З 24 лютого 2022 року життя мільйонів українців докорінно змінилося. Однак волелюбний і незламний Український народ живе, працює й успішно бореться за незалежність, суверенітет, територіальну цілісність і демократичний устрій нашої Батьківщини, безпеку й добробут всього Європейського континенту, закладаючи міцні підвалини для повоєнного відновлення та розбудови сучасної країни успішних людей, провідного суб’єкта земної цивілізації.
Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого завжди крокує в ногу з часом – актуальні здобутки науково-технічного прогресу швидко інтегруються в навчальну програму Університету. Чільне місце серед нововведень по праву належить упровадженню в правозастосовну практику інноваційних криміналістичних технологій. Так, задовго до початку повномасштабної збройної агресії рф проти України молодь Університету отримала унікальну можливість опановувати професійно необхідні знання і навички зі швидкого, якісного й безпечного виявлення та збирання великих обсягів криміналістично значущих геопросторових даних з висоти пташиного польоту під орудою доцента кафедри криміналістики Василя Білоуса, фундатора аерокосмічної криміналістики. Протягом багатьох років студенти й курсанти Університету, вивчаючи традиційну криміналістику, оволодівали основами здійснення аерозйомки із застосуванням безпілотних літальних апаратів (БпЛА) та використання геоінформаційних систем, заснованих на космічних знімках, під час провадження широкого переліку процесуальних та інших дій.
Багатьом випускникам Університету ці важливі знання і навички стали в нагоді невідкладно при виконанні професійної правничої діяльності та при залученні до захисту України у різних підрозділах Сил Оборони. А власне наставникові, який з перших днів повномасштабної війни солдатом-добровольцем долучився до захисту Батьківщини у лавах Збройних Сил України, життєвий і професійний досвід, накопичений під час навчання в Університеті, багаторічної наукової, викладацької, громадської та адвокатської діяльності, дозволив стрімко влитися в родину професійних військових і не словом, а ділом здобути заслужений авторитет серед бійців і командирів та очолити один з підрозділів аеророзвідки Харківського гарнізону. Глибокі знання і розвинені навички з пілотування БпЛА різних типів, марок і моделей, спеціальні криміналістичні знання з виявлення та фіксування криміналістично значущих даних у сукупності з потужною матеріально-технічною підтримкою велелюдної інтернаціональної волонтерської громади стали основою для оволодіння повітряним лазерним скануванням і тонкощами аеророзвідки, коригування вогню артилерії і нанесення вогневого ураження, супроводу з повітря пошуково-рятувальних операцій, а також фахової підготовки бойових побратимів до результативного здійснення цих надзвичайно затребуваних напрямів діяльності суб’єктів сектору безпеки і оборони.
Війна не стала на заваді розвитку криміналістики як науки, навчальної дисципліни і галузі правозастосовної практики на інноваційних засадах і тільки прискорила нещодавню остаточну легалізацію з цією метою як структурного підрозділу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого заснованого Василем Білоусом багато років тому Центру криміналістичних інновацій «intelligenTrident». Воєнні злочинці, що уникнули справедливої відплати на полі бою, повинні зазнати найсуворішого кримінального покарання. І криміналістика генерує найефективніші інструменти забезпечення торжества принципу невідворотності покарання. Відтак, результатом тривалої плідної взаємодії з органами досудового розслідування та суб’єктами судово-експертної діяльності різних відомств є регулярне залучення спеціалістів Центру до фіксування із застосуванням БпЛА наслідків воєнних злочинів, упровадження нових методів і прийомі виконання процесуальних дій і окремих робочих операцій в умовах потенційного і реального ризику для життя та здоров’я, оволодіння новими зразками техніко-криміналістичних засобів, розроблення унікальних навчально-методичних і дидактичних матеріалів та підготовки й підвищення кваліфікації не тільки військовослужбовців, але й працівників зазначених установ. Матеріали значного числа кримінальних проваджень, що розглядаються національними судами та Міжнародним кримінальним судом, ґрунтуються на матеріалах аерозйомки, виготовлених військовослужбовцями Загону аерокриміналістів «Сокіл» та безпосередньо В. Білоусом у статусі спеціаліста в кримінальному провадженні.
В одному з висвітлених іноземними ЗМІ вишколів, присвяченому аерофіксуванню наслідків збройної агресії рф проти України, разом зі своїм побратимом – Захисником України Андрієм Тараном взяв участь випускник Університету Максим Волобуєв. До його формування як прогресивної особистості та професійного правника В. Білоус мав честь долучитися у далеких «нульових», викладаючи криміналістику, а згодом виконуючи функції працедавця-наставника для юриста-початківця, що поєднував навчання на старших курсах в Університеті з прикладною юриспруденцією. Під час війни взаємодія відомих правників, окрилена найвищим пріоритетом – захистом Вітчизни, тільки зміцніла й поглибилася.
У кращих традиціях пасіонарності та забезпечення спадковості поколінь випускників Університету Центром криміналістичних інновацій «intelligenTrident» щорічно проводиться конкурс студентських/курсантських наукових робіт з криміналістики, переможцям якого крім публічного визнання в авторитетних фахових колах гарантовано солідну грошову винагороду.
Після здобуття Перемоги один з найкращих криміналістів України Василь Білоус обов’язково повернеться до улюбленої справи і продовжить здійснювати педагогічну та науково-дослідну діяльність, ділитися унікальними знання та професійно необхідними навичками зі студентами, що оберуть наш Університет для здобуття вищої юридичної освіти. Він робитиме це, як завжди, натхненно і завзято з метою забезпечення становлення представників прийдешніх поколінь як успішних професіоналів-патріотів у суверенній і незалежній, демократичній, соціальній і правовій державі. Адже це одна з найголовніших цінностей, що виборюються ним сьогодні зі зброєю в руках.