Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. > Університет > Пішов з життя професор, академік, заслужений діяч науки і техніки України,  Почесний громадянин Харківської області, багаторічний проректор Університету Юрій Прокопович Битяк

Шановні студенти та випускники Університету, численна юридична спільнота та науковці!

Колектив Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з глибокою скорботою повідомляє, що сьогодні, на 74-му році пішов з життя Юрій Прокопович Битякз 2007 проректор з навчальної роботи, а з 2010 перший проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор та багаторічний завідувач кафедри адміністративного права, заслужений діяч науки і техніки України, Почесний громадянин Харківської області.

Ця втрата є непоправною не лише для нашого колективу, а й для всієї юридичної спільноти та України. Юрій Прокопович – один із тих людей, які присвятили свій талант і життя розбудові вітчизняної правової освіти і науки в Україні.

Після закінчення у 1974 році Харківського юридичного інституту (нині Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), Юрій Прокопович пов’язав весь свій трудовий шлях з Університетом, пройшовши шлях від аспіранта кафедри до професора, завідувача кафедри, академіка та першого проректора.

Життєвий шлях присвятив науковій діяльності – є автором понад 400 наукових, навчально-методичних праць та коментарів до кодексів та законів України, частина яких стали фундаментальними роботами в галузі та настільними книгами практикуючих юристів: «Державне управління: теорія і практика», «Виконавча влада і адміністративне право», «Конституційно-правові засади становлення української державності», «Державна служба в Україні: організаційно-правові засади», «Правова культура в умовах становлення громадянського суспільства», підручник «Адміністративне право України» (2000, 2003, 2004, 2010), «Правова доктрина України: у 5 т.»  та ін. Брав участь у розробці проєктів Конституції України, законів України «Про державну службу», «Про Конституційний Суд України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про службу в органах виконавчої влади та їх апараті», Кодексу загальних правил етики поведінки державних службовців, Адміністративно-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та багатьох інших. Був членом редакційних колегій багатьох наукових юридичних фахових видань. Під його керівництвом було захищено 26 кандидатських та 6 докторських робіт.

Учні, друзі та колеги відмічають енергійність, доброзичливість, почуття гумору, відданість справі та людям. Він завжди ставився з повагою та увагою до кожного, хто звертався до нього за порадою, з якоюсь науковою, життєвою чи професійною проблемою. Приділяв кожному питанню велику увагу та детально розбирав з різних сторін. Юрій Прокопович був повністю відданий своїй другій родині – колективу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, якому він присвятив понад 50 років свого життя. Його творчі сили, енергія, величезний науковий і педагогічний талант завжди були спрямовані на розвиток юридичної освіти та науки, підготовку висококваліфікованих фахівців-юристів та науково-педагогічних кадрів.

Юрій Прокопович ушанований численними нагородами, відзнаками та преміями: Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, орденом князя Ярослава Мудрого V ст., нагрудним знаком «Відзнака Голови Конституційного Суду», Заслужений професор національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, відзначений почесним званням «Відмінник освіти України», «Видатний юрист України» та іншими відомчими, церковними нагородами та відзнаками.

У 2020 р. за внесок у розвиток науки і освіти, вагомий внесок у розвиток Харківської області, піднесення її авторитету як на державному, так і міжнародному рівнях та на знак великої поваги Юрію Прокоповичу було присвоєно звання «Почесний громадянин Харківської області».

Юрій Прокопович назавжди залишиться у наших серцях, а його життєвий шлях і вагомий доробок буде прикладом для прийдешніх поколінь здобувачів, науковців і педагогів.

Низько схиляємо голови у глибокій пошані до Юрія Прокоповича Битяка і висловлюємо найщиріші співчуття його рідним, близьким і колегам.

Вічна пам’ять!