На кафедрі криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відбувся навчально-методичний семінар «Інновації в криміналістичній техніці: можливості мобільного комплексу техніко-криміналістичного забезпечення «Intelligen TRIDENT». У роботі семінару прийняли участь провідні науковці кафедри, криміналісти-практики, аспіранти. В рамках роботи навчально-методичного семінару були розглянуті питання: 1. Рекомендації та настанови щодо методики проведення практичних занять із криміналістичної техніки із врахуванням інновацій та сучасних умов (проф. В. М. Шевчук, в. о. зав. кафедри криміналістики); 2. Можливості та перспективи застосування мобільного комплексу техніко-криміналістичного забезпечення «Intelligen TRIDENT», як напрямок інновацій у криміналістиці (доц. В. В. Білоус, керівник Центру криміналістичних інновацій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого).
У своєму зверненні до учасників заходу в. о. завідувача кафедри криміналістики, професор В. М. Шевчук відзначив, що історія криміналістики – це історія інновацій, ґенеза та тенденції розвитку та формування криміналістичних знань, це історія розроблення, впровадження та використання інновацій у практиці протидії злочинності. Саме в цьому прослідковується інноваційна сутність криміналістики, її практична значущість, що визначає формування нового напрямку у сучасній криміналістиці – криміналістичної інноватики. Як свідчить сучасна практика, традиційно у криміналістиці виділяють три напрями розроблення, запровадження та застосування інновацій – техніко-криміналістичний, тактико-криміналістичний та напрямок забезпечення методики розслідування окремих видів кримінальних правопорушень. Вбачається, що в інноваційному плані найбільш активного розвитку отримав техніко-криміналістичний напрямок, проте у досліджені цієї проблематики нині є багато дискусійних та невирішених питань, які потребують спеціального вивчення та свого розв’язання. Тому важливим є врахування інноваційних підходів під час викладання студентам (курсантам) питань криміналістичної техніки та особливостей її застосування на практиці у сучасних умовах. Також було звернута увагу на інновації у криміналістичній техніці в умовах війни та нову навчально-практичну, методичну та монографічну літературу, яку потрібно враховувати під час проведення занять з криміналістики. Було зазначено, що у сучасних реаліях в галузі криміналістичної техніки простежується тенденція активних пошуків щодо розроблення та впровадження інноваційних криміналістичних продуктів, спрямованих на оптимізацію розслідування кримінальних правопорушень та судового розгляду. За таких умов особливу значимість набувають можливості застосування криміналістичної техніки у сучасних умовах воєнних загроз, інформаційних впливів та активізації використання цифрових технологій. У цьому плані наукову та практичну значущість мають інноваційні розробки та пропозиції доцента кафедри криміналістики В.В. Білоуса, який бажає поділитися своїм досвідом та напрацюваннями у цій царині знань.
Керівник Центру криміналістичних інновацій«intelligenТrident» доцент В. В. Білоус під час роботи навчально-методичного семінару докладно ознайомив присутніх з поняттям, значенням і принципами формування мобільного комплексу техніко-криміналістичного забезпечення «intelligenТrident», тактико-технічними характеристиками окремих науково-технічних засобів, що входять до його складу і формують відповідні функціональні модулі, а також особливостями тактики комплексного застосування інноваційних техніко-криміналістичних засобів і технологій органами досудового розслідування.
Національний експерт Ради Європи в Україні в галузі криміналістики радо поділився з колегами унікальним досвідом застосування зазначеного комплексу техніко-криміналістичного забезпечення під час безпосередньої участі в розслідуванні воєнних злочинам в умовах, пов’язаних з реальною або потенційною небезпекою для життя чи здоров’я. Під час презентації було акцентовано увагу на можливостях та перспективах застосування інноваційних засобів виявлення, вимірювання, освітлення, орієнтування, зв’язку, фіксації та дослідження об’єктів.
Після презентації Мобільного комплексу відбулось обговорення нагальних проблем застосування інноваційних технічних засобів в роботі органів кримінальної юстиції. Учасники семінару обмінювалися думками, наводили аргументи та надійшли висновку, що одним з найбільш важливих завдань подальшого розвитку криміналістики є удосконалення структури криміналістичної техніки з огляду на появу, розвиток та сучасний стан окремих інноваційних напрямків цієї галузі криміналістики. Під час обговорення та підведення підсумків професор В. М. Шевчук наголосив, на тому, що на сьогодні у сучасній криміналістиці та практиці створено усі передумови для проведення ґрунтовних досліджень нових галузей криміналістичної техніки та доцільність їх введення у навчальний процес, а також їх висвітлення у підручниках як нових розділів криміналістичної техніки. Зокрема, мова йде про такі як: криміналістичний ДНК-аналіз, криміналістичне дослідження цифрових слідів, криміналістична поліграфологія, аерокосмічна криміналістика, криміналістична вибухотехніка та ін. Такий підхід, базуючись на результатах проведення ґрунтовних теоретичних досліджень з метою розроблення наукових засад і прикладних рекомендацій щодо розвитку традиційних та нових розділів, значно удосконалює сучасну структуру криміналістичної техніки. Інновації у криміналістичній техніці є перспективним напрямом досліджень у криміналістиці, які визначають можливості удосконалення слідчої, детективної, судової та експертної практики. Навчально-методичний семінар викликав значну зацікавленість для викладачів, аспірантів, практичних працівників і є корисним для формування інноваційних підходів при вивченні проблем криміналістичної техніки та викладанні криміналістики в умовах воєнного стану та процесів цифровізації сучасного суспільства.
Разом до перемоги! Слава Україні!