uken0 800 311 777 - Служба підтримки вступника

Кафедра історії держави і права України і зарубіжних країн

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Кафедри > Кафедра історії держави і права України і зарубіжних країн

Пономарьова Ганна Павлівна

Завідувачка кафедри
g.p.ponomarova@nlu.edu.ua

Кандидатка юридичних наук, доцентка, провідна спеціалістка Центру права, етики та цифрових технологій

Кафедра історії держави і права України і зарубіжних країн є однією з провідних кафедр Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та має досить насичену історією свого становлення і розвитку.

У травні 1920 р. на базі юридичного факультету Харківського університету було створено Інститут народного господарства, у якому в 1926 р. виокремлюється і стає самостійною кафедра історії держави і права. Одним з викладачів кафедри став професор (з 1926 р. – член-кореспондент АН УРСР) М.О. Максимейко – відомий дослідник історії українського права.

З 1937 по 1941 р. кафедру історії держави і права Харківського юридичного інституту очолював фахівець у галузі міжнародного права та історії держави і права зарубіжних країн доктор юридичних наук, професор, а потім академік АН УРСР, директор Інституту держави і права АН України В.М. Корецький (1890-1984).

У 1944-1971 рр. завідувачем кафедри (з 1955 по 1964 р. об’єднаної кафедри теорії та історії держави і права) був доктор юридичних наук, професор С.Л. Фукс (1900-1976). За участь в розробці фундаментальних проблем історії держави і права України професор С.Л. Фукс був удостоєний Державної премії України і нагороджений орденом «Знак пошани».

Протягом 1971-1992 рр. керівник кафедри – доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України, заслужений працівник вищої школи України, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений професор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого А.Й. Рогожин (1923-2000).

З 1992 по 2022 р. кафедру історії держави і права України і зарубіжних країн очолював доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений професор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого В.Д. Гончаренко.

До найвідоміших представників кафедри історії держави і права України і зарубіжних країн також належать докторка юридичних наук, професорка, заслужена професорка Університету, лауреатка Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужена юристка України І.П. Сафронова (1924-2004), доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Академії правових наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки М.М. Страхов (1925-2007). Ці науковці своєю багаторічною наполегливою працею примножували здобутки харківської історико-правової школи, яка бере свій початок з 1970-х років.

Нині у складі кафедри продовжують науково-педагогічну діяльність відомі дослідники історії держави і права – доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України В.М. Єрмолаєв та доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України В.О. Румʼянцев.

З 2022 р. кафедрою керує кандидатка юридичних наук, доцентка, провідна спеціалістка Центру права, етики та цифрових технологій Г.П. Пономарьова.

На кафедрі нині також працюють кандидати юридичних наук, доценти Є.О. Васильєв, К.М. Лісогорова, В.А. Лизогуб, Г.П. Пономарьова, Д.А. Шигаль; кандидатка юридичних наук, старша викладачка Н.С. Стеценко; кандидатки юридичних наук, асистентки С.Л. Гоцуляк, Р.А. Казак, А.А. Омарова, М.О. Турчіна. За сумісництвом на кафедрі викладає кандидат юридичних наук, доцент А.О. Булгаков. Над здобуттям наукового ступеня доктора філософії з права працюють аспірантки кафедри К.О. Грінченко та А.А. Сорокіна.

Кафедра забезпечує викладання таких основних навчальних дисциплін, як «Історія держави і права України», «Історія держави і права зарубіжних країн», «Країнознавство», «Історія і культура України», «History of State and Law of Ukraine». Крім того, іноземною мовою викладаються вибіркові дисципліни «Contemporary Legal History» і «History of State and Law of Foreign Countries».

Наукові розробки кафедри здійснюються в межах державної цільової комплексної програми «Актуальні питання державотворення в Україні та зарубіжних країнах на різних етапах їх історії», № 0111u000970. Колектив кафедри бере активну участь у національних та міжнародних наукових заходах. Основною формою організації наукової роботи студентів на кафедрі є гурток з історії держави і права України і зарубіжних країн, яким керує кандидат юридичних наук, доцент Д.А. Шигаль.

Кафедра історії держави і права України і зарубіжних країн

м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 77, 2-й поверх, каб. 35