Обмеження прав людини в умовах дії особливих правових режимів: загальнотеоретичні аспекти та практика реалізації

У Конституційному Суді України відбулася зустріч із доценткою кафедри теорії та історії права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого докторкою юридичних наук Анастасією Мерник, яка презентувала монографію на тему “Обмеження прав людини в умовах дії особливих правових режимів: загальнотеоретичні аспекти та практика реалізації”. Ознайомитися з монографією можна на сайті видавництва “Право”

Участь у заході, що відбувся в офлайн і онлайн форматах, узяли виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Олександр Петришин, судді Суду Віктор Кичун, Алла Олійний, Олег Первомайський, працівники патронатних служб суддів, Секретаріату Суду, науковці.

Згадувана монографія вийшла друком у 2024 році, висвітлює актуальні проблеми обмеження прав людини в Україні, починаючи із 2014 року. Авторка теоретично узагальнила і запропонувала вирішення теоретичної та прикладної проблем, які полягають у формулюванні концепції обмеження прав людини в умовах дії особливих правових режимів У монографії висвітлено питання теоретико-правових учень щодо обмеження прав людини, досліджено основні підходи до розуміння категорії „особливі правові режими“ та здійснено їхню класифікацію. У цьому контексті Анастасія Мерник акцентувала на особливостях обмеження прав людини в Україні, зокрема під час боротьби з поширенням коронавірусної інфекції Сovid-19.

“Розглядали проблематику правозастосовчої діяльності при застосуванні індивідуальних обмежень в умовах особливих правових режимів і необхідність врахування в кожному випадку індивідуальних характеристик людини. Наприклад, обовʼязкове щеплення деяких категорій працівників під час боротьби з розповсюдженням коронавірусної інфекції і врахування характеру обовʼязків працівника (провідник потягу, як працівник “Укрзалізниці”, не може ізольовано виконувати свої трудові обовʼязки, а бухгалтер може). І саме різниця у характері трудової діяльності і повинен бути критерієм розмежування застосування/незастосування обовʼязкової вакцинації. Замислювались над тим, чому не допуск до виконання трудових обовʼязків при відмові від обовʼязкової вакцинації (індивідуальне обмеження) підлягає оскарженню у суді, а відмова до допуску до державної таємниці (спеціальне обмеження) – не завжди.

Нажаль, українська юридична практика, починаючи з 2014 року, містить багато кейсів, зумовлених додатковими обмеженнями прав людини через виклики надзвичайного характеру. І юридична наука, і юридична практика знаходяться в постійному пошуку шляхів вирішення зазначених проблем” – зазначає Анастасія Мерник Учасники заходу висловили свої міркування щодо цієї тематики, наголосивши на її актуальності та практичній значущості.

Зазначимо, що монографія розрахована для науковців, юристів-практиків, здобувачів юридичної освіти, а також усіх, хто цікавиться проблематикою обмеження прав людини в Україні в умовах особливих правових режимів.

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого щиро вдячний Конституційному Суду України за організацію професійного та конструктивного наукового діалогу.