OSINT із ШІ та сучасними технологіями задля посилення національної безпеки та оборони нашої держави.