Гостьова лекція французького професора Франсуа Грюневальда!

Шановні колеги!

Запрошуємо вас прослухати лекцію фахівця з гуманітарної політики, кризового менеджменту та процесів посткризової реконструкції Франсуа Грюневальда на тему «Кризи, конфлікти, Україна та довкілля»

Франсуа Грюневальд – інженер, доктор сільськогосподарських наук. Працює над питаннями екології, зокрема над впливом воєн і конфліктів на довкілля, вже понад 30 років (Камбоджа, Ангола, Сахель, Північний та Південний Кавказ, Афганістан та ін.). Провів декілька досліджень на цю тему в Україні.

Колишній доцент Університету Париж XII Валь-де-Марн, він також викладав у різних установах Європи, Канади та США. Автор численних статей, редактор кількох книг, серед яких “Entre Urgence et développement” (“Між надзвичайною ситуацією та розвитком”), “Villes en Guerre et Guerre en Villes” (“Міста на війні та війна в містах”) та “Bénéficiaires ou partenaires: quelques rôles pour les populations dans l’action humanitaire” (“Бенефіціари чи партнери: деякі ролі місцевого населення в гуманітарній діяльності”).

Після роботи в ООН, Міжнародному комітеті Червоного Хреста та неурядових організаціях він заснував Groupe URD, дослідницький та оціночний інститут, що спеціалізується на кризовому менеджменті, гуманітарній діяльності та реконструкції. Він координує дослідницьку роботу Groupe URD в Україні, зокрема, з питань енергетики, доступу до води, ролі волонтерів у гуманітарній діяльності та навколишнього середовища в контексті війни в Україні.

Зміст лекції

У сучасних умовах, коли екологічні питання перебувають у центрі міжнародних дискусій, взаємозв’язок між необхідністю захисту природних ресурсів, дефіцитом таких ресурсів і управлінням ними, екологічними наслідками конфліктів і впливом гуманітарної допомоги повинен стати об’єктом аналізу й основним предметом турботи громадянського суспільства та національних інститутів на всіх рівнях.

У рамках лекції основна увага буде зосереджена на таких питаннях:

1) Природні ресурси та управління

Потрібно зрозуміти, які існують основні екологічні проблеми і які є найкращі методи їх аналізу та забезпечення того, щоб управління ними стало частиною національної політики. Це особливо важливо в рамках дорожньої карти вступу України до ЄС.

2) Довкілля і конфлікт

Необхідно визначити, як конфлікти впливають на навколишнє середовище та всі його компоненти: воду, повітря, ґрунти, фауну тощо. Війна в Україні не є винятком із цього правила. Важливо дослідити це питання, проаналізувати довгострокові наслідки такого впливу на навколишнє середовище та шукати можливі шляхи їх подолання.

3) Міжнародне право та захист навколишнього середовища під час війни

Слід вивчити та взяти до уваги наявний масив законодавства та правових інструментів, а також зрозуміти, як їх найкраще використати в контексті України з можливим вікном можливостей для судового розгляду справи про екоцид.

4) Глава 27 дорожньої карти вступу до ЄС

Екологічна політика ЄС спрямована на сприяння сталому розвитку та захист довкілля для нинішнього і майбутніх поколінь. Вона базується на превентивних діях, принципі «забруднювач платить», боротьбі з екологічною шкодою, спільній відповідальності та інтеграції охорони довкілля в інші політики ЄС. До acquis входять понад 200 основних правових актів, що охоплюють горизонтальне законодавство, якість води та повітря, поводження з відходами, охорону природи, контроль промислового забруднення та управління ризиками, хімічні речовини та генетично модифіковані організми, шумове забруднення та лісове господарство. Дотримання вимог законодавства вимагає значних інвестицій. Сильна і добре оснащена адміністрація на національному та місцевому рівнях є обов’язковою умовою для застосування та дотримання екологічного законодавства.

Усі учасники зможуть взяти участь в обговоренні заявленої проблематики та матимуть можливість задати професору Грюневальду власні питання.

Захід проходитиме у змішаному форматі

Офлайн

Середа, 28 травня, 15:00

П’ятниця, 30 травня, 11:00

Центр права сталого розвитку та охорони довкілля

Онлайн

Середа, 28 травня, 15:00 за київським часом (13:00 за центральноєвропейським)

П’ятниця, 30 травня, 11:00 за київським часом (9:00 за центральноєвропейським)

Посилання для підключення на платформі Zoom

Ідентифікатор конференції: 782 707 8917

Код доступу: 1

Участь у заході безкоштовна

Мова заходу – англійська та українська

Захід організовано в рамках проекту RE-GREEN Project (Advancing European Green Deal Implementation in Ukraine, 101176210,) що фінансується програмою Європейського Союзу Erasmus+