Культурний простір Університету

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого – не лише центр юридичної освіти та науки, а й колиска справжніх талантів у сфері мистецтва. Професійні художні колективи й окремі виконавці Палацу студентів нашого закладу вищої освіти неодноразово ставали переможцями та призерами багатьох музичних конкурсів різного рівня, вони відомі не лише в Харкові, а й по всій Україні та за її межами. А комфортний глядацький зал та оснащена сучасним обладнанням сцена зробили Палац улюбленим майданчиком харків’ян, де проводяться концертні та фестивальні заходи найвищого рівня.

  • Палац студентів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

Палац студентів Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відкрито у вересні 2004 р. на честь 350-річчя заснування міста Харкова. Студенти і викладачі отримали можливість розвивати свій талант у прекрасному технічно обладнаному залі. Основна мета діяльності Палацу студентів – задоволення і формування духовних потреб студентів і співробітників Університету; створення умов для зростання потенціалу і професійної майстерності студентів у сфері художньої творчості; збереження і розвиток загальносвітових і національних культурних традицій. Заради цієї мети в Палаці розвивались такі основні напрямки роботи: студентська самодіяльність, професійний студентський театр-студія, який дав можливість студентам співпрацювати з професіоналами сцени; проведення творчих фестивалів міського, всеукраїнського та міжнародного рівня; проведення концертів зірок естради, театру та кіно, а також творчих зустрічей з відомими митцями.

  • Студентська самодіяльність

У 20-ти творчих самодіяльних колективах Палацу різними видами художньої творчості щорічно займалося близько 700 студентів.

Майже всі колективи були неодноразовими переможцями Харківського міського конкурсу «Студентська весна» і багатьох національних і міжнародних конкурсів.

Особливою популярністю глядацької аудиторії користуються колективи, які відрізняються високою професійною майстерністю, культурою виконання і вмінням об’єднати традиційне мистецтво з молодіжними тенденціями в ньому. Це колективи, які у 2019 р. отримали звання «Зразковий художній колектив» і стали переможцями багатьох творчих конкурсів за останні роки:

Театр української пісні і танцю «Розмарія» (Гран-прі Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв «Еладійські ігри», 2019 р.; ІІ місце Фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «Візерунки народного танцю», 2019 р.; І місце Хореографічного фестивалю «Сузір’я Україна-Європа», 2021 р.; Лауреат фестивалів «Студентська весна», 2018–2022 рр.; Лауреат ІІ ступеню фестивалю «Mikulaske hvezdy», Прага, 2021 р.; І премія Фестивалю «Київські каштани», 2021 р.).

Октет-шоу «SunRise» (Лауреат І ступеня VІ Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтва «Musical Universe», 2020 р.; Гран-прі Міжнародного конкурсу «European Talents 2020», Будапешт; Лауреат 1 ступеню Харківського Міського конкурсу «Місто талантів», 2020 р.; Гран-прі V Міжнародного багатожанрового дистанційного фестивалю-конкурсу «Samocvity-країна безмежних можливостей», 2020 р.; Переможець Міжнародного професійного конкурсу «Зірки Європи», 2020 р.; Лауреат І ст. І Міжнародного багатожанрового конкурсу «Водограй», Мелітополь, 2020 р.; Гран-прі Всеукраїнського Благодійного фестивалю-конкурсу «Art inspires victory», 2021 р.; Лауреат І ст. Онлайн-конкурсу учнівської та студентської творчості «Діти майбутнього 2022»; Гран-прі Міжнародного конкурсу талантів «Євро літо» Київ–Лондон, 2022 р.; Гран-прі Всеукраїнського конкурсу талантів серед громад України «Gromada Vision 2022»; ІІ Всеукраїнський двотуровий конкурс творчості «Музичка осені», 2022 р.; Переможці Культурно-мистецького проєкту диптих «Коляда Трибьют», 2022 р.; Міський конкурс «Студентська весна», 2018–2023 рр.).

Жіночій хор «Con brio» (Дипломант Харківського Міжнародного хорового фестивалю імені В’ячеслава Палкіна, 2021 р.).

  • Багато інших популярних серед студентів і харків’ян колективів:

Чоловіча хорова капела (Дипломант Харківського Міжнародного хорового фестивалю імені В’ячеслава Палкіна, 2021 р.; Гран-прі 1-го Міжнародного вокального-хорового фестивалю «Глорія», 2022 р.; Дипломант Мистецького проєкту «Леонтович єднає континенти», 2022 р.; І Премія Фестивалю «Марафон талантів», Відень, 2022 р.).

Ансамбль сучасного танцю «Modern dance» (Лауреат ІІ ст. Міжнародного фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва «The festival Bridges in Paris», Париж, 2019 р.; Лауреат ІІ ст. Міжнародного фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва «Golden fleece», Батумі, 2019 р.; Лауреат І ст. Всеукраїнського фестивал. хореографічного мистецтва «Новорічний зорепад», 2020 р.; Лауреат Міжнародного арт фестивалю «Україна збирає друзів», 2021 р.; Лауреат Міського конкурсу «Студентська весна», 2021 р.).

Студія бального танцю «Міріданс» (в складі колективу неодноразові переможці національних і міжнародних конкурсів бального танцю).

Контемп-студія «Сенс», Духовий оркестр, Джаз-бенд, Тріо «Купава», Ансамбль скрипалів, Ансамбль гітаристів, дует «Мелана» та інші.

Слід окремо відмітити Молодіжний драматичний театр, у виставах якого поряд із студентами брали участь професійні актори, і який всі ці роки користувався неабиякою популярністю не тільки у студентів і викладачів Університету, а в усієї харківської театральної публіки. Відомі його вистави «Вечеря з дурнем», «Я, вона … не я і я», «Сонячна лінія», «Ідіот» та інші.

  • Професійний студентський Театр-студія

Спільним рішенням Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури і мистецтв України на базі Палацу студентів у 2004 р. було створено Професійний студентський Театр-студію широкого жанрового спрямування. Спочатку більшість артистів театру були студенти-юристи. Але за перше десятиріччя роботи вони не тільки стали професійними юристами, а й професійними артистами. І за результатами діяльності артисти Театру-студії (у минулому студенти університету) були нагороджені почесними званнями: народний артист України – Олена Гіземчук, Юлія Меліхова, Тетяна Слюсаренко (тріо «Купава» відоме далеко за межами Харкова); заслужений артист України – Гаррі Сетьян, Віталій Лашко, Світлана Сидорова, Вікторія Веннікова, Анастасія Королюк, Наталія Шкурко, Ян Костирко, Володимир Скрипчук (головний диригент духового оркестру та джаз-бенду).

Артисти Театру-студії разом з студентами-учасниками творчих колективів Палацу завжди брали участь у міських і державних святах, які проводились в місті Харкові. Силами артистів Театру-студії та творчих колективів Палацу навіть були створені дві дитячі вистави «Заколот в Діснейленді» (2018 р.) та «Хто врятує Діснейленд?» (2019 р.), які були показані під час новорічних свят для дітей співробітників Університету. Вистава «Заколот в Діснейленді» була показана також в Міжнародному Центрі культури і мистецтва (Палац «Жовтневий») у Києві.

Багато жителів міста та його гостей хотіли побачити творчість артистів Театру-студії, але не мали можливість, тому що його діяльність була обмежена університетськими заходами. Ось чому було прийнято рішення розширити сферу діяльності Театру-студії з метою задоволення культурних потреб харків’ян та популяризації творчості студентів й викладачів Університету. У 2020 р. Театр-студію було трансформовано в Багатожанровий Загальнодоступний Театр «БаЗа».

За підтримки Українського культурного фонду протягом 2020-2021 рр. було створено чотири різножанрові вистави: «РіздвоJAZZ» (за участю Джаз-бенду, Театру української пісні і танцю «Розмарія», ансамблю сучасного танцю «Modern dance», солістів театру); «Гранд піано шоу» (за участю соліста театру заслуженого артиста України Гаррі Сетьяна та симфонічного оркестру «Слобожанський»); Мюзикл-фентезі «Хроніки Нарнії» (за участю солістів та танцювальних колективів); Мюзикл «ХХ століття. Найкраще» (за участю всього складу театру, джаз-бенду та танцювальних колективів Палацу). Вистави театру були високо оцінені глядачами і театральною критикою.

Влітку 2022 р. солісти театру взяли участь у спільному мистецькому проєкті «Вірогідність», який проходив під патронатом ректора Університету Анатолія Гетьмана і голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко. Проєкт було реалізовано в Німеччині спільно з симфонічним оркестром міста Ашаффенбург. Артисти театру не тільки виконували українські й класичні твори, вони також розповідали німецькій публіці про війну в Україні та про свої відчуття, коли вони опинились в небезпеці через цю війну. Кожний музичний номер супроводжувався документальним відео-рядом з воєнного Харкова. Цей проєкт сприяв об’єктивній оцінці європейцями ситуації в Україні.

Нині багато артистів театру представляють Україну в різних проєктах за її межами, популяризуючи її творчість і відстоюючи істину про війну в Україні. Серед них: соліст театру Олександр Кварта, відомий в Україні волонтер, який популяризуючи українське мистецтво, збирає гроші на підтримку армії; заслужена артистка України Вікторія Вєннікова, яка отримала звання Почесного амбасадора від харківської громади у Сполучених Штатах Америки та інші.

  • Проведення заходів і фестивалів

Палац студентів завжди був відкритий для проведення мистецьких і освітніх заходів міського, національного і міжнародного рівнів. Це День міста Харкова (2017-2020 рр.), Обласна науково-педагогічна конференція (2010–2021 рр.), професійні і відомчі свята. В його залі в різні роки проходили культурні програми відомих фестивалів: Фестиваль фантастики «Зоряний міст» (2005-2011 рр.), Міжнародний фестиваль дитячого телебачення «Дитятко» (2009–2018 рр., 2021 р.), Міжнародний фестиваль короткометражного кіно «Харківський бузок» (2010 р., 2012 р.) (під час фестивалю на сцені Палацу студентів виступали французькі актори Мілен Демонжо, Мішель Мерсьє і Ален Делон), Міжнародний театральний фестиваль «tx-fest» (2017 р.) (творчий колектив Палацу виступив співорганізатором фестивалю).

Харківський Міжнародний хоровий фестиваль імені В’ячеслава Палкіна та Перший Міжнародний конкурс хорових диригентів імені В’ячеслава Палкіна (2021 р.), на яких були представлені колективи, журі та диригенти з різних країн (В. Палкін – творець та багаторічний керівник народної чоловічої хорової капели Університету; організаторами фестивалю стали Харківська міська рада, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого і Харківська обласна філармонія).

  • Концерти зірок і творчі зустрічі з митцями

Палац студентів – відкритий простір для проведення концертних і інших творчих заходів для жителів міста Харкова. За ці роки в Палаці відбулось понад 200 концертів зірок української та світової сцени і відомих діячів мистецтва. Багато з цих заходів мали патріотично-виховне спрямування. Це зустрічі з політичними та державними діячами, концерт Святослава Вакарчука, презентація книги випускника Університету, учасника АТО, судді Верховного Суду України Олександра Мамалуя «Військовий щоденник» (2016 р.) та інші.